ناشر منبع

null بومی‌سازی زیرساخت‌های راهبردی و هوشمندسازی صنایع با مشارکت صندوق نوآوری، معاونت علمی و ایرانسل
11:00
با امضای تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه صورت می‌گیرد؛

بومی‌سازی زیرساخت‌های راهبردی و هوشمندسازی صنایع با مشارکت صندوق نوآوری، معاونت علمی و ایرانسل

در راستای افزایش سهم ارزش‌افزوده محصولات دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی کشور، تأمین نیازهای مالی زیست‌بوم نوآوری و فراهم کردن زمینه‎‌های توسعه فناوری‌های نوظهور نظیر اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و افزایش عمق بومی‌سازی فناوری‌های کلیدی به‌ویژه الکترونیک و میکروالکترونیک، تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه‌ای میان صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، این تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه صبح امروز سه‌شنبه 23 آبان 1402 با حضور دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، دکتر محمدصادق خیاطیان رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل در محل ساختمان مرکزی ایرانسل منعقد شد.

تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه صندوق نوآوری، معاونت علمی و ایرانسل به منظور پاسخگویی اثربخش به نیازهای فناورانه در زیست‌بوم فناوری اطلاعات و ارتباطات، افزایش عمق بومی‌سازی در توسعه و تولید زیرساخت‌های حیاتی و گلوگاهی هسته شبکه، غلبه بر محدودیت‌های تحریمی، امنیت و صیانت از داده‌ها و اطلاعات، ایجاد زمینه‌های استقلال و اقتدار در توسعه شبکه ملی اطلاعات، توسعه فناوری‌های نوظهور نظیر اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و توسعه زیرساخت‌های هوشمندسازی برای نیل به سوی تحول دیجیتال و صنعت نسل چهارم و همچنین رونق کسب‌وکارهای مرتبط در سطح ملی منعقد شده است.

یکی از موضوعات این تفاهم‌نامه تسهیل و حمایت از ایجاد، توسعه زیست‌بوم نوآوری و افزایش عمق بومی‌سازی فناوری‌های کلیدی صنعت به‌ویژه الکترونیک و میکروالکترونیک در زیرساخت‌های حوزه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

تجاری‌سازی، ایجاد یا توسعه بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه‌های مذکور با اولویت نیاز اعلامی یا موضوع مشارکت در طراحی و تولید یا سرمایه‌گذاری ایرانسل از دیگر مواردی بود که طرفین درباره آن به تفاهم رسیدند. 

همچنین بر اساس این تفاهم‌نامه، مقرر شد شرکت ایرانسل از ظرفیت موجود در اعتبار مالیاتی قانون جهش تولید دانش‌بنیان در جهت حمایت از تحقیق و توسعه و ساخت نمونه محصول در کلان پروژه‌ها و حمایت از تکمیل زنجیره ارزش، توسعه محصولات جدید و افزایش مقیاس و تولید انبوه محصولات دانش‌بنیان استفاده کند.

ایجاد ظرفیت صادرات محصولات و دارایی‌های فکری تولید شده و توسعه اشتغال دانش‌بنیان و استفاده از ظرفیت نخبگان در توسعه صنعت مخابرات و ارتباطات کشور در چارچوب حمایت‌ها و ضوابط بنیاد ملی نخبگان نیز از دیگر موارد منعقد در این تفاهم‌نامه است.

ارسال ایمیل