ناشر منبع

null قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دولت یازدهم احیا شد
دکتر واعظی در نشست مدیران شرکت‌های دانش بنیان استان یزد: 12:09

قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دولت یازدهم احیا شد

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دولت یازدهم احیا و به بهترین نحو هم اجرا شد و امروز می‌بینیم که چه تحول بزرگی در اقتصاد دانش بنیان ایجاد کرده است.


به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر محمود واعظی در نشست فناوران و مدیران شرکت‌های دانش بنیان و نوآفرین استان یزد که در محل پارک علم و فناوری این استان برگزار شد، با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های کشور باید از دانشگاه‌های آموزش‌محور یا تئوری‌محور خارج و به مهارت‌محور و فناورمحور تبدیل شوند، گفت: دانشگاه باید مرکز تولید و خلق ثروت باشد. امروز بسیاری از دانشگاه‌ها در دنیا به ویژه آنها که با صنعت مرتبط هستند به خودکفایی رسیده‌اند. البته دانشگاه‌های صنعتی خود ما هم پروژه‌های مختلفی را انجام می‌دهند، لذا دانشگاه‌های ما حتما باید به این سمت حرکت کنند به گونه‌ای که هر بخش و صنعتی و حتی ما سیاسی‌ها هم اگر به مشکل و معضلی برخورد کردیم بدانیم راهی نداریم مگر اینکه به دانشگاه‌ها مراجعه کنیم.
وی با تاکید بر اینکه قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تا پیش از دولت یازدهم خاک می‌خورد، گفت: با شروع به کار دولت یازدهم، این قانون احیا و به بهترین نحو هم اجرا شد و امروز می‌بینیم که چه تحول بزرگی در اقتصاد دانش بنیان ایجاد کرده است. دید ما نسبت به شرکت‌های دانش بنیان صرفا اجرای قانون مزبور نبود بلکه این در راستای شعارهای دکتر روحانی در سال 92 بود. یکی از خواسته‌های ایشان این بود که چگونه می‌توانیم با وجود مشکلات و تحریم‌ها، تحولی بیافرینیم و اقتصادمان دانش بنیان شود.
واعظی با اشاره به اینکه با سبک گذشته نمی‌توان در حوزه‌های اقتصادی نظیر صنعت و کشاورزی، رقابت ایجاد کرد و این مسئله در شأن ملت ایران نیست، تصریح کرد: ما اگر فناوری‌های نوین را وارد اقتصاد، کشاورزی و سایر بخش‌ها نکنیم به سرعت عقب می‌افتیم. اینکه می‌گوییم اقتصاد سنتی ما باید به اقتصاد دانش بنیان تبدیل شود یک شعار نیست، بلکه یک الزام و ضرورت است. اگر می‌خواهیم کالای ایرانی در بازارهای جهانی قابل رقابت باشد و سرویس خوب به مردم بدهیم چاره‌ای نداریم که به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: اینکه دولت آقای روحانی این‌همه فشار تحمل کرد تا فضای مجازی گسترش پیدا کند برای این نبود که مردم به راحتی فیلم ببینند و دانلود کنند بلکه اساس آنچه که در سال 92 در وزارت ارتباطات شکل گرفت بر این پایه بود که آی‌سی‌تی بتواند پیشگام توسعه کشور باشد. آی‌تی‌ باید در خدمت تمام بخش‌های مختلف کشور از جمله خدمات، کشاورزی، صنعت و ... باشد. امروز تمامی بخش‌هایی که زودتر به این سمت حرکت کردند، وضعیت بهتری دارند و موفق‌ترند.
وی ادامه داد: ما در سال 92 از بودجه داخلی وزارت ارتباطات، سالیانه 120 میلیارد تومان کنار می‌گذاشتیم و با تشکیل شورایی به استقبال دانشجویان خلاق و نوآور می‌رفتیم و اینگونه بود که استارت‌آپ‌ها شکل گرفت. کسانی که در آن سال از ما 50 میلیون تومان وام گرفتند، امروز دو تا سه هزار کارمند در شرکت‌شان دارند. بنده درباره حوزه‌ای صحبت می‌کنم که اگر بذر کمی در آن ‌بکاریم خوشه‌ای که در آن رشد می‌کند قابل مقایسه با آن بذر نیست چرا که سرمایه‌گذاری زودبازده است و از نظر اشتغالزایی و اقتصاد، به کشور کمک می‌کند .
رئیس دفتر رئیس جمهوری در پایان با بیان اینکه امروز تمامی زیرساخت‌های دولت الکترونیک آماده شده و همه باید از آن استفاده کنند، گفت:  ما معتقدیم دولت الکترونیک یعنی شفافیت، رفع تبعیض، صرفه‌جویی در وقت مردم و حذف رشوه که امیدواریم با کمک هم در این راستا پیش برویم و دولت الکترونیک به صورت کامل در کشور پیاده‌سازی شود.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل