ناشر منبع

null اعلام مطالبات پیشگامان حوزه برق و الکترونیک از صندوق نوآوری و شکوفایی
15:45

اعلام مطالبات پیشگامان حوزه برق و الکترونیک از صندوق نوآوری و شکوفایی

یازدهمین نشست شرکت‌های دانش بنیان برتر با صندوق نوآوری و شکوفایی در حوزه برق و الکترونیک با حضور معاون توسعه صندوق و 17 شرکت دانش بنیان فعال در این حوزه صبح امروز دوشنبه (17 شهریور) به صورت وبیناری برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست در مورد هدف از برگزاری سلسه نشست‌ها با شرکت‌های دانش بنیان برتر حوزه برق و الکترونیک گفت: هدف از این نشست تعامل با شرکت‌های دانش بنیان و ارائه خدمات متناسب با نیاز شرکت‌ها است. این نشست یازدهمین جلسه از سلسه نشست‌ها با پیشگامان صنعت است که فعالان برتر حوزه برق و الکترونیک در آن حضور دارند.
ملکی‌فر در پاسخ به مشکل طولانی بودن زمان رسیدگی به پرونده‌های متقاضیان تسهیلات توضیح داد و گفت: دلیل طولانی شدن زمان دریافت تسهیلات و رسیدگی به پرونده متقاضیان، وجود تعداد زیاد تقاضا در صف است، به همین منظور صندوق نوآوری برای کوتاه کردن این صف از توان صندوق‌های پژوهش و فناوری برای تقاضاهای زیر 500 میلیون تومان و نظام بانکی کشور برای تقاضاهای بالاتر استفاده می‌کند. در ابتدای طرح مشکلاتی با بانک‌ها وجود داشت اما در حال حاضر روال همکاری با بانک‌ها یکسان‌سازی شده و با توجه به بازخوردهای اخذ شده از شرکت‌ها، همچنان در حال اصلاح است. در طبقه پنجم ساختمان صندوق نیز بانک‌های همکار دفتر دارند و به مشکلات رسیدگی می‌کنند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد ارائه تسهیلات نیز گفت: تسهیلات سرمایه در گردش به بازخورد فروش در گذشته شرکت‌ها استناد می‌کند اما برای تسهیلات رو به آینده که بتواند جهش تولید شرکت‌ها را پشتیبانی کند می‌توان به تسهیلات تولید صنعتی و قبل از صنعتی اشاره کرد. سقف بهره‌مندی شرکت‌ها از خدمات صندوق نوآوری 50 میلیارد تومان است.
وی در مورد تعامل با نهادهای دیگر نیز توضیح داد و گفت: در حال تعامل با بانک مرکزی هستیم اما برای تعامل با گمرک و نهادهای دیگر، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بهتر می‌تواند به شرکت‌ها برای امور واردات و صادرات کمک کند
در ابتدای این نشست، مدیران شرکت‌های دانش بنیان برتر حوزه برق و الکترونیک به طرح نظرات و مباحث خود پرداختند.
محمدرضا علوی منش، مدیر عامل شرکت صمیم رایانه، گفت: به طور خلاصه متقاضی افزایش سقف تسهیلات، تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها و پرداخت مستقیم تسهیلات از صندوق نوآوری و ارجاع ندادن به بانک هستیم.
آرش قیلاو، مدیرعامل شرکت سنجش افزار آسیا نیز تقاضا کرد نهادها و سازمان‌ها به شرکت‌های دانش بنیان بیشتر اعتماد کنند و خاطرنشان کرد: اگر شرکت‌های دانش بنیان بزرگ درستکار نبودند در بازار باقی نمی‌ماندند.
محرم خانکشی‌زاده از شرکت مهندسی مشاوره نیروی آذربایجان نیز درخواست شرکت متبوع خود مبنی بر تامین مالی سرمایه در گردش برای راه‌اندازی پروژه جدید را مطرح کرد.
همچنین عباس بهرامی از شرکت کارخانجات مخابراتی ایران تقاضا داشت تا صندوق نوآوری و شکوفایی راهکار یا تسهیلاتی برای خروج شرکت‌های دانش بنیان از ماده 141 ارائه کند.
سید مهدی مدنی بجستانی، مدیرعامل شرکت پیمان خطوط شرق نیز گفت: تاکنون دو بار از تسهیلات نمونه‌سازی و یکبار سرمایه در گردش صندوق استفاده کرده‌ایم. طرح‌های برنامه‌ریزی شده عالی است اما اجرای برخی از آنها دارای اشکالاتی است.
در ادامه حسام صدیقی، مدیرعامل گروه فنی مهندسی کاگ نیز خواستار ایجاد تعامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک مرکزی و گمرک برای تسهیل امور صادرات و واردات کالا و استفاده از ارز نیمایی بود.
آخرین نفر نیز امیرحسین جلالی، مدیرعامل شرکت ایسکرا اتو الکتریک بود که روند ارائه تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی را بدون دردسر عنوان کرد و گفت: تاکنون تسهیلات سرمایه در گردش و لیزینگ خرید از شرکت‌های دانش بنیان را بدون مراجعه به صندوق و تحمل سختی دریافت کردیم. از نحوه ارائه خدمات به صورت آنلاین استفاده کردیم و تاکنون یکبار هم به صندوق به صورت حضوری مراجعه نداشتیم.
 

ارسال ایمیل