ناشر منبع

null شرکت‌های دانش بنیان ابزار و تکنولوژی خاص مرزبانان را تامین کنند
فرمانده مرزبانی ناجا در گردهمایی ارائه فناوری‌های نوین در مبارزه با قاچاق کالا و ارز: 10:37

شرکت‌های دانش بنیان ابزار و تکنولوژی خاص مرزبانان را تامین کنند

فرمانده مرزبانی ناجا گفت: مرزبانان کشور برای حفاظت از مرزها و مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیازمند ابزار و تکنولوژی خاص هستند که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند این ابراز را در اختیار قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی‌ صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، سردار قاسم رضایی در مراسم افتتاحیه گردهمایی ارائه فناوری‌های نوین در مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، ضمن اشاره به تنوع قاچاق در مرزهای مختلف کشور گفت: هر مرزی مشخصات و ویژگی‌های خود را دارد به عنوان مثال در مرزهای شرقی کشور، مواد مخدر؛ در مرزهای شمال غرب کشور، کالاهای ضد فرهنگی مثل مشروبات الکلی و کالاهای ضد امنیتی و مرزهای دریایی لوازم زندگی قاچاق می‌شود. در مرزهای مشترک نیز که به صورت مشترک میان دو کشور همسایه کنترل می‌شود، ترددهای غیرمجاز رصد می‌شود. این کار در مرزهای شمالی کشور همجوار با کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و کشورهای حوزه دریای خزر صورت می‌گیرد. اما در مرزهایی از کشور، مدیریت یکطرفه و توسط جمهوری اسلامی ‌ایران انجام می‌شود که در این زمینه مرزبانان نیازمند ابزار و تکنولوژی خاص هستند.
وی در ادامه افزود: مرزبان طبق قانون، مسئول امنیت مرز است و وظیفه مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر دوش او گذاشته شده است، بنابراین باید ابزارهای نوین مبارزه با قاچاق را نیز در اختیارش قرار دهیم. فرزندان این کشور در شرایط سخت اختلاف دما در مرزهای مختلف برای حفظ امنیت فعالیت می‌کنند؛ علاوه بر آن مسئولیت قاچاق یا تردد غیر مجاز یا همراه کالا به مرزبانی تحمیل شده است که در بعضی استان‌ها وظایف مرزبانی را تحت الشعاع قرار داده است.
فرمانده مرزبانی ناجا از برپایی نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان در حوزه قاچاق کالا و ارز که در حاشیه این گردهمایی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برپا شده است، استقبال کرد و گفت: به گمان من خلایی که بین مجموعه‌های تولید کننده دانش و فناوری و حوزه‌های اجرایی وجود دارد از این طریق برطرف می‌شود و این بهم‌رسانی را می‌توان نقطعه عطف یک کار جدید در حوزه قاچاق کالا و ارز دانست.
سردار رضایی در ادامه از مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری خواست تا در نشست‌ها و بازدیدها از مرزهای کشور حضور پیدا کرده و با نیازمندی مقابله با تهدیدهای قاچاق کالا و ارز آشنا و تسهیلات لازم برای تولید تجهیزات مربوطه را در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار دهند.
وی در پایان درباره دستاوردهای مرزبانان کشور در راستای مقابله با قاچاق کالا و ارز گفت: در هشت ماه گذشته بیش از ۳۵ درصد افزایش کشف قاچاق سوخت، بیش از ۵۹ درصد افزایش کشف مواد مخدر و ۶ برابر افزایش کشفیات ارز، دلار و یورو داشتیم. ضمن اینکه مبارزه با قاچاق طلا و نقره نیز در دستور کار قرار گرفته است.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل