ناشر منبع

null ضرورت تشکیل صندوق پژوهش و فناوری تخصصی در حوزه ورزش
دکتر ملکی‌فر مطرح کرد؛ 09:13

ضرورت تشکیل صندوق پژوهش و فناوری تخصصی در حوزه ورزش

رویداد آنلاین جذب سرمایه در حوزه ورزش با هدف جذب سرمایه 173 میلیارد ریالی در این حوزه پیش از ظهر امروز دوشنبه 24 شهریور ماه جاری به همت صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور هفت استارتاپ فعال در این حوزه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در رویداد جذب سرمایه در حوزه ورزش گفت: تسهیلات به تنهایی پاسخگوی نیاز اکوسیستم نیست و به سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر نیز نیاز داریم تا در سود و زیان طرح شریک شوند. در حال حاضر بنیادهای مالی بزرگ در دنیا به صورت مستقیم در طرح‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و پشت بخش خصوصی برای تقویت سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. بر این اساس صندوق نوآوری و شکوفایی از نزدیک به 60 عامل سرمایه‌گذاری خود یعنی صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی برای سرمایه‌گذاری خطرپذیر استفاده می‌کند.
وی ادامه داد: صندوق پژوهش و فناوری تخصصی در حوزه ورزش شکل نگرفته و این حوزه نیازمند یک نهاد سرمایه‌گذاری تخصصی در حوزه تربیت بدنی است.
ملکی‌فر در مورد میزان سرمایه‌گذاری در حوزه ورزش به سرمایه‌گذاری خطرپذیر 2.5 میلیارد دلاری در سال 2018 اشاره کرد و گفت: امروز سرمایه‌گذاران بزرگی در دنیا مانند آدیداس، گوگل و والت دیزنی در عرصه استارت‌آپ‌های حوزه ورزش وارد شده‌اند و این حوزه جذابی برای سرمایه‌گذاری است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان به مدل‌های مرسوم در کسب و کار مرتبط با ورزش اشاره کرد و گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هفت مدل کسب و کار را در این حوزه طبقه بندی کرده است که شامل ترویج و توسعه ورزش، مدیریت ورزش، بازارگاه‌های ورزشی، تجهیزات ورزشی، ورزش معلولان و مکمل‌های ورزشی و دستیاران ورزشی است.
در ادامه این جلسه علی شریف‌نژاد، رییس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی نیز به توسعه اقتصاد از طریق توجه به سرمایه گذاری در حوزه تربیت بدنی تاکید کرد و گفت: صنعت تولیدات ورزشی در دنیا متنوع است و شامل حوزه‌های مختلفی چون معماری ساخت استادیوم‌ها و فضاهای ورزشی، تجهیزات ورزشی، نرم‌افزار، پوشاک و داروها و مکمل‌ها است. در حال حاضر ۴.۵ درصد GDP دنیا در حوزه ورزش است که این میزان در ایران 0.5 درصد است. فرصت‌های زیادی در حوزه بازار و فناوری ورزشی وجود دارد که باید بیشتر به آن توجه شود.
در پایان دکتر راستینه، عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: باید از توان شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها در نظام استعدادیابی مبتنی بر فناوری نوین استفاده کنیم. باید استعدادهای پنهان در سراسر کشور شناسایی و به عرصه ورزشی کشور معرفی شود، بر این اساس استارت‌آپ‌ها بسیار می‌توانند کمک کنند.

ارسال ایمیل