ناشر منبع

null حمایت غیرمستقیم صندوق نوآوری و شکوفایی از استارت آپ‌ها برای ورود به اکوسیستم فناوری
محمد محمودیان اعلام کرد: 10:59

حمایت غیرمستقیم صندوق نوآوری و شکوفایی از استارت آپ‌ها برای ورود به اکوسیستم فناوری

مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: صندوق نوآوری به صورت غیرمستقیم به استارت آپ‌ها خدمات ارایه می‌دهد و آنها را برای ورود به این اکوسیستم کمک می‌کند.

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، محمد محمودیان با حضور در برنامه «خیابان فرصت» رادیو گفتگو اظهار کرد: برابر قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، این شرکت‌ها به منظور هم‌افزایی علم و ثروت و در راستای توسعه اقتصاد دانش محور ایجاد می‌شوند. وجه دیگر شرکت‌های دانش بنیان این است که بتوانند اختراعات، علم و تحقیقات دانشگاهی را به یک کاربرد و فناوری که بتواند گرهی از مسایل کشور باز کند، تبدیل کرده و بتوانند ارتباط صنