ناشر منبع

null خرید تضمینی محصولات دانش بنیان توسط وزارت نفت
معاون مهندسي، پژوهشی و فناوری وزارت نفت اعلام کرد: 10:41

خرید تضمینی محصولات دانش بنیان توسط وزارت نفت

در رویداد گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت هر شرکتی که نسبت به مسایل صنعت اقدام کند یک فرآیند برای خرید تضمینی برای آن تدارک دیده شده است.

به گزارش روابط عمومی‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دكتر سعيد محمدزاده، معاون مهندسي، پژوهشی و فناوری وزارت نفت در نشست خبری گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت به توسعه همکاری‌های بین صنعت نفت و دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: برای توسعه صنعت نفت و دانشگاه ۲۶ قرارداد بین وزارت نفت و ۱۵ دانشگاه منعقد شده است که از این تعداد ۱۴ قرارداد در حوزه بالادستی نفت و بقیه در صنایع پایین دست نفت هستند. بنا بر دستور وزیر نفت توسعه نوآوری صنعت نفت هدف‌گذاری شده و بر این اساس در سال جاری اقدامات مختلفی تدوین و در حال اجرا است.
وی در ادامه درباره اقدامات صنعت نفت برای توسعه نوآوری این صنعت، گفت: شورای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و توسعه این اکوسیستم تشکیل شده و ایده پارک ری نیز بر این اساس شکل گرفته است. این پارک در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار در محل سابق پژوهشگاه صنعت نفت در شهر ری در حال تدارک زیرساختهای لازم برای به‌هم‌رسانی مجموعه شرکت‌های نوآور در کنار صنعت نفت است. به عبارت دیگر پارک ری محوری برای ایجاد و توسعه اکوسیستم نوآوری در صنعت نفت است.
محمدزاده به اهداف برگزاری گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت اشاره کرد و گفت: حضور شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها در کنار مجموعه صنعت نفت در پارک ری (زیست بوم ری) در حال پیگیری است و یکی از اهداف این رویداد شناسایی و انتخاب ۱۰۰ شرکت دانش بنیان فعال در این حوزه است؛ این شرکت‌ها در پارک ری مستقر خواهند شد.
معاون مهندسي، پژوهشی و فناوری وزارت نفت به اقدامات دیگر این وزارتخانه در توسعه اکوسیستم نوآوری اشاره کرد و گفت: تاسیس صندوق پژوهش و فناوری نفت برای سرمایه‌گذاری در ایده‌های شرکت‌های دانش بنیان نیز در حال پیگیری است. همچنین پژوهشگاه صنعت نفت آمادگی ارائه خدمات به تمامی ‌پژوهشگران فعال در این حوزه را دارد. برای اساتیدی که در حوزه صنعت نفت فعالیت تحقیقاتی انجام بدهند نیز فرصت مطالعاتی و پژوهانه یا گرنت تدوین شده است، به عبارت دیگر هر عضو هیات علمی ‌که در راستای حل مسائل صنعت نفت اقدام کند مورد حمایت قرار خواهد گرفت.
محمدزاده در مورد امتیازات وزارت نفت برای شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های شرکت کننده در رویداد فناورانه صنعت نفت نیز گفت: در این رویداد هر شرکتی که نسبت به مسایل صنعت اقدام کند از فرآیند خرید تضمینی محصولات برخوردار می‌شود. در این رویداد چالش‌های صنعت نفت ارائه خواهد شد و تا امروز هزار چالش برای ارائه در این رویداد مطرح شده است.
معاون مهندسي، پژوهشی و فناوری وزارت نفت ادامه داد: به منظور استفاده بیشتر از ظرفیت داخل در صنعت نفت، یک وندور لیست یا لیست کالاهای ساخت داخل تهیه شده است و با دستور وزیر نفت خرید خارجی هر محصولی که در کشور تولید شده و نیاز صنعت را مرتفع کند ممنوع است. از طرف دیگر هر تامین کننده‌ای که در وندور لیست صنعت نفت باشد می‌تواند با خریداران صنعت ارتباط برقرار کند که بیش از ۵۰ درصد شرکت‌های حاضر در این لیست دانش بنیان هستند. حمایت صنعت نفت از فناوری معطوف به رفع نیازهای صنعت است.
گفتنی است گردهمایی سه روزه شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت از 27 تا 29 بهمن ماه در پژوهشگاه صنعت نفت میزبان شرکت‌های دانش بنیان و متقاضیان فناوری و نوآوری صنعت نفت خواهد بود.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل