ناشر منبع

null ضرورت بهره‌گیری از R&D شرکت‌های بزرگ برای توسعه نوآوری
دکتر اقا محمدی در نشست با اعضای هیات عامل صندوق نوآوری تاکید کرد؛ 05:08

ضرورت بهره‌گیری از R&D شرکت‌های بزرگ برای توسعه نوآوری

رئیس و اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در نشستی با دکتر علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در این نشست دکتر علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیرگروه مشاوران اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه فاصله علمی ما با جهان توسعه یافته هنوز زیاد است و باید هر روز کوتاه‌تر شود، گفت: برای این منظور باید سراغ مرزشکنی‌های علمی برویم  و از پروژه‌های بزرگ و توسعه علمی کشور حمایت کنیم که نقش پیشران توسعه دانش بنیان کشور را بر عهده دارند.
دکتر آقامحمدی با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی برای تقویت زیرساخت علمی کشور، با توجه به انباشت دانشی مطلوب در تیم کارشناسان و مدیران خود، باید برای تخصیص منابع هم به نقاط کلیدی توسعه دانش‌بنیان و هم به پروژه‌های با اهمیت و بزرگ توجه کند، خاطرنشان کرد: بنابراین پیشنهادم این است که با سایر بازیگران صنعت، همکاری داشته باشید. همکاری با صنعت و خدمات در سطح ملی را در سیاست‌های صندوق توسعه داده و با بزرگان صنعت و تکنولوژی کشور همکاری کنید.
وی در بخش دیگری از سخنانش توصیه کرد که صندوق نوآوری باید از رشد تقاضا در کشور برای خرید محصولات ملی بومی حمایت کند چراکه گاهی لازم است تقاضای بازار تجمیع شده و بر اساس اندازه‌های بزرگ مورد حمایت قرار بگیرد تا هزینه‌های آن کاهش یابد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: پیشنهاد می‌کنم که برای تامین مالی زنجیره‌های صنعت و خدمات در اندازه‌های بزرگ با سایر نهادهای تامین مالی به ویژه بخش غیردولتی همکاری کنید تا آنها نیز در جریان حمایت از شرکت های دانش بنیان فعال شوند.
وی همچنین بر ضرورت بکارگیری نوآوری در حل معضلات اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد و گفت: موضوع حمایت از شرکت‌های بزرگ و کمک به تحقیق و توسعه در این شرکت‌ها بسیار می‌تواند گره‌گشا باشد و از سوی دیگر بهره‌گیری از R&D شرکت‌های بزرگ برای توسعه نوآوری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه شرکت‌های بزرگ به واسطه فعالیت در محیط واقعی و شناخت مختصات اقتصاد کشور ظرفیت بالایی برای همکاری در توسعه دانش و نفوذ فناوری در زنجیزه ارزش کشور دارند، گفت: امروز تولید بخش کوچکی از ارزش افزوده صنعت را به خود اختصاص می‌دهد و دانش فنی در کنار بازاریابی و مدیریت بالاترین ارزش افزوده را ایجاد می‌کنند.
عضو تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: از سوی دیگر ایجاد نمونه‌های موفق با همکاری شرکت‌ها و کارآفرینان بزرگ امکان جهش بخش دانش‌بنیان و به تبع آن ورود به مراحل بعدی توسعه را فراهم خواهد کرد. لذا در کنار اقدامات و پیشرفت‌های انجام شده در صندوق نوآوری و شکوفایی به‌جاست که از ظرفیت شرکت‌های بزرگ صنعتی نیز استفاده شود.
در ابتدای این نشست دکتر علی وحدت، رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به افزایش شرکت‌های دانش بنیان به بیش از 5 هزار شرکت در کشور، به تشریح عملکرد این صندوق در دوره سوم استقرار هیات عامل در تامین مالی اکوسیستم نوآوری در کشور پرداخت و گفت: صندوق نوآوری از ابتدای سال 98 تاکنون نزدیک به 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان و فناور اعطا و نقش خود را به خوبی در توسعه اقتصاد دانش بنیان ایفا کرده است.
وی در ادامه با بیان اینکه در طول همین مدت نیز بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه برای شرکت‌های دانش بنیان صادر شده است، تصریح کرد: این ضمانت نامه‌ها در سال 98 به تسهیل انعقاد قرارداد فروش محصولات دانش بنیان به ارزش 7710 میلیارد تومان بین نهادها و دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دانش بنیان شده است. ضمن اینکه زمان صدور این ضمانت ‌نامه‌ها در صندوق نوآوری به کمتر از یک هفته کاهش یافته است.
به گفته دکتر وحدت، عملکرد یک سال و نیم اخیر صندوق نوآوری و شکوفایی بیش از 4.3 برابر کل عملکرد صندوق از ابتدای تاسیس بوده است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه این صندوق هم‌اکنون با همکاری با 15 بانک عامل در کشور، 6 نوع خدمت تسهیلاتی به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌کند، گفت: همچنین با ارائه 563 میلیارد تومان تسهیلات به 22 صندوق پژوهش و فناوری، زمینه فعالیت گسترده این صندوق‌ها در سراسر کشور فراهم کرده‌ایم.
دکتر وحدت تصریح کرد: در بخش سرمایه‌گذاری جسورانه نیز علیرغم آنکه صندوق تا سال 98 عملکردی در این حوزه نداشته است، اکنون بیش از 180 میلیارد تومان سرمایه گذاری از مسیر مشارکت در صندوق‌های جسورانه بورسی، هم‌سرمایه‌گذاری و مشارکت در تجاری ‌سازی پروژ‌ه‌ها انجام گرفته است.

وی افزود: خدمات جدید این بخش که در راستای حمایت از ورود سرمایه‌ بخش خصوصی به زیست‌بوم نوآوری است، همچون اوراق نوآوری و ضمانت سرمایه‌گذاری نیز در سال 99 اجرایی شده و شرکت‌ها اکنون امکان بهره‌مندی از این خدمات را دارند.
همچنین اعضای هیات عامل در این نشست به بیان دیدگاه و نظرات خود پرداختند‌.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل