ناشر منبع

null برنامه‌های صندوق نوآوری برای تسهیل جذب منابع بازار سرمایه در اکوسیستم فناوری کشور
دکتر ناظمی در نشست تامین مالی نوآوری در تعامل با بازار سرمایه اعلام کرد؛ 06:05

برنامه‌های صندوق نوآوری برای تسهیل جذب منابع بازار سرمایه در اکوسیستم فناوری کشور

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: با همکاری سازمان بورس و فرابورس به شرکت‌های بزرگ دانش بنیان کمک می‌کنیم تا اوراق چاپ کرده و بخشی از نیازهای مالی خود را از این طریق برطرف کنند.به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر علی ناظمی در نشست تامین مالی نوآوری در تعامل با بازار سرمایه که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، بعد از تشریح مدل‌های طراحی شده در صندوق نوآوری برای ارائه خدمات تامین مالی به شرکت‌های دانش بنیان، بخشی از ماموریت‌های سرمایه‌گذاری صندوق را ورود مستقیم به عرصه سرمایه‌گذاری خطرپذیر، تسهیل ورود سایر بازیگران اکوسیستم فناوری و بهبود کیفیت سرمایه با رویکرد توسعه نهادهای حرفه‌ای عنوان کرد و گفت: برای ورود مستقیم صندوق و بازیگران به عرصه سرمایه‌گذاری به ابزارهای مختلفی نیاز داریم تا ضمن تامین نیاز استارت‌آپ‌ها و SMEها سرمایه پرریسک را در اختیار شرکت‌ها قرار دهیم.
وی افزود: بر همین اساس برای ورود به بازار سرمایه‌گذاری از سه مدل استفاده می‌کنیم که شامل هم‌سرمایه‌گذاری، مشارکت در تشکیل صندوق‌های جسورانه و خصوصی VC و در نهایت مشارکت در ایجاد صندوق‌های پژوهش و فناوری در استان‌های مختلف کشور است.
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی به تعامل با بازار سرمایه برای یافتن راهکار تسهیل جذب منابع این بازار برای توسعه اکوسیستم فناوری در کشور اشاره کرد و گفت: در همکاری با بازار سرمایه و فرابورس دو موضوع برای تسهیل جذب منابع بازار سرمایه در حال پیگیری است که به زودی عملیاتی می‌شود که شامل انتشار اوراق بورسی برای شرکت‌های دانش بنیان با هدف کمک به شرکت‌هایی است که نیازمند جذب منابع مالی بیشتر هستند. موضوع بعدی مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری است که از اوراق فروش تبعی استفاده خواهیم کرد تا ریسک سرمایه‌گذاری در بخش VC را کاهش داده و جذابیت ایجاد کند.
ناظمی، صندوق نوآوری و شکوفایی را یک نهاد حاکمیتی برای مدیریت ریسک سرمایه گذاری در زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور توصیف کرد و گفت: اکوسیستم نوآوری بسیار جوان است و برای خیلی از افراد ناآشنا است، به همین دلیل صندوق نوآوری برای جذب سرمایه، مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری را برعهده خواهد گرفت.
وی به دو بخش تسهیل شرایط رکن ضامن و پرداخت کارمزد مربوط به ارکان اشاره کرد و گفت: به شرکت‌های بزرگ کمک می‌کنیم تا اوراق چاپ کرده و بخشی از نیازهای مالی خود را از این طریق برطرف کنند.
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، از صندوق‌های جسورانه بورسی به عنوان پایه اوراق یاد کرد و افزود: برنامه اوراق مشارکت در تعامل با سازمان بورس و فرابورس در حال پیگیری است و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه به عنوان پایه این اوراق محسوب می‌شوند و زمان اعمال آن ۵ ساله است. همچنین زمان ۷ ساله نیز برای مدیریت ریسک و ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاران فراهم خواهد بود.
ناظمی از تعامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیمه مرکزی برای ارائه بیمه‌نامه سرمایه‌گذاری در اکوسیستم فناوری در کشور خبر داد و گفت: برای هلدینگ‌ها و بنگاه‌های تولیدی که پروژه‌های فناورانه و نوآورانه داشته باشند بیمه‌نامه‌ای برای تضمین سرمایه‌گذاری بین ۵۰ تا ۸۰ درصد میزان سرمایه‌گذاری طراحی شده است که با تعامل با بیمه مرکزی در حال نهایی شدن است.
وی هدف اصلی را تامین مالی در چرخه کسب و کار اعلام کرد و گفت: برنامه ما این است که به استارت‌آپ‌ها از طریق صندوق‎‌های جسورانه، منابع تخصیص دهیم تا رشد پیدا کنند. برای پروژه‌های صنفی یا شرکت‌های دانش بنیان تولیدی نیز صندوق‌های خصوصی را به عنوان نقطه هدف برنامه‌ریزی کردیم. بخش پر ریسک سرمایه‌گذاری نیز نقطه آغازینی است که از مدل هم‌سرمایه‌گذاری برای مدیریت ریسک استفاده خواهیم کرد. در نهایت انتشار اوراق برای شرکت‌هایی که به حجم سرمایه‌گذاری بیشتر نیاز دارند نیز در گام‌های نهایی قرار دارد.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل