ناشر منبع

null افتتاح اولین خط مونتاژ توربوشارژرهای خودروی سواری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی
16:16

افتتاح اولین خط مونتاژ توربوشارژرهای خودروی سواری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

اولین خط مونتاژ توربوشارژرهای خودروی سواری با ظرفیت تولید سالانه 50 هزار دستگاه با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در مراسم افتتاح این خط تولید که مربوط به خودوری دنا شرکت دانش بنیان بسا پارس صنعت است، یاسر عرب‌نیا معاون ارتباطات و امور بین‌الملل صندوق نوآوری و شکوفایی، لطف‌الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک و حسین حق وردی نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد حضور داشتند.
بر اساس این گزارش، قیمت تمام شده هر دستگاه توربوشارژ پس از داخلی‌سازی اکثر قطعات و مجموعه‌ها ۲۸ میلیون ریال است، در حالی که قیمت نمونه وارداتی آن 210 یورو معادل 52.5 میلیون ریال است که در صورت تولید توربوشارژ با ظرفیت حداکثر، به میزان حداقل چهار میلیون و 900 هزار یورو صرفه‌جویی ارزی در سال حاصل می‌شود. 
مهدی مقصودی، مدیرعامل شرکت «بسا تند شار»، شرکت همراه با شرکت «بسا پارس صنعت» در مورد ویژگی‌های خط توضیح داد و گفت: خط مذکور دارای 12 ایستگاه کاری است که در زمان کار، حداقل نیاز به 6 تکنسین کارآزموده دارد.
نکته اساسی و حائز اهمیت اینکه، برای طراحی و ساخت تمامی ایستگاه‌های خط مونتاژ از توان داخلی استفاده شده و به جز یک ایستگاه (بالانس دینامیکی)، مابقی تجهیزات از محل شرکت‌های داخلی تامین شده است.
وی ادامه داد: ایستگاههای ساخته شده با استفاده از توان داخل شامل ایستگاه حک کد شناسایی و کد محصول، ایستگاه تشخیص مشخصات هندسی، ایستگاه پرس، ایستگاه نشتی، ایستگاه تست لقی محوری، ایستگاه تست نشتی + و ایستگاه تست داده پردازی و مونتاژ کارتریج است. یک توربوشارژ خودرو سواری حدود 44 قطعه منفصله دارد که در شرکت بسا پارس صنعت بر روی داخلی‌سازی حدود 41 قطعه کار اساسی انجام شده و در این زمینه، شرکت به خودکفایی رسیده است و فقط دو عدد نشت بند و یک عدد پولکی وارداتی هستند.

 


مدیرعامل شرکت بسا تند شار در مورد فعالیت فعلی خط مونتاژ گفت: در حال حاضر، شرکت به منظور راه‌اندازی خط مونتاژ و تولید نمونه محصول برای ارسال به کارخانه خودروسازی و اخذ تاییدیه و همچنین پاسخگویی به نیاز بازار، به تعداد حدود 1200 دستگاه توربوشارژ نیاز دارد که قطعات منفصله این خط را از کشور چین وارد کرده و در حال مونتاژ در خط است. این خط برای ۱۵۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است و با داخلی‌سازی آن از خروج ۱۸۱ یورو برای هر توربوشارژر جلوگیری می‌کند. 
لازم به ذکر است پیش از این شرکت بسا پارس صنعت با استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی خط تست گرم توربوشارژر سواری را در کارخانه شرکت در استان قزوین نصب و راه‌اندازی کرده است.

ارسال ایمیل