ناشر منبع

null فراخوان شناسایی طرح‌ها و استارت‌آپ‌های سرمایه‌پذیر به منظور جذب سرمایه جسورانه (خطرپذیر)
صندوق نوآوری و شکوفایی منتشر می‌کند: 08:23

فراخوان شناسایی طرح‌ها و استارت‌آپ‌های سرمایه‌پذیر به منظور جذب سرمایه جسورانه (خطرپذیر)

یکی از الزامات توسعه کسب‌وکارهای فناورانه و نوآورانه، تامین منابع مالی جسورانه (خطرپذیر) است که فعالان اکوسیستم نوآوری از آن به VC یاد می‌کنند. در سرمایه‌گذاری جسورانه، «سرمایه‌پذیر» یا همان استارت‌آپ‌ها یا شرکت‌هایی که طرحی برای جذب سرمایه دارند، در ازای دریافت منابع مالی مورد نیاز خود از یک سرمایه‌گذار، بخشی از مالکیت کسب‌وکار خود را به سرمایه‌گذار منتقل می‌کنند. در واقع در مدل سرمایه‌گذاری جسورانه، شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها به جای اینکه در ازای وثیقه، وام بگیرند و اقساط آن را بپردازند، در قبال دریافت منابع مالی، بخشی از سهام خود را به سرمایه‌گذار واگذار کرده و با این روش، سرمایه‌گذار را در سود و زیان طرح خود شریک می‌کنند.  
صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از سال 1398 در راستای ماموریت خود مبنی بر تامین مالی توسعه فناوری و به ویژه فناوری‌های پیشرفته و اولویت‌دار، در قالب برنامه «هم‌سرمایه‌گذاری» با صندوق‌های پژوهش و فناوری، سرمایه‌گذاری جسورانه در استارت‌‌آپ‌ها و طر‌ح‌های سرمایه‌پذیر را آغاز کرده است.
در برنامه هم‌سرمایه‌گذاری، استارت‌آپ‌ها و دارندگان طرح‌های سرمایه‌پذیر، طرح و مدل کسب‌وکار خود را به عاملان سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می‌کنند. در صورتی که یکی از عاملان سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، پس از ارزیابی و تایید طرح و مدل کسب‌وکار، تصمیم به سرمایه‌گذاری جسورانه روی آن طرح بگیرد، صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند تا 80 درصد سرمایه جسورانه مورد نیاز آن استارت‌آپ یا طرح سرمایه‌پذیر را تامین کند. به عبارت دیگر، در برنامه هم‌سرمایه‌گذاری، صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش می‌کند در تامین سرمایه جسورانه به عاملان خود کمک کند. عاملان صندوق نوآوری و شکوفایی در برنامه هم‌سرمایه‌گذاری، صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی هستند.
اما یکی از الزامات اجرای این برنامه، شناسایی استارت‌آپ‌ها و طرح‌های سرمایه‌پذیر جذاب و توانمند، و معرفی آن‌ها به عاملان سرمایه‌گذاری صندوق (اعم از صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی) و سایر سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی علاقمند است.
از این رو، صندوق نوآوری و شکوفایی رویدادهایی با عنوان «دوشنبه‌های استارت‌آپی» را برگزار می‌کند، که هدف آن، شناسایی استارت‌آپ‌ها و طرح‌های سرمایه‌پذیر جذاب و توانمند، و معرفی آن‌ها به سرمایه‌گذاران علاقمند است.

 

1. چه کسانی در دوشنبه‌های استارت‌آپی حضور دارند؟
در هر دوشنبه استارت‌آپی، بازیگران زیر حضور دارند:
•    استارت‌آپ‌ها و دارندگان طرح‌های سرمایه‌پذیری که به دنبال جذب سرمایه‌گذار جسورانه (VC) هستند.
•    سرمایه‌گذاران جسور(خطرپذیر)، از جمله صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق‌های جسورانه بورسی، سرمایه‌گذاران شرکتی (CVCها)، سایر صندوق‌ها و سرمایه‌گذاران علاقمند به سرمایه‌گذاری جسورانه
•    نمایندگان صندوق نوآوری و شکوفایی، به عنوان تسهیلگر و با هدف هم‌سرمایه‌گذاری روی طرح‌هایی که به تایید عاملان سرمایه‌گذاری صندوق می‌رسد.
•    خریداران و مشتریان بالقوه محصولات و خدمات استارت‌آپ‌ها و طرح‌های سرمایه‌پذیر، از جمله نمایندگان دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی و یا صنایع بزرگ کشور که علاقمند به خرید/حمایت از محصولات و خدمات نوآورانه در حیطه ماموریت خود هستند.
•    سایر بازیگران زیست‌بوم نوآوری کشور، از جمله سازمان‌ها و نهادهای حامی، سیاستگذار، تنظیم مقررات و ...
•    سایر افراد یا استارت‌آپ‌های علاقمند، که با هدف یادگیری در این رویداد شرکت می‌کنند.

