ناشر منبع

null تولید رنگدانه‌های طبیعی خوراکی گیاهی با حمایت صندوق نوآوری 
10:58

تولید رنگدانه‌های طبیعی خوراکی گیاهی با حمایت صندوق نوآوری 

یک شرکت دانش بنیان عضو پارک علم و فناوری خراسان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به تولید رنگ طبیعی خوراکی کورکومین، آناتو و آنتوسیانین، کلروفیل، کارتاموس و... برای صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی و دارویی شده است.

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، مجید افشاری، مدیرعامل شرکت افزودنی‌های طبیعی گلچین توس مستقر در مرکز رشد فناوری جامع واقع در پارک علم و فناوری خراسان در مورد جایگزینی رنگ‌های خوراکی طبیعی به جای رنگ دهنده‌های غذایی مصنوعی گفت: رنگ‌های خوراکی به افزودنی‌هایی اطلاق می‌شوند که در صورت اضافه شدن به غذا یا نوشیدنی باعث انتقال رنگ به آنها می‌گردند. این مواد در اشکال مختلف مایع، پودر، ژل و خمیر تولید می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که رنگ‌های مصنوعی برای سلامت مضر بوده و باعث ایجاد بیماری‌هایی همچون سرطان می‌شود؛ در نتیجه مصرف این رنگ‌ها در مواد غذایی غیر مجاز اعلام شده است و رنگ‌های طبیعی علی‌رغم قیمت بالاتر، جایگزین آنها شده‌اند. اغلب رنگ‌های خوراکی مورد استفاده در صنایع کشور، وارداتی هستند و تعداد کارخانجات تولید کننده آنها به ویژه انواع طبیعی بسیار محدود است.
مدیر عامل شرکت افزودنی‌های طبیعی گلچین توس ادامه داد: با مشارکت 65 درصدی بخش خصوصي و 35 درصدي جهاد دانشگاهي خراسان رضوي تولید افزودنی‌های مختلف طبیعی و خوراکی را آغاز کردیم. ما با تکيه بر دانش بومي، فناوري توليد رنگ های طبيعي محصولات توليدي خود در حوزه‌های صنايع غذايي و دارويي را به دست آوردیم و برای اولین بار در ایران موفق به اخذ پروانه بهداشتی ساخت از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی برای انواع رنگ‌های طبیعی خوراکی شدیم و در حال حاضر محصولات خود را تحت عنوان تجاری «افزونه» به بازار مصرف عرضه می‌کنیم.
افشاری در ادامه با بیان اینکه این شرکت به منظور تولید صنعتی محصول خود از تسهیلات صندوق نوآوری به میزان 300 میلیون تومان استفاده کرده است، گفت: تسهیلات دریافت شده از صندوق نوآوری صرف خرید، نصب و راه‌اندازی تجهیزات خط تولید و تأمین بخشی از هزینه سرمایه در گردش جهت تولید یک تن انواع رنگ خوراکی طبیعی شد. 
وی انواع کارخانجات غذایی و دارویی را بازار مصرف محصولات شرکت عنوان کرد و در مورد کاربرد رنگ‌های طبیعی گفت: رنگ‌های طبیعی در طیف وسیعی از محصولات از جمله تولید اسنک و فراورده‌های اکسترود شده، ماکارونی، پاستا و محصولات خمیری، داروسازی و فراورده‌های گیاهان دارویی، فراورده‌های لبنی، محصولات آرایشی و بهداشتی، صنایع نوشیدنی، صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات کاربرد دارند.
مدیر عامل شرکت افزودنی‌های طبیعی گلچین توس ضمن اشاره به گیاهی بودن منشأ محصولات گفت: محصولات ما از طریق تحقیق و توسعه به فناوری استحصال رنگ‌های خوارکی طبیعی از زردچوبه، گیاه آناتو و چغندر، گلرنگ، گوجه فرنگی و ... به دست آمده است. با توجه به پیچیدگی فرایند استخراج، بهینه‌سازی فرایند و افزایش راندمان تولید جهت توجیه‌پذیری اقتصادی از اهمیت بالاتری برخوردار است. در حال حاضر تعداد تولید کنندگان رنگ‌های طبیعی خوراکی در کشور بسیار اندک است. رنگ طبیعی خوراکی زرد برگرفته از کورکومین استخراج شده از زرد چوبه و نیز کارتاموس گلرنگ، رنگ سبز خوراکی برگرفته از کلروفیل سبزینه گیاهان، رنگ قرمز خوراکی به دست آمده از بتالایین چغندر لبویی و لیکوپن گوجه فرنگی وآنتوسیانین چای ترش و رنگ نارنجی خوراکی از بیکسین دانه آناتو  و کاپسانتین پاپریکا تهیه شده است.
افشاری در مورد مزیت محصول گیاهی شرکت نسبت به محصولات رقبای داخلی و خارجی گفت: محصولات ما در مقایسه با رنگ‌های طبیعی از خلوص مشابهی برخوردار است و در مقایسه با رنگ‌های مصنوعی علی‌رغم قیمت بالاتر، امنیت مصرف بیشتری دارد.
وی از توسعه بیشتر صادرات محصولات به اروپا خبر داد و در مورد برنامه‌های جاری این شرکت گفت: در نظر داریم علاوه بر ویژگی رنگ‌دهی در حوزه خواص دارویی، مکمل غذایی و ورزشی این محصولات نیز وارد شویم. 
 

ارسال ایمیل