ناشر منبع

null تولید مخمرهای پربیوتیک برای مصارف دام و طیور
با کمک صندوق نوآوری و شکوفایی صورت می‌گیرد؛ 05:30

تولید مخمرهای پربیوتیک برای مصارف دام و طیور

یک شرکت دانش بنیان داخلی با اخذ تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی توانست مخمرهای پروبیوتیک برای مصارف دام و طیور تولید کند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، احمد یاری خسروشاهی، مدیر عامل شرکت گل سهند خسرو در توضیح جزئیات فنی این محصول گفت: ما این مخمر را برای اولین بار از شیر شتر جداسازی کردیم و تمام کارهای تحقیقاتی و خط تولید آن نیز داخلی است و لازم نیست چیزی از خارج وارد کنیم.
وی ادامه داد: منبع این پروبیوتیک، شیر شتر است که بعد از جداسازی در محیط کشت پرورش داده شده و رشد کرده است.
مدیر عامل شرکت گل سهند خسرو گفت: پروبیوتیک‌ها به طور مستقیم به جیره دام و طیور اضافه می‌شوند و اثر بسیار مطلوبی بر عملکرد و سلامت آنها دارند و سیستم ایمنی پرنده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
خسروشاهی با بیان اینکه این مخمر حتی در دنیا هم نمونه ندارد، گفت: البته یک شرکت دانمارکی قرار است از این مخمر برای مصارف انسانی و تهیه ماست و پنیر استفاده کند و در این زمینه نیز مشغول انجام تبلیغات است اما هنوز به بازار عرضه نکرده است؛ ما قبل از آنها این کار را انجام دادیم اما حدود سه سال طول کشید تا از سازمان دامپزشکی کشور موافقت‌ها و مجوزهای لازم را بگیریم.
وی درباره امکان صادرات این پروبیوتیک نیز خاطرنشان کرد: به طور قطع در صورت موفقیت، امکان صادرات این محصول وجود دارد چرا که در خاورمیانه اصلا پروبیوتیک تولید نمی‌شود و فقط ایران است که این پتانسیل را دارد. هند، ترکیه، پاکستان و همه کشورهای حاشیه خلیح فارس وارد کننده این محصول بشمار می‌آیند.
مدیر عامل شرکت گل سهند خسرو در ادامه با بیان اینکه در گام اولیه برای صادرات این محصول به بازارهای آفریقا رایزنی خواهیم کرد، گفت: ایران در گذشته به صورت صددرصدی این محصولات را وارد می‌کرد اما بعد از بالا رفتن نرخ دلار و موضوع تحریم، این محصول به شدت گران شد به گونه‌ای که فقط تعداد محدودی از دامداری‌های بزرگ می‌توانند آن را وارد کنند، بنابراین ما در حال حاضر بیشتر به دنبال گرفتن پروانه بهره‌برداری هستیم تا نیاز داخلی را برآورده کنیم چون وقتی این پروبیوتیک نباشد افت محصول پیدا می‌شود و مثلا به جای 600 کیلو گوشت مرغ، 400 کیلو تولید می‌شود و این به تدریج موجب ورشکستی صنایع مربوطه خواهد شد.
خسروشاهی با بیان اینکه در فاز اول 20 نفر در کارخانه مشغول به کار خواهند شد، گفت: اگر از این محصول حمایت‌های لازم صورت گیرد و بحت صادرات پیش بیاید، نیاز زیادی به نیروی کار خواهیم داشت.
وی درباره نوع تسهیلات دریافتی این شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: ما در یک مقطع برای نمونه‌سازی از صندوق تسهیلات گرفتیم و در حال حاضر نیز برای تجاری‌سازی محصول اقدام کرده‌ایم که قرار است برای توسعه و تولید انبوه نیز تسهیلات دریافت کنیم.
 

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل