ناشر منبع

null بخش صنعت و معدن ملزم و محکوم به همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان است
در مجموعه رویدادهای ایده‌گرد کرومیت مطرح شد؛ 05:00

بخش صنعت و معدن ملزم و محکوم به همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان است

مجموعه رویدادهای ایده‌گرد کرومیت با هدف بررسی چالش‌ها و فرصت‌های فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در حوزه صنعت و معدن عصر شنبه در کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، در ابتدای این برنامه ‌اسدالله کشاورز، مدیر کل دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت در سخنانی اظهار داشت: اقدامات استارت‌آپی در هر امری می‌تواند در توسعه کشور موثر باشد. باید فعالیت‌های ما به نوعی برنامه‌ریزی شود که در شرایط فعلی نیازهای حال جامعه برطرف و به نیازهای نسل آینده نیز توجه شود. با توجه به شرایط کنونی، ‌کل پروانه‌های اکتشاف تنها هفت درصد مساحت کشور را پوشش داده است لذا نیازمند آن هستیم که 93 درصد باقی ‌مانده را نیز تحت پوشش عملیاتی قرار دهیم تا در آینده نه‌چندان دور به ذخایری دست یابیم که بتوانیم مواد اولیه واحدها را تامین کنیم. در این مسیر استارت‌آپ‌ها می‌توانند نقش موثری ایفا کنند و فعالیت آنها می‌تواند برای هر نوع برنامه‌ریزی در آینده کمک کننده باشد.
در ادامه این برنامه خداداد غریب‌پور،‌ ریاست هیات عامل ایمیدرو،‌ با اشاره به اینکه امروز استارت‌آپ‌های حوزه صنایع و معادن در کشور مورد توجه قرار گرفته‌اند، درخصوص دلیل اهمیت بخش صنعت و معدن در اقتصاد کشور، اظهار داشت: سهم معادن در تولید ناخالص داخلی (‌GDP) 26 میلیارد دلار است که 40 درصد آن صادراتی است. همچنین 700 هزار شغل مستقیم ایجاد کرده‌اند و ارزش صادرات محصولات آن به 120 میلیارد دلار می‌رسد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه از مجموع بیش از چهار هزار شرکت دانش‌بنیان 254 شرکت در بخش معادن مشغول به فعالیت هستند، گفت: با توجه به مسئله اکتشاف، ‌محیط زیست و اکوسیستم باید ‌چرخه شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه صنعت و معدن را وسیع‌تر کنیم. ما ملزم و محکوم به همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم و  به همین دلیل در تمامی شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو برنامه‌های استارت‌آپی را شروع کرده‌ایم.
غریب‌پور با بیان اینکه امروز تمایل بسیاری برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنعت و معدن وجود دارد، خاطرنشان کرد: ما باید صاحب دانش فنی شویم و برای این کار راهی جز اتکا به دانش داخلی و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالیت‌های استارت‌آپی نداریم، لذا از همین جا به هر یک از شرکت‌های دانش‌بنیان که در زمینه صنعت و معدن حرفی برای گفتن داشته باشند این قول را می‌دهم که از طرف ما حمایت خواهند شد.
در ادامه این رویداد، دکتر سیاوش ملکی‌فر،‌ معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در سخنانی اظهار داشت: ما در صندوق بر این باوریم که شرکت‌های بزرگ صنعتی کشور باید توسط شرکت‌های دانش بنیان و فناور کوچک در یک چرخه حمایت شوند، از همین‌رو ابزارهایی در صندوق فراهم شده تا اتصال شرکت‌های کوچک و متوسط دانش بنیان با صنایع بزرگ تسهیل شود.
ملکی‌فر با اشاره به اینکه خدمت اصلی که صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌کند، ارائه تسهیلات است، تصریح کرد: این صندوق برای خریداران محصولات شرکت‌های دانش بنیان تسهیلاتی در نظر گرفته است. در این راستا کافی است مشتریان این شرکت‌ها 20 درصد از مبلغ قرارداد را تامین کنند و 80 درصد باقی ‌مانده را صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت نقد پرداخت می‌کند و با وام‌هایی با سود 9 درصد و در قالب اقساط 36 ماهه از مشتریان این شرکت‌ها دریافت می‌کند. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان اگر قراردادی با بخش صنعت و صنایع معدنی می‌بندند،‌ نگران سرمایه در گردش نباشند چرا که صندوق نوآوری و شکوفایی کسری نقدینگی آنها را با نرخ 11 درصد تامین می‌کند و همچنین تسهیلاتی برای خط تولید صنعتی با نرخ 11 درصد در نظر می‌گیرد.
در پایان این رویداد نیز پنل گفتگویی با حضور مسئولانی از  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات،‌ صندوق بیمه فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری معدنی‌، شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر و شرکت شتاب‌دهنده صماتک برگزار و مباحث مربوط به حرکت استارت‌آپی و حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنعت و معدن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مجموعه رویدادهای ایده‌گرد کرومیت به منظور مذاکره سرمایه‌گذاران و تعامل رودروی آنها با شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک و بزرگ برگزار شد و در پایان از تیم‌های حاضر در رویداد تجلیل به عمل آمد.

 

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل