ناشر منبع

null صندوق نوآوری در دوران کرونا نگذاشت پرچم صادرات و مذاکرات پایین بیاید/ حمایت صندوق از راه‌اندازی خط مونتاژ شرکت‌های دانش بنیان در خارج از کشور
15:26
دکتر ملکی‌فر در رویداد پذیرش هیات تجاری از کشور پاکستان:

صندوق نوآوری در دوران کرونا نگذاشت پرچم صادرات و مذاکرات پایین بیاید/ حمایت صندوق از راه‌اندازی خط مونتاژ شرکت‌های دانش بنیان در خارج از کشور

شانزدهمین رویداد «یکشنبه‌‌های صادراتی» صندوق نوآوری و شکوفایی صبح امروز یکشنبه 14 شهریور ماه سال جاری با حضور هیات تجاری از کشور پاکستان در حوزه تجهیزات پزشکی و سلامت به منظور ارائه مشاوره و مدیریت صادرات محصولات دانش بنیان به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی‌ صندوق نوآوری و شکوفایی، کلینیک مدیریت صادرات دانش بنیان، برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان و آشنایی بیشتر شرکت‌های دانش بنیان با فرصت‌ها و چالش‌های حضور در بازارهای بین‌المللی، رویداد «یکشنبه‌های صادراتی» را به‌صورت هفتگی برگزار می‌کند. در این رویداد یک هیات تجاری از بازارهای هدف تجاری با شرکت‌های دانش بنیان به‌صورت حضوری و آنلاین دیدار می‌کنند و ضمن آشنایی با توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان در هر حوزه، امکانات و فرصت‌های حضور آنها در بازار کشور هدف را تشریح و بررسی می‌کنند.
دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در شانزدهمین رویداد «یکشنبه‌های صادراتی» پذیرش هیات تجاری از کشور پاکستان با تمرکز بر تجهیزات پزشکی و سلامت گفت: در حال حاضر 6 هزار و 263 شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند که در حوزه‌های مختلف فناوری، محصولات و خدمات پیشرفته‌ای را به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کنند و برخی نیز وارد بازارهای بین‌المللی شده‌اند که صندوق نوآوری و شکوفایی طبق قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان وظیفه حمایت از این شرکت‌ها را بر عهده دارد، به طوری که شرکت‌هایی که به مرحله صادرات رسیده‌اند را با ابزارهای تامین مالی و شرکت‌هایی که محصول تولید شده دارند ولی موفق به صادرات نشدند را با ابزار تسهیلات و سرمایه‌گذاری کمک می‌کند.
ملکی‌فر بسته خدمات صادراتی صندوق نوآوری و شکوفایی را شامل توانمندسازی، شبکه‌های صادراتی و تامین مالی صادراتی عنوان کرد و گفت: توانمندسازی صادراتی صندوقن وآوری شامل آموزش و مشاوره صادراتی، اخذ استانداردها و مجوزهای تخصصی و صادراتی و حفاظت از مالکیت فکری و خدمات شبکه‌سازی صادراتی نیز شامل حمایت از حضور مستقل شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه‌های خارجی، حمایت از حضور شرکت‌های دانش بنیان در پاویون نمایشگاه‌های خارجی، حمایت از حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه‌های دائمی‌خارجی و برپایی یکشنبه‌های صادراتی است. کمک‌های توسعه‌ای و تامین مالی صادراتی نیز شامل راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مشترک با نهادهای متناظر / مشابه، تامین مالی شرکت‌ها و پروژه‌های صادراتی در قالب انواع تسهیلات و سرمایه‌گذاری، اعطای تسهیلات نمونه‌سازی، اعطای تسهیلات راه‌اندازی خط مونتاژ در خارج از کشور و اعطای تسهیلات جایزه صادراتی است.


راه‌اندازی خط مونتاژ شرکت‌های دانش بنیان در خارج از کشور با حمایت صندوق نوآوری
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه راه‌اندازی خط مونتاژ شرکت‌های دانش بنیان در خارج از کشور از جدیدترین تسهیلات این صندوق است و کمتر شرکتی با آن آشنا است، تصریح کرد: صندوق نوآوری در ۱۵ رویداد «یکشنبه‌های صادراتی» آموزش‌های لازم را به شرکت‌ها برای ورود به بازار و قوانین ۹ کشور و دو اتحادیه اوراسیا و اتحادیه اروپا ارائه کرده است. در این رویدادها بیش از ۱۲۷۹ کاربر آنلاین از شرکت‌های آنلاین و فناور و سایر بازیگران این اکوسیستم حضور داشتند و حدود ۱۸۰ جلسه مذاکره اختصاصی بین شرکت‌های دانش بنیان با بازرگانان و خریداران بالقوه محصولات دانش بنیان و خدمات برگزار کرده‌ایم.
ملکی‌فر تاکید کرد: صندوق نوآوری در دوران کرونا نگذاشت پرچم صادرات، ملاقات‌ها و مذاکرات میان شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و طرف‌های خارجی پایین بیاید.
وی از حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از حضور مستقل شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه‌های صنعت و ماشین‌آلات، انرژی‌های تجدیدپذیر، خودرو و حمل و نقل پاکستان که در آبان ماه 1400 در کراچی برگزار می‌شود، خبر داد و افزود: 70 درصد هزینه‌های حضور شرکت‌ها در این نمایشگاه‌ها اعم از ساخت غرفه را به طور بلاعوض تامین می‌کنیم.
وی به مزایای مذاکرات با کشور پاکستان و بهره‌مندی از ابزارهای توانمندسازی صندوق نوآوری، اشاره کرد و گفت: در سال ۹۸ پاویونی از ۹ شرکت دانش بنیان در نمایشگاه سلامت برپا شد و در بهمن سال ۹۹ نیز هیات تجاری متشکل از ۱۲ کشور در جزیره کیش با شرکت‌های دانش بنیان ملاقات و تجار و بازرگانان پاکستانی از شرکت‌های ایرانی بازدید کردند. بخش قابل توجهی از هزینه‌های بازدید هیات پاکستانی از شرکت‌های ایرانی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخت شد.


امروز فرصت خوبی برای صادرات محصولات ایرانی به پاکستان فراهم است
در ادامه رویداد شانزدهمین «یکشنبه‌های صادراتی»، سید آصف مهدوی، رئیس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی گفت: طی دو سال اخیر با شیوع پاندمی‌کرونا موفق شدیم ظرفیت‌های تولید تجهیزات پزشکی را افزایش دهیم و به دنبال آن محصولات جدیدی هم در این حوزه عرضه کردیم تا علاوه بر تامین نیاز کشور، به کشورهای اروپایی نیز صادرات داشته باشیم.
وی افزود: در حال حاضر باید به دنبال فرصت‌های صادراتی باشیم که برای ما در دسترس‌تر نسبت به خیلی از کشورها باشد.
رئیس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی، ماسک، گان و دستکش را از جمله محصولات مرتبط با پاندمی‌کرونا اعلام کرد و گفت: علاوه بر آن تولید انواع کیت‌های تشخیص کرونا اعم از سرولوژی،PCR  و رپید تست و ونتیلاتور از دیگر دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در این حوزه است و آمادگی صادرات آنها و همچنین انتقال دانش فنی این محصولات به سایر کشورها به ویژه کشور پاکستان وجود دارد.
مهدوی با اشاره به اینکه صادرات دارویی پاکستان 218 میلیارد دلار و واردات آن 800 میلیون دلار است، 95 درصد واردات دارویی این کشور را از کشورهای سنگاپور، امارات، تایلند، مالزی و هنگ کنگ اعلام کرد.
رئیس اداره صادرات اداره کل تجهیزات پزشکی اظهار کرد: اتوکلاو، دستگاه امحاء زباله، انواع تخت‌های بیمارستانی، دستگاه الکتروشوک و سایر دستگاه‌های «های‌تک» حوزه پزشکی از دیگر توانمندی‌های کشور است و ما به دنبال ارتباط تجاری دو کشور و تقویت تبادلات هستیم و در این زمینه وزارت بهداشت ایران همراهی خواهد کرد تا پروسه صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی به کشورهای دیگر به ویژه پاکستان تسریع و تسهیل شود.


اعلام آمادگی دستگاه دیپلماسی برای افزایش صادرات شرکت‌های دانش بنیان
در ادامه این رویداد حسن نوریان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز در سخنانی گفت: وزارت خارجه بعد از مرحله تولید علم و محصول و تجاری سازی آن، به حوزه دانش بنیان ورود می‌کند تا به صادرات شرکت‌ها کمک کند.
وی افزود: 55 درصد اقتصاد پاکستان در حوزه خدمات، 25 درصد در حوزه صنعت و 20 درصد نیز در حوزه کشاورزی اعلام شده است.
سرکنسول ایران در پاکستان ادامه داد: پاکستان 220 میلیون نفر و ایران بیش از 85 میلیون نفر جمعیت دارند که مجموعه آن به بالغ بر 300 میلیون نفر می‌رسد. در این راستا شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و پاکستانی می‌توانند در حوزه‌های مختلف ‌های‌تک، فناوری، دارویی و غیردارویی نیازهای همدیگر را تامین کنند. 
نوریان گفت: ایران ایر از بیش از نیم قرن پرواز مستقیم بین تهران و کراچی دارد اما در شرایط کنونی پرواز‌ها محدود شده اما قطع نشده است.
وی یادآور شد: از تجار پاکستانی دعوت می‌کنیم تا در شرایط مناسب به ایران سفر کنند تا از نزدیک از محصولات شرکت‌های دانش بنیان ایرانی بازدید کرده و تعاملات خوبی داشته باشیم.


همه شرکت‌های فعال در اتحادیه تجهیزات پزشکی،  مجوز صادرات دارند
در ادامه این رویداد مهندس کمپانی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: حدود 60 درصد از صادرات تجهیزات پزشکی در کشور، توسط شرکت‌های اتحادیه صورت می‌گیرد و این امکان وجود دارد که تا 80 درصد نیازهای کشور در این حوزه را تامین کنیم.
وی با بیان اینکه صادرات تجهیزات پزشکی به سه صورت انجام می‌شود، بیان کرد: در مرحله اول کالاهای ایران با برند ایران صادر می‌شود. در مرحله دوم تجهیزات ما برای کشورهای اروپایی با لوگوی کشور مدنظر بسته‌بندی و صادر می‌شود و در مرحله سوم محصول ما توسط نمایندگان محلی تولید می‌شود و دانش فنی خود را صادر می‌کنیم.
وی عمده روابط اقتصادی ایران و پاکستان را در حوزه تجهیزات پزشکی مصرفی و محصولات‌ های‌تک دانست.


علاقمندی پاکستان برای واردات تجهیزات پزشکی از ایران
شیخ قیصر، وحید رئیس سابق انجمن داروسازی پاکستان نیز در این رویداد گفت: تجهیزات پزشکی وارداتی پاکستان عمدتا از کشور چین است.
وی افزود: عمده شرکت‌های پاکستان تجهیزات پزشکی خود را از طریق مناقصه خریداری می‌کنند و ایران هم می‌تواند با استقرار نماینده‌ای در کشور ما، از مناقصات باخبر شود.


صادرات تجهیزات پزشکی به پاکستان باید تاییدیه‌های لازم را داشته باشد
در ادامه این رویداد نیز عبیدعلی، معاون سازمان تنظیم مقررات داروی پاکستان تصریح کرد: خدمات درمانی پاکستان به پنج دسته تجهیزات دارویی، داروهای بیولوژیکی، داروهای موردنیاز سلامتی، تجهیزات پزشکی  و کنترل داروهایی که در گروه مواد مخدر قرار می‌گیرد، تقسیم می‌شود.


پاکستان سالیانه 3 هزار میلیارد دلار در حوزه بهداشت جمعی هزینه می‌کند
در پایان این رویداد نیز دکتر حسن جمال، تاجر پاکستانی در حوزه تجهیزات پزشکی در سخنانی اظهار کرد: نوآوری همواره در تولید تجهیزات پزشکی مطرح بوده و پاکستان نیز به این حوزه علاقمند است.
وی گفت: شرکت‌های ایرانی باید برای صادرات محصولات خود از تاییدیه‌ها و مستندات لازم برخوردار باشند.
 

ارسال ایمیل