ناشر منبع

null تولید صنعتی سم قارچ کش طبیعی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی
04:56

تولید صنعتی سم قارچ کش طبیعی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

یک شرکت دانش بنیان ایرانی توانست با حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی نمونه صنعتی سم قارچ کش طبیعی را تولید کند که علاوه بر افزایش ماندگاری محصولات باغی و زراعی، در دفع آفات مزارع، گلخانه‌ها و باغ‌ها نیز کاربرد دارد.

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، گلناز حسامی، ‌رییس هیات مدیره شرکت روماک گستر غرب در مورد ویژگی‌های سم دفع آفات مزارع و باغ‌ها گفت: قارچ کش طبیعی یک محصول دانش بنیان طبیعی است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای سموم شیمیایی باشد. این محصول به لحاظ کیفیت و تاثیرگذاری مشابه نمونه شیمیایی است و به دلیل دارا بودن پایه گیاهی، نسبت به نمونه شیمیایی برتری دارد.
وی در ادامه به عدم نیاز به دوره کارنس در این محصول اشاره کرد و گفت: طبیعی بودن این سموم باعث می‌شود که دوره کارنس نداشته باشد به این معنی که محصولات ضد عفونی شده با قارچ کش‌های شیمیایی نیاز به طی کردن یک دوره خاص برای خروج سم از میوه دارند اما در محصولاتی که  از قارچ کش طبیعی استفاده شده است بلافاصله بعد از استفاده از سم، قابل برداشت و عرضه به بازار است.
حسامی‌ در مورد تسهیلات و خدمات دریافتی این شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در تولید قارچ کش طبیعی از تسهیلات صنعتی صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کردیم. با توجه به اخذ مجوزهای لازم، برای تولید انبوه نیز در نظر داریم که از تسهیلات سرمایه در گردش صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کرده و پروسه ورود به بازار را آغاز کنیم.
وی در مورد بازار هدف قارچ کش طبیعی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پروسه اخذ مجوزهای لازم طولانی است در فرصت انجام اقدامات برای اخذ مجوز، برای فروش آن نیز با توزیع کننده‌های حرفه‌ای مذاکرات لازم انجام شده است.
رییس هیات مدیره شرکت روماک گستر غرب درباره کارکرد سم قارچ کش طبیعی نیز گفت: این محصول بیشتر برای مزارع، گلخانه‌ها و باغ‌ها قابل استفاده است و کاربردهای متعددی چون پیشگیری از آفات و بیماری برای محصولات و افزایش ماندگاری محصولات را بعد از برداشت داراست.
حسامی در ادامه با اشاره به ظرفیت تولید انبوه قارچ کش طبیعی یادآور شد: چنانچه از تسهیلات سرمایه در گردش صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنیم امکان تولید ماهانه تا 20 هزار لیتر را خواهیم داشت. البته در نظر داریم که در ابتدا متناسب با بازار هدف حجم کوچکی تولید داشته باشیم.
وی ‌برتری این محصول نسبت به نمونه خارجی آن را در فرمولاسیون خاص آن عنوان کرد و گفت: سموم خارجی طبیعی در فرمولاسیون خود از ترکیبات شیمیایی نیز استفاده می‌کنند ولی در قارچ کش طبیعی شرکت ما تمامی ‌ترکیبات طبیعی است.
رییس هیات مدیره شرکت روماک گستر غرب به انجام اقدامات لازم برای اخذ مجوزهای بین‌المللی برای این محصول اشاره کرد و گفت: برای عرضه محصول قارچ کش طبیعی در بازارهای صادراتی باید مجوزهای لازم اخذ شود اما اخذ مجوزهای بین المللی به مدت زمانی بین 2 تا 3 سال نیاز دارد بر همین اساس اقدامات اخذ مجوز بین المللی نیز آغاز شده است.
حسامی ‌در مورد تاثیر تولید انبوه این محصول در میزان اشتغال این شرکت نیز گفت: در حال حاضر تعداد نیروهای شرکت روماک گستر غرب 5 نفر است که پیش بینی می‌کنیم برای تولید انبوه میزان نیروهای شاغل در این شرکت به 10 نفر افزایش خواهد یافت. در حال حاضر در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد تهران حضور داریم اما تولید قارچ کش طبیعی به صورت انبوه در سایت کردستان انجام خواهد شد.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل