ناشر منبع

null اعطای 400 میلیون دلار تسهیلات از سوی صندوق نوآوری برای اجرای 3 هزار پروژه نوآورانه
14:55

اعطای 400 میلیون دلار تسهیلات از سوی صندوق نوآوری برای اجرای 3 هزار پروژه نوآورانه

مصادف با روز جهانی مالکیت فکری، صندوق نوآوری و شکوفایی همایش مجازی عرضه ایده به بازار «2021IP-Day» را با همکاری مرکز مالکیت فکری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)  برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر مرضیه شاوردی، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری در این جایگاه ایران در زمینه توسعه نوآوری را قابل توجه دانست و گفت: در بین رهبران نوآوری در جهان، ایران جایگاه 67 را کسب کرده و در منطقه نیز جزو سه کشور اول برتر قرار دارد. این جایگاه به دلیل خروجی‌های بالای دانشی و خلاقانه در ایران است. جایگاه ایران در زمینه سرانه ثبت پتنت در رتبه 14 و در زمینه سرانه ثبت علامت تجاری در جایگاه اول و در زمینه سرانه ثبت طرح صنعتی در جایگاه 14 قرار دارد.
شاوردی در مورد نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در زیست‌بوم نوآوری کشور نیز گفت: صندوق نوآوری در عالی‌ترین سطح برای تامین مالی زیست‌بوم نوآوری طراحی شده و از نهادهای تامین مالی کوچکتر مانند صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز برای توسعه خدمت‌رسانی به این اکوسیستم حمایت کرده است. بر اساس این رویکرد صندوق نوآوری تاکنون 3 هزار پروژه نوآورانه را تایید کرده و حدود 400 میلیون دلار برای اجرای آنها تامین مالی کرده است و450  شرکت دانش بنیان صادراتی نیز بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات داشته‌اند.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: خدمات مالکیت فکری صندوق نوآوری از اواسط سال گذشته آغاز شده و تاکنون 500 درخواست را بررسی کردیم و امیدواریم شاخص جهانی ایران را در این زمینه ارتقاء دهیم.


حمایت از دانش بنیان‌ها در دستورکار سازمان ثبت اسناد
در ادامه این همایش دکتر ذبیح‌الله خدائیان، معاون رئیس قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن اشاره به رویکرد این سازمان در قبال نامگذاری سال 1400 به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» خاطرنشان کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر و نامگذاری سال جاری با عنوان «تولید، پشتیبانی¬ها و مانع¬زدایی¬ها»، در برنامه¬های پیش‌روی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، خاصه سند برنامه تحول پنج ساله قوه قضائیه سعی شده است موضوع حمایت و کمک به شرکت های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها به عنوان موتور محرک اصلی چرخه تولید و رشد اقتصادی به نحو جدی مورد توجه خاص قرار گیرد. 
وی ادامه داد: استفاده از هوش مصنوعی و هوشمندسازی سامانه‌ها، ارتقاء کیفیت خدمات ثبتی، ارتقاء آگاهی عمومی و خصوصی و همچنین کمک به تجاری‌سازی مالکیت‌های صنعتی در برنامه‌های سازمان وارد شده است. مرکز مالکیت معنوی نیز کمک به تسهیل خدمات برای شرکت‌های کوچک و متوسط، شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها را یکی از اهداف مهم خود قرار داده است.
در ادامه این همایش محمدحسن کیانی، رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کسب و کارهای کوچک و متوسط را یکی از نیروهای پیش برنده اقتصاد مدرن عنوان کرد و گفت: SMEها نقش به‌سزایی در بهبود فرصت‌های اشتغال، کارآفرینی، شناسایی و خلق فرصت‌ها در بازارهای داخلی و بین‌المللی، افزایش صادرات و تقویت نوآوری‌های فناورانه ایفا می‌کنند؛ بر این اساس گام‌های مهمی برای کمک به تجاری‌سازی و ارائه خدمات به شرکت‌های کوچک و متوسط، شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری در سازمان برداشته شده است.


حفاظت وایپو از دارایی‌های دانشی کسب و کارهای متوسط 
همچنین در این رویداد آقای آنگ، مدیر کل دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی مالکیت معنوی بر ضرورت حمایت از ایده‌های نوآورانه تا رسیدن به مرحله تجاری سازی تاکید کرد و گفت: جامعه امروز با وجود چالش‌هایی که با بیماری کووید19 داشته به لحاظ تکنولوژی بسیار رشد کرده و این تکنولوژی‌های نوین مستلزم حمایت و حفاظت از دارایی هستند. باید توجه داشته باشیم که بعد از پاندمی ما با افزایش تکنولوژی مواجه خواهیم بود؛ تکنولوژی‌هایی چون  IOT، بلاکچین، کوانتوم و تکنولوژی‌های هوشمند که باید مورد محافظت IP سیستم قرار گیرند.
مدیر کل دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی مالکیت معنوی ادامه داد: ما نیاز داریم که در سازماندهی و مدیریت IP سیستم تغییراتی ایجاد کنیم که بتوانیم به سرعت از ایده‌های ایجاد شده تا رسیدن به مرحله تجاری‌سازی حفاظت کنیم. کسب و کارهای کوچک نقش بزرگی در زمان پاندمی بازی کردند. این مشاغل به دلیل عدم آگاهی از چالش‌های مالکیت فکری نیازمند ثبت مالکیت و حفاظت از دارایی‌های دانشی خود هستند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: وایپو کمک می‌کند تا کسب و کارهای کوچک بتوانند محصولات جدید و پروژه‌ها و دارایی‌های جدید خود را ثبت کنند.
 

ارسال ایمیل