ناشر منبع

null اختصاص یک طبقه از ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق‌های جسورانه
دکتر وحدت در نشست تامین مالی نوآوری در تعامل با بازار سرمایه اعلام کرد: 10:59

اختصاص یک طبقه از ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق‌های جسورانه

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از اختصاص یک طبقه از ساختمان این صندوق به صندوق‌های جسورانه خبر داد و گفت: با این کار به دنبال تعامل بیشتر صندوق‌های جسورانه بورسی با صندوق نوآوری هستیم.


به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر علی وحدت، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست تامین مالی نوآوری در تعامل با بازار سرمایه، صندوق نوآوری را یک نهاد ماموریت محور معرفی کرد و هدف اصلی این صندوق در حوزه VC را هم‌سرمایه‌گذاری به صورت مشوق و عدم دخالت در ارزیابی صندوق‌های جسورانه عنوان کرد و گفت: برنامه ما این است که سرمایه‌گذاری به شکل غیر مستقیم باشد و از بازیگران موجود برای تقویت همه قشرها استفاده شود. صندوق نوآوری یک نهاد غیر انتفاعی است و ماموریت‌محور است تا از ابزارهای موجود برای پیشبرد اهداف خود کمک بگیرد.
وحدت، بازیگران موجود برای سرمایه‌گذاری در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور را صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی دانست و گفت: در حال حاضر 20 صندوق پژوهش و فناوری فعال در شهرهای مختلف کشور وجود دارد که دارای سقف پرداخت هستند. صندوق‌های پژوهش و فناوری نهادهایی هستند که وجودشان در کنار دانشگاه و حوزه‌های دیگر لازم است. این صندوق‌ها کمتر از 500 میلیون تومان تسهیلات در اختیار دارند و امکانVC   محدود به صورت قرض‌الحسنه نیز دارند.
وی ادامه داد: صندوق‌های جسورانه بورسی نیز ابزار دیگر برای سرمایه‌گذاری هستند که به دنبال راهکاری برای تقویت آنها هستیم. قصد داریم با یک راهکار مناسب امکان جذب پول موجود در کشور را به سمت صندوق‌های جسورانه فراهم کنیم. پول صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان مشوقی برای جذب سرمایه‌گذاران به این حوزه خواهد بود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن بیان اینکه این صندوق ماموریت دارد بازیگران موجود برای سرمایه‌گذاری در اکوسیستم فناوری را تقویت کند، گفت: ما با همکاری سازمان بورس و فرابورس مقرراتی را وضع خواهیم کرد تا امکان سرمایه‌گذاری در این اکوسیستم تسهیل شود. صندوق‌های جسورانه بورسی در عرصه سرمایه‌گذاری نسبت به صندوق‌های پژوهش و فناوری حرفه‌ای‌تر هستند و با سازوکار بازار سرمایه آشنایی بیشتری دارند.
وحدت به عدم مداخله صندوق نوآوری و شکوفایی در ارزیابی طرح‌ها اشاره کرد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی استانداردهایی دارد که باید رعایت شود و نرخ مشارکت یکی از این استانداردها است، اما در ارزیابی طرح‌ها مداخله نخواهیم کرد؛ اگر طرفین شرایط را پذیرفته باشند از نظر ما نیز پذیرفتنی است مگر ارزیابی‌های کلی حاکی از یک تقلب باشد به عبارت دیگر رویکرد ما عدم مداخله است و ارزیابی‌ها خیلی کلی صورت خواهد گرفت. در حال حاضر این دو حوزه یعنی مشارکت در راه‌اندازی صندوق‌های VC و هم‌سرمایه‌گذاری در بسته‌های آنها در صندوق نوآوری و شکوفایی راه افتاده است.
وی به اقدامات دیگر صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: کارهای دیگری نیز شروع شده است. انتشار اوراق نوآوری و رکن ضامن از اقداماتی است که انجام خواهد شد. البته ما به دنبال ابزارهایی برای رسیدن به اهداف صندوق هستیم. اوراق نیز هدف ما را در تقویت صندوق‌های جسورانه بورسی تامین خواهد کرد. LC شرکت‌های دانش بنیان نیز ابزار دیگری است که در سال جاری عملیاتی خواهد شد و چه دو طرف دانش بنیان باشند و چه یک طرف دانش بنیان باشد قابل استفاده است.
وحدت در ادامه از اختصاص یک طبقه از ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق‌های جسورانه خبر داد و گفت: در حال حاضر دفاتر نوآوری بانک‌ها و صندوق‌های پژوهش و فناوی در ساختمان صندوق مستقر هستند و به همین منظور تصمیم گرفتیم که یکی از طبقات ساختمان صندوق نوآوری را نیز به صندوق‌های جسورانه بورسی اختصاص دهیم تا تعاملات آنها با صندوق بیشتر شود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به حجم مالی همکاری این صندوق با صندوق‌های جسورانه اشاره کرد و گفت: صندوق نوآوری آمادگی دارد به میزان نزدیک به دو هزار میلیارد تومان در یک سال آینده برای جلب سرمایه و به عنوان مشوق در حوزه صندوق‌های جسورانه بورسی ورود کند. قصد داریم الگوی موفقی به جامعه معرفی کرده و ابزارها و مسیر درست را ایجاد کنیم تا توان جذب پول در این اکوسیستم افزایش یابد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: جلسات معاونت سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های بورسی ادامه خواهد یافت و ما در کنار صندوق‌های جسورانه بورسی خواهیم بود.

ارسال ایمیل