2. منظور از استارت‌آپ یا طرح‌ سرمایه‌پذیر چیست؟
منظور از استارت‌آپ یا طرح‌ سرمایه‌پذیر، یک فرد یا گروه خلاق و نوآور است که حداقل یک نمونه آزمایشگاهی، نمونه اولیه، پروتوتایپ یا MVP از محصول یا خدمت مورد نظر خود ساخته است. افراد یا گروه‌هایی که صرفاً یک ایده، مدل یا طرح کسب‌وکار (FS یا BP) یا پروپوزال پژوهشی در اختیار دارند، مشمول این تعریف نمی‌شوند. تجربه فروش محصول یا خدمت حتی در مقیاس محدود یک امتیاز جدی محسوب می‌شود.

3. منظور از دارندگان طرح‌های سرمایه‌پذیر چیست؟
منظور از دارندگان طرح‌های سرمایه‌پذیر، هر فرد یا شرکتی، اعم از دانش‌بنیان، فناور، خلاق یا ... است که یک طرح نوآورانه آماده جذب سرمایه در اختیار دارد و آمادگی دارد در ازای جذب سرمایه جسورانه از یک سرمایه‌گذار، بخشی از سهام کسب‌وکار خود را به سرمایه‌گذار منتقل نماید.

4. کف یا سقف سرمایه‌گذاری در دوشنبه‌های استارت‌آپی چقدر است؟
معمولاً طرح‌هایی که در این نوع رویدادها معرفی می‌شوند، به چیزی در حدود 500 میلیون تومان تا 6-7 میلیارد تومان سرمایه جسورانه نیاز دارند.

5. من یک استارت‌آپ/دارنده طرح سرمایه‌پذیر هستم. آیا می‌توانم مستقیماً از صندوق نوآوری و شکوفایی سرمایه جسورانه جذب کنم؟
خیر، جذب سرمایه‌خطرپذیر (جسورانه یا همان vc) از صندوق نوآوری و شکوفایی به طور مستقیم امکان‌پذیر نیست و استارت‌آپ‌ها و دارندگان طرح‌های سرمایه‌پذیر، حتماً باید طرح‌ خود را از طریق دوشنبه‌های استارت‌آپی یا هر روش دیگری به عاملان سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی (صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی) معرفی کنند.

6. من یک استارت‌آپ یا دارنده طرح سرمایه‌پذیر هستم. برای حضور در دوشنبه‌های استارت‌آپی باید چه کنم؟
استارت‌آپ‌ها یا دارندگان طرح‌های سرمایه‌پذیر از سراسر کشور، و در تمام حوزه‌های صنعت و فناوری می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند. برای این منظور، کافی است کاربرگ مربوطه را از انتهای صفحه دانلود و تکمیل نموده و به آدرس ایمیل Demoday@inif.ir  ارسال و طرح سرمایه‌پذیر خود را ثبت کنید. در صورتی که نتیجه ارزیابی طرح در صندوق نوآوری و شکوفایی مثبت باشد، از شما برای حضور در یکی از دوشنبه‌های استارت‌آپی و معرفی استارت‌آپ یا طرح خود دعوت خواهد شد. به خاطر داشته باشید که حضور شما در دوشنبه استارت‌آپی و معرفی طرح شما توسط خودتان، مستلزم گذراندن یک کارگاه آموزشی کوتاه است که توسط صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می‌شود. بدون حضور در این کارگاه آموزشی کوتاه مجاز به معرفی استارت‌آپ یا طرح خود نخواهید بود.

7. من یک شتابدهنده هستم. دوشنبه‌های استارت‌آپی چه کمکی به شتابدهنده‌ها می‌کند؟
دوشنبه‌های استارت‌آپی صندوق نوآوری و شکوفایی، بستری برای جذب سرمایه‌جسورانه است. بنابراین همه شتابدهنده‌ها از سراسر کشور و در همه حوزه‌های صنعت و فناوری می‌توانند استارت‌آپ‌ها یا طرح‌های سرمایه‌پذیر خود را که به بلوغ کافی رسیده باشند، در این فراخوان شرکت دهند.

8. من علاقمند به سرمایه‌گذاری جسورانه روی استارت‌آپ‌ها و طرح‌های سرمایه‌پذیر هستم. چگونه می‌توانم در دوشنبه‌های استارت‌آپی شرکت کنم؟
حضور در دوشنبه‌های استارت‌آپی برای همه سرمایه‌گذاران علاقمند به سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها و طرح‌های سرمایه‌پذیر مجاز، آزاد و رایگان است. شما می‌توانید به تنهایی یا به اتفاق هر سرمایه‌گذار دیگری روی طرح‌ها یا استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

9. آیا دوشنبه‌های استارت‌آپی در دوره شیوع کرونا هم برگزار می‌شود؟
بله، حضور در دوشنبه‌های استارت‌آپی همزمان با شیوه حضوری، به شیوه وبیناری/مجازی نیز ممکن است. اغلب شرکت‌کنندگان دوشنبه‌های استارت‌آپی، و حتی استارت‌آپ‌هایی که طرح‌های خود را ارایه می‌کنند، از طریق وبیناری/مجازی در رویداد حضور دارند. هیچ ضرورتی برای حضور فیزیکی در صندوق نوآوری و شکوفایی وجود ندارد.

10. آیا امکان دسترسی به آرشیو تصویری یا ویدیویی دوشنبه‌های استارت‌آپی قبلی وجود دارد؟
بله، آرشیو تصویری و ویدیویی دوشنبه‌های استارت‌آپی قبلی از طریق سایت صندوق در دسترس کلیه علاقمندان است.

11. حضور در دوشنبه‌های استارت‌آپی چقدر هزینه دارد؟
حضور در دوشنبه‌های استارت‌آپی، کاملا آزاد و رایگان است و هیچ محدودیتی ندارد. تنها کافیست قبلاً از هر دوشنبه استارت‌آپی، برای حضور در آن ثبت نام کنید.

12. در هر دوشنبه استارت‌آپی چه طرح‌ها یا استارت‌آپ‌هایی معرفی می‌شوند؟
هر دوشنبه استارت‌آپی، یک موضوع یا محور خاص دارد و تلاش می‌شود که هر دوشنبه، تنها استارت‌آپ‌ها و طرح‌های همان حوزه معرفی شوند. برای مثال دوشنبه استارت‌آپی اول به حوزه «سلامت» و دوشنبه استارت‌آپی دوم به حوزه «آب و انرژی» اختصاص داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوشنبه‌های استارت‌آپی با چه کسی تماس بگیرم؟

 

سرکار خانم صلح‌خواه (42170623) به عنوان مسئول برگزاری دوشنبه‌های استارت‌آپی، در روزها و ساعات اداری پاسخگوی سوالات شما در خصوص دوشنبه‌های استارت‌آپی خواهد بود.

لینک حضور در رویداد دوشنبه‌های استارت‌آپی

• لطفا قبل از پر کردن کاربرگ فایل راهنما را مطالعه فرمایید.

راهنمای شرکت در دوشنبه‌های استارت‌آپی

کاربرگ ثبت‌نام استارتاپ‌ها و طرح‌های سرمایه‌پذیر(کلیک کنید)


جهت ارسال کاربرگ‌ها:
demoday@inif.ir

ردیف

حوزه برگزاری

تاریخ برگزاری

1

سلامت

30 اردیبهشت 1399

2

آب و انرژی

19 خرداد 1399

3

IT

9 تیر 1399

4

IOT

30 تیر 1399

5

کشاورزی

20 مرداد 1399

6

سلامت دیجیتال

3 شهریور 1399

7

ورزش 

24 شهریور 1399

8

آموزش

14 مهر 1399

9

کالاهای تند مصرف

28 مهر 1399

10

خودرو

12 آبان 1399

11

تجهیزات پرشکی

آبان

12

فین‌تک

آذر

13

دارو و فراورده‌های دارویی

قطعی نشده

14

معدن

قطعی نشده

15

زنان

دی

ارسال ایمیل