ناشر منبع

null ایجاد مرکز آفرینش ملی در حوزه میکروالکترونیک و هوش مصنوعی طی برنامه هفتم توسعه
14:00
دهقانی فیروزآبادی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه تأکید کرد:

ایجاد مرکز آفرینش ملی در حوزه میکروالکترونیک و هوش مصنوعی طی برنامه هفتم توسعه

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در آیین‌ امضای تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه توسعه زیرساخت‌های گلوگاهی و راهبردی حوزه ارتباطات و هوشمندسازی صنایع، از ضرورت ایجاد مرکز آفرینش ملی حوزه میکروالکترونیک و هوش مصنوعی با همکاری اپراتورهای ارتباطی بزرگ گفت.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی به نقل از معاونت علمی، صبح امروز سه‌شنبه 23 آبان ماه، تفاهم‌نامه سه‌جانبه توسعه زیست‌بوم نوآوری و بومی‌سازی زیرساخت‌های راهبردی و گلوگاهی حوزه ارتباطات و هوشمندسازی صنایع با حضور دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و دکتر بیژن عباسی‌آرند، مدیرعامل شرکت خدماتی ایرانسل امضا شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در این مراسم با بیان این که امروز، پس از دو دهه تلاش در حوزه جنبش نرم‌افزاری، یک خیزش فناورانه و نوآورانه، ضرورت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و پیشرفت فناورانه کشور است، ادامه داد: جهت‌گیری دقیق و حمایت‌های همه‌جانبه رهبر معظم انقلاب اسلامی طی دو دهه اخیر منجر به تعریف، جوانه زدن و رشد نهال فناوری و نوآوری شد که امروز ماحصل آن را در جایگاه علمی کشور، رشد و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان می‌بینیم؛ به طوری که امروز به یک جرم قابل اعتنا از این شرکت‌ها رسیده‌‌ایم. امروز اما حمایت‌های هل‌دهنده از جنس سرمایه‌گذاری‌های دو دهه قبل در زیرساخت و تخصیص بودجه مستقیم، امکان پذیر نیست و باید شرکت‌های بزرگ به میدان بیایند و زمینه‌ساز یک خیزش فناورانه و نوآورانه در کشور شوند.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بر ضرورت شکل‌گیری خیزش علمی و فناوری در کشور تاکید دارند که لازمه آن ارتقای برنامه‌های راهبردی، شکل‌گیری سرمایه‌گذاری‌های متمرکز و جدی و‌ استفاده از زیرساخت‌ها در جهت زایش شرکت‌های جدید است.‌ کشورهای اطراف اهمیت اقتدارآفرین علم و فناوری را درک کرده‌اند و سرمایه‌گذاری‌های سنگینی روی این حوزه به ویژه جذب نیروی انسانی متخصص انجام می‌دهند، اما باید بپذیریم که این سرمایه‌گذاری کلان با نقش آفرینی شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاری بازیگران اصلی حوزه‌های مختلف روی شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد اتصال بین حلقه‌های بالادستی با حلقه‌های میانی و پایین‌دستی هر حوزه فناوری و صنعت، ممکن می‌شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری عنوان کرد: اگر شرکت‌هایی که این اهمیت را درک کرده‌اند پای کار بیایند و ارتباط بین شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های بزرگ شکل بگیرد از این مرحله عبور خواهیم کرد و به سرمنزل مقصود، به معنای سهم قابل توجه محصولات و خدمات دانش بنیان  در تولید ناخالص داخلی و صادرات خواهیم رسید. توفیق در این مرحله تاریخی و سرنوشت ساز، نیازمند نقش‌آفرینی شرکت‌های بزرگ است تا درخت دانش‌بنیانی به ثمر بنشیند.

وی، راه گذار از این مرحله، رسیدن به نتیجه و حاصلخیزی زیست‌بوم دانش‌بنیان را توجه به سرمایه‌گذاری روی نوآوری و موضوع کاشتن برای آینده، توسعه سرمایه‌گذاری روی حلقه‌های پایین‌دستی زنجیره ارزش و اتصال صنعت به فناوری‌ دانست و افزود: تجربه‌های موفق جهانی اثبات کرده است که صنعت به واسطه اتصال به فناوری‌های روزآمد و پیشرفته‌ای همچون هوش مصنوعی همان طور که در دنیا اتفاق افتاده، حتی از نهادهای علمی و فناور همچون دانشگاه نیز پیش افتاده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره به ایجاد مراکز آفرینش فناوری با هدف تکمیل زنجیره‌های ارزش در حوزه‌های گوناگون فناوری و اتصال حلقه‌های بزرگ صنعت به بخش‌های نوآور و پایین دستی کشور گفت:  طی برنامه هفتم توسعه، ایجاد 6 آزمایشگاه‌ ملی (نشنال‌لب‌) یا مرکز ملی آفرینش فناوری در حوزه‌های بزرگ و پیشران فناوری‌های پیشرفته از جمله میکروالکترونیک و هوش مصنوعی پیش‌بینی شده که اپراتورهای بزرگ می‌توانند در شکل‌گیری آزمایشگاه‌های ملی (نشنال‌لب‌ها) نقش مهم و کلیدی ایفا کنند. این یک ضرورت برای صنایع بزرگ است، چرا که مسیر آینده علم و فناوری کشور در این حوزه‌های فناوری و‌ گام‌های پیشران به مدد این مراکز ملی آفرینش فناوری رقم‌خواهد خورد.

ارسال ایمیل