ناشر منبع

null درخواست‌های صادراتی سازمان توسعه تجارت از صندوق نوآوری و شکوفایی
16:08

درخواست‌های صادراتی سازمان توسعه تجارت از صندوق نوآوری و شکوفایی

کارگاه مشترک معرفی و تبیین سیاست‌ها، خدمات و ظرفیت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در حوزه صادرات و بین‌الملل برای مدیران ارشد و کارشناسان سازمان توسعه تجارت صبح امروز شنبه (22 شهریور) در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در این رویداد ضمن معرفی خدمات و ظرفیت‌های صندوق نوآوری در حوزه صادرات، به اعزام هیات‌های تجاری و حضور در نمایشگاه‌های خارجی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های پایگاه‌های صادراتی ایران در کشورهای دیگر اشاره کرد و گفت: دو دسته ابزار صادراتی داریم که بخشی برای رساندن محصول به بازار صادراتی و عقد قرارداد و دسته دیگر ابزارهای پشتیبانی مالی است. ما با تمام توان از 5327 شرکت دانش بنیان حمایت می‌کنیم؛ بر این اساس برای کمک به توسعه نوآوری در کشور، همکاری‌هایی را با دیگر بازیگران اکوسیستم نوآوری مانند شبکه بانکی و صندوق‌های پژوهش و فناوری برقرار کرده‌ایم.
ملکی‌فر در دسته‌بندی شرکت‌های دانش بنیان، به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات صادراتی اشاره کرد و گفت: لزوما شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌های نوپا و برآمده از دانشگاه نیستند، به طوری که در حال حاضر 63 درصد از شرکت‌های دانش بنیان بیش از سه سال عمر داشته و به تولید رسیده‌اند که به اصطلاح به آنها شرکت‌های دانش بنیان تولیدی می‌گوییم. به علاوه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات صادراتی نیز دانش بنیان هستند و ما می‌توانیم از ظرفیت‌های صندوق برای حمایت از آنها استفاده کنیم.
در ادامه این کارگاه آموزشی، سید مجتبی موسویان، معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت هدف از حضور در این کارگاه مشترک را تقویت حلقه‌های اتصال بین صندوق نوآوری و شکوفایی و سازمان توسعه تجارت عنوان کرد و گفت: مشاوره بازار و تعیین قیمت تمام شده برای بازارهای صادراتی می‌تواند محصول مشترک صندوق نوآوری و سازمان توسعه تجارت باشد؛ در حال حاضر سازمان توسعه تجارت ۴۰ رایزن بازرگانی به کشورهای مختلف اعزام کرده است که می‌توانند به عنوان بدنه مشاوره در کنار صندوق قرار گیرند.
وی با بیان اینکه شرکت‌های توسعه صادرات متکی به ایده و فکر در حوزه بازار هستند و می‌توانند تحلیل‌های خوبی از بازار ارائه داده و به عنوان کلینیک صادراتی به شرکت‌های داخلی مشاوره دهند، تصریح کرد: صندوق نوآوری بیشتر به دنبال رساندن شرکت‌ها به مرحله تولید است، در عین حال تقاضای ما از صندوق نوآوری این است که توانمندسازی در آنسوی مرزها را نیز به سبد خدماتی خود اضافه کند.


در ادامه این کارگاه، سهراب آسا، مدیر امور بین‌الملل صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی از اهمیت شکل گیری گفتمان مستمر بین بازیگران اکوسیستم نوآوری گفت و به همگرایی سازمان‌ها، تجمیع ظرفیت‌ها و بهره گیری مناسب و بهینه امکانات در این حوزه اشاره کرد. "بی تردید اجرایی‌سازی درست سیاست‌های ابلاغی حوزه علم، فناوری و نوآوری در ایران مستلزم همگرایی سازمان‌ها ذینفع و حمایت مداوم از بازیگران این اکوسیستم است." وی ضمن مرور دوره‌های مختلف توسعه علم، فناوری و نوآوری در 40 سال اخیر درخصوص نظام ملی نوآوری کشور صحبت کرد و به تشریح چگونگی شکل گیری اکوسیستم نوآوری و جایگاه هریک از بازیگران در آن پرداخت.  

 

ارسال ایمیل