ناشر منبع

null صنایع بزرگ در صورت همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان از امتیاز اعتبار مالیاتی برخوردار می‌شوند
12:13
رییس صندوق نوآوری در آیین امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه با معاونت علمی و ایرانسل:

صنایع بزرگ در صورت همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان از امتیاز اعتبار مالیاتی برخوردار می‌شوند

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به ضرورت همکاری متقابل اکوسیستم نوآوری و صنایع بزرگ در کشور، گفت: این مسئله در قانون جهش تولید دانش‌بنیان نیز منعکس شده است، چرا که صنایع بزرگ می‌توانند در صورت همکاری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و هزینه در بخش تحقیق و توسعه، از امتیاز اعتبار مالیاتی برخوردار شوند. 

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل در راستای تأمین نیازهای مالی زیست‌بوم نوآوری و فراهم کردن زمینه‎‌های توسعه فناوری‌های نوظهور نظیر اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و افزایش عمق بومی‌سازی فناوری‌های کلیدی به‌ویژه الکترونیک و میکروالکترونیک صبح امروز 23 آبان 1402 برگزار شد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در این مراسم با بیان اینکه در طول یک‌دهه گذشته، یعنی از زمان تصویب قانون حمایت از کسب و کارهای دانش‌بنیان در سال 1389 تا امروز، تلاش بر این بود که فرهنگ نوآوری شکل گیرد و متناسب با آن شرکت‌های دانش‌بنیان تاسیس شوند و بتوانند دستاوردهای خود را ثابت کنند، گفت: البته نباید از این نکته غافل شد که هنوز جا دارد فرهنگ دانش‌بنیان‌شدن اقتصاد را ترویج دهیم که عموم مردم با آن آشنا شوند.

وی افزود: با این همه در دوره جدید و با توجه به رویکردی که معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق نوآوری دنبال می‌کنند، به دنبال آن هستیم تا اکوسیستم نوآوری در کشور به صورت ساختارمند و در تعامل با صنایع و بنگاه‌های بزرگ فعالیت خود را ادامه دهد. 

خیاطیان با تاکید بر اینکه اکوسیستم نوآوری کشور برای توسعه باید وارد همکاری‌ با پروژه‌های بزرگ در صنایع شود، خاطرنشان کرد: این مسئله در قانون جهش تولید دانش‌بنیان نیز منعکس شده است، چرا که صنایع بزرگ می‌توانند در صورت همکاری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و هزینه در بخش تحقیق و توسعه، از امتیاز اعتبار مالیاتی برخوردار شوند، از همین‌رو قانون جهش دانش‌بنیان بستر مهمی را برای حضور شرکت‌های بزرگ در این زیست‌بوم فراهم کرده است. 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه شرکت ایرانسل به عنوان یک اپراتور بزرگ هم خودش دانش‌بنیان است و هم حامی دانش‌بنیان‌هاست، ادامه داد: اهمیت فعالیت‌ بخش‌هایی مانند ایرانسل در حوزه اقتصاد دیجیتال از چند جهت حائز اهمیت است. نخست از منظر اقتصادی، زیرا با نگاه زنجیره‌ای، در پایین‌دست این صنعت فعال شده‌ایم و بخش زیادی از ارزش‌افزوده این صنعت در بالادست و حوزه‌هایی نظیر میکروالکترونیک نهفته است؛ بنابراین تا می‌توانیم باید عمق ساخت داخل و بومی‌سازی را افزایش دهیم. 

وی افزود: فایده دوم این کار از منظر ایجاد اشتغال است. تعداد زیادی دانشجو و دانش‌آموخته رشته‌های مرتبط با این صنعت داریم و این اقدام می‌تواند از مهاجرت آن‌ها جلوگیری کند. از منظر امنیت ملی نیز همکاری اپراتورها با شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار موثر خواهد بود، زیرا بخشی از این صنعت با داده‌ها و حریم خصوصی شهروندان و اطلاعات حیاتی ما سروکار دارد.

خیاطیان در پایان یادآور شد: از منظر تاب‌آوری نیز این همکاری اهمیت دارد، زیرا مصداق فناوری پیشرفته است و کشورها و شرکت‌های دارنده این فناوری‌ها، حتی در شرایط غیرتحریمی هم آن‌ها را به راحتی در اختیار کسی نمی‌گذارند. از حیث ارتقاء بهره‌وری در همه صنایع به عنوان یک حوزه زیربنایی، به ویژه حالا که انقلاب صنعتی چهارم و بحث هوشمندسازی و دیجیتال‌سازی فرا رسیده است، نیز این همکاری حائز اهمیت است، چرا که این فناوری‌ها می‌توانند بهره‌وری را در سایر صنایع افزایش دهند.

ایجاد مرکز آفرینش ملی در حوزه میکروالکترونیک و هوش مصنوعی طی برنامه هفتم توسعه

دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نیز در بخشی از سخنان خود، با بیان این که امروز، پس از دو دهه تلاش در حوزه جنبش نرم‌افزاری، یک خیزش فناورانه و نوآورانه، ضرورت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و پیشرفت فناورانه کشور است، ادامه داد: جهت‌گیری دقیق و حمایت‌های همه‌جانبه رهبر معظم انقلاب اسلامی طی دو دهه اخیر منجر به تعریف، جوانه زدن و رشد نهال فناوری و نوآوری شد که امروز ماحصل آن را در جایگاه علمی کشور، رشد و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان می‌بینیم؛ به طوری که امروز به یک جرم قابل اعتنا از این شرکت‌ها رسیده‌‌ایم. امروز اما حمایت‌های هل‌دهنده از جنس سرمایه‌گذاری‌های دو دهه قبل در زیرساخت و تخصیص بودجه مستقیم، امکان پذیر نیست و باید شرکت‌های بزرگ به میدان بیایند و زمینه‌ساز یک خیزش فناورانه و نوآورانه در کشور شوند.

وی با اشاره به ایجاد مراکز آفرینش فناوری با هدف تکمیل زنجیره‌های ارزش در حوزه‌های گوناگون فناوری و اتصال حلقه‌های بزرگ صنعت به بخش‌های نوآور و پایین دستی کشور گفت:  طی برنامه هفتم توسعه، ایجاد 6 آزمایشگاه‌ ملی (نشنال‌لب‌) یا مرکز ملی آفرینش فناوری در حوزه‌های بزرگ و پیشران فناوری‌های پیشرفته از جمله میکروالکترونیک و هوش مصنوعی پیش‌بینی شده که اپراتورهای بزرگ می‌توانند در شکل‌گیری آزمایشگاه‌های ملی (نشنال‌لب‌ها) نقش مهم و کلیدی ایفا کنند. این یک ضرورت برای صنایع بزرگ است، چرا که مسیر آینده علم و فناوری کشور در این حوزه‌های فناوری و‌ گام‌های پیشران به مدد این مراکز ملی آفرینش فناوری رقم‌خواهد خورد.

شرکت‌های دانش‌بنیان در پروژه فیبرنوری ایرانسل نقش‌آفرینی کنند

دکتر بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل نیز در این مراسم با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه و ساخت تجهیزات پروژه فیبر گفت: این شرکت‌ها می‌توانند در پروژه ملی فیبر، بسیار نقش‌آفرینی کنند و هم در حوزه نرم‌افزار و هم در حوزه سخت‌افزار، می‌توانند به صورت جدی ورود کنند که با استقبال و همراهی ما روبه‌رو خواهد شد.

ارسال ایمیل