ناشر منبع

null افزایش حجم فعالیت چندبرابری صندوق نوآوری با استفاده از بازیگران زیست بوم نوآوری
در نشست اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با وزیر علوم مطرح شد؛ 11:59

افزایش حجم فعالیت چندبرابری صندوق نوآوری با استفاده از بازیگران زیست بوم نوآوری

نشست اعضای هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با دکتر منصور غلامی، ‌وزیر علوم و عضو حقوقی هیات امنای صندوق صبح امروز 19 بهمن برای ارائه گزارش عملکرد صندوق در دوره سوم فعالیت هیات عامل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، در این نشست دکتر علی وحدت، رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی به عملیاتی شدن پیشنهادات وزارت علوم در صندوق نوآوری اشاره کرد و گفت: بهره‌مندی از توان صندوق‌های پژوهش و فناوری، حمایت از پارک‌های علم و فناوری و اعطای گرنت در صندوق نوآوری و شکوفایی که توسط وزارت علوم پیشنهاد شده بود، پیگیری شد. از بین آنها بحث گرنت به دلیل اینکه دستورالعمل آن هفته گذشته مصوب شد، هنوز خروجی نداشته است. مدل کاربردی گرنت باعث می‌شود که هسته پژوهشی دانشگاهی در کنار شرکت‌های دانش بنیان به توسعه این حوزه کمک کند.
وی در ادامه خدمات صندوق نوآوری در چهار حوزه سرمایه‌گذاری، توانمندسازی، ضمانت‌نامه و تسهیلات ملی را تشریح کرد و گفت: تلاش داریم تا بحث‌های پژوهشی وزارت علوم را به فناوری نزدیک کنیم. بر همین اساس از بازیگران مختلفی مانند صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده کردیم که حجم فعالیت چندبرابری صندوق نوآوری در یک سال گذشته از طریق استفاده از بازیگران دیگر در این عرصه بوده است.
وحدت در مورد دیگر بازیگران این عرصه خاطرنشان کرد: توانمندسازی حوزه فناوری در استان‌ها از طریق پارک‌های علم و فناوری به نیابت از صندوق نوآوری و شکوفایی صورت گرفته است. همچنین بیش از هزار میلیارد تومان ضمانت نامه تا بهمن ماه سال جاری از طریق بانک‌ها در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار گرفته و با کمک ضمانت نامه، زنجیره ارزش تسهیل شده است.
در ادامه این نشست، مهندس نصرالله جهانگرد، مشاور هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز حمایت وزارت علوم از ارتباط هسته دانشی با بازار را مثبت اعلام کرد و گفت: مدل‌های مختلفی در سبد مالی صندوق نوآوری و شکوفایی برای عبور اندیشه به نوآوری و رسیدن به کاربرد فراهم شده است که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌تواند با ایجاد یک پلتفرم، گذر دانش به بازار را سرعت ببخشد.
وی ادامه داد: در این راستا می‌توان ارتقاء اساتید دانشگاهی را به حل یک مسئله ملی موکول کرد که این امر گرایش دادن اساتید به استفاده از ظرفیت‌های بنیادی در حل مسائل داخلی را تسهیل می‌کند. همه امکانات وجود دارد اما برای اینکه جوهره اصلی نوآوری یعنی اساتید به این سمت بیایند نیازمند یک نظام ارزشی در آموزش عالی هستیم. دانشگاه انرژی بزرگی در این حوزه دارد که کمتر به این سمت گرایش پیدا کرده است که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تغییر در شاخص ارزیابی اساتید می‌تواند کمک کننده باشد.
دکتر محمدصادق خیاطیان یزدی، عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز دیگر سخنران این نشست بود که بر عزم صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از بهم‌رسانی عرضه و تقاضا در اکوسیستم نوآوری تاکید کرد و در مورد دستاوردهای دومین حضور صندوق در نمایشگاه تستا گفت:صندوق نوآوری در دو دوره نمایشگاه تستا که با ابتکار وزارت علوم برگزار شده است با برپایی پاویون در کنار شرکت‌های دانش بنیان و فناوری بود که این امر موجب انعقاد ۱۲ تفاهم نامه و قرارداد به ارزش ۳۲۱ میلیارد تومان شد.
وی خاستگاه مدل‌های سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی را در نهایی شدن طرح‌های پژوهشی و دانشگاهی دانست و پیشنهاد کرد: در جلسات روسا و معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها خدمات سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری تشریح شود زیرا صندوق برای سرمایه‌گذاری در موضوعات پژوهشی دانشگاه، آمادگی دارد.
دکتر مهدی کشمیری، عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به کمی ‌استفاده مراکز دانشگاهی از خدمات و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: ارتباط این دوره هیات عامل با وزارت علوم نسبت به دوره‌های گذشته بیشتر شده است و همکاری و همدلی مشهود است. مراکز تحقیقاتی دانشگاه‌ها یکی از پایگاه‌های جدی نوآوری هستند که با وجود ظرفیت تولید نوآوری، این مراکز سهم معناداری در صندوق ندارند. با وجود توانمندسازی صندوق‌های پژوهش و فناوری، هیات علمی ‌دانشگاه‌ها می‌توانند متقاضی دریافت تسهیلات از این طریق باشند. از طرفی کمک بلاعوض گرنت به همکاری بیشتر صندوق نوآوری و شکوفایی با مجموعه‌های علمی و ‌پژوهشی دانشگاهی کمک می‌کند.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل