ناشر منبع

null کاهش واردات و خروج ارز از کشور در صنعت انتقال برق با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی
05:13

کاهش واردات و خروج ارز از کشور در صنعت انتقال برق با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به کاهش واردات و خروج ارز از کشور از طریق تولید مقره‌های کامپوزیتی و اسپیسرهای بین فازی در صنعت انتقال برق از نیروگاه تا پست‌های برق شده است.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، علی خورده‌چی، مدیرعامل شرکت صنعتی دورود کلید برق، تولیدکننده مقره‌های انتقال و فوق توزیع سیلیکونی در مورد ضرورت خودکفایی در تولید تجهیزات انتقال برق به سراسر کشور گفت: وجود خطوط انتقال مطمئن، یکپارچه و بهم پیوسته در هر کشور از جمله ملزومات توسعه صنعت برق است. در حقیقت وجود نیروگاه، بدون داشتن خطوط انتقال مناسب بی‌معنی است، در همین راستا التزام وزارت نیرو به پاسخگویی به تقاضاها و بر آوردن نیازهاي روز افزون مشترکان برق، گسترش و لزوم داشتن شبکه‌اي مطمئن با حداقل قطع سرویس، توسعه شبکه‌هاي انتقال و فوق توزیع را به صورت یک فعالیت مستمر در صنعت برق درآورده است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان دورود کلید برق ادامه داد: مشکلات عایقی ایزولاسیون تجهیزات صنعت برق کشور که عمدتا ناشی از گرد و غبار و شرایط آب و هوایی جنوب کشور بود، بهره‌برداران شبکه را بر این داشت که به فکر جایگزینی برای مقره‌های سرامیکی متداول در شبکه باشند. بر این اساس مقره‌های سیلیکون رابری در برابر گرد و غبار و شرایط سخت محیطی قدرت حفظ خواص عایقی به مراتب بهتری نسبت به مقره‌های سرامیکی دارند. ما برای ورود به تولید مقره‌های سیلیکونی در رده ولتاژ فشار قوی(230 و 400 کیلو ولت) از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات تولید صنعتی دریافت کردیم.
خورده‌چی در مورد تسهیلات دریافتی این شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی نیز توضیح داد: تسهیلات مصوب شده 2 میلیارد و 400 میلیون تومان در قالب تسهیلات تولید صنعتی بود که صرف توسعه خط تولید مقره‌های انتقال و فوق توزیع سیلیکونی (افزایش توان تولید و کیفیت محصولات) از طریق خرید ماشین‌آلات و تجهیزات تولید، تجهیزات آزمایشگاهی، قالب‌های تزریق و تأمین بخشی از هزینه‌های نیروی انسانی و مواد اولیه شد.
وی افزود: مدل ارائه تسهیلات مرحله‌ای در صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از بهترین مدل‌هایی بود که ما تجربه کردیم و منجر به رشد و توسعه شرکت نیز شد. به این شکل که برای دریافت تسهیلات هر مرحله، باید مستندات و مدارک اقدامات انجام شده از پرداخت قبلی ارائه می‌شد. در ابتدا با پرداخت مرحله‌ای و تهیه مدارک و مستندات مشکل داشتیم اما به مرور این روند منجر به برنامه‌ریزی و تعیین مسیر حرکت با هدف دستیابی به تقاضای صندوق برای واریز مرحله بعدی شد که این کار شالوده برنامه‌ریزی و تهیه مستندات را در شرکت نهادینه کرد.
مدیر عامل شرکت صنعتی درود کلید برق، جزییات ساخت مقره كامپوزيتي را تشریح کرد و گفت: این مقره‌ها از سه قسمت اصلي هسته، روكش و يراق‌آلات فلزي تشكيل شده است. مواد بكار رفته در اینگونه مقره‌ها از نوع كراسلینگ شده الكتریكی بدون هیچگونه فیلتر و افزودنی اضافی است. میله‌های عایق از جنس فایبرگلاس (اپوكسی تقویت شده با الیاف فیبر شیشه) و نوع ECR (مخصوص كاربرد الكتریكی و مقاوم در برابر اسید) تهیه می‌شود. در مقره‌هاي آويزي و كششي، هسته مقره از تعداد زيادي الياف شيشه كه به طور موازي و هم‌جهت در كنار هم قرار داده شده و به وسيله يك رزين آلي متصل شده‌اند تشكيل مي¬شود ولي براي مقره¬هاي مورد استفاده در پست‌ها و بوشينگ ترانسفورماتورها، هسته مقره از لوله¬هاي ساخته شده از الياف شيشه تابيده شده تشكيل شده است.
خورده‌چی ادامه داد: در هر دو نوع از مقره‌‌هاي فوق، هسته مقره بدون اينكه محافظت شود نمي‌تواند به تنهايي براي استفاده در محيط آزاد و ولتاژهاي بالا به كار برده شود چرا كه آلودگي محيط، رطوبت و ولتاژهاي بالا باعث ايجاد ترك‌هايی سطحي و در نهايت شكست الكتريكي مي¬شود. بنابراين هسته مقره به وسيله روكشي از جنس مواد آلي(پرایمری) محافظت مي¬شود. اين روكش به روش‌هاي مختلفي مي‌تواند روي هسته مقره قرار گيرد و درون قالبي كه هسته مقره به عنوان مغز در آن قرار داده شده است ريخته شود و روكش شكل گرفته و دور هسته مونتاژ شود.
لازم به ذکر است مقره‌های فشار متوسط 20 و 33 کیلو ولت (رده توزیع) با تعداد چترک‌های مختلف (5 و 7 و 9 تایی) برای نوع بصورت اتکایی (سوزنی/ میخی) و با چترک‌های 6 و 7 و 10 و 11 تایی بصورت کششی (بشقابی / آویزی) تولید می‌شوند. مقره‌های فشار قوی نیز از 16 تا 134 چترک که در سطوح مختلف ولتاژ از 63 تا 400 کیلو ولت تولید می‌شوند.
وی در مورد چشم انداز آینده این شرکت نیز گفت: اقدامات لازم برای صادرات را انجام دادیم و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در نمایشگاه عمان نیز شرکت کردیم و در حال حاضر مقره‌های 230 کیلوولت به افغانستان صادر می‌کنیم اما همچنان با مباحث مالی صادرات دچار مشکل هستیم. در زمینه تولید یراق‌آلات مقره‌ها نیز ورود کردیم و به زودی این محصول نیز دانش بنیان خواهد شد. مزیت رقابتی محصولات ما نسبت به رقبای داخلی و خارجی قیمت پایین‌تر و امکان ارائه خدمات پس از خرید به مشتریان است.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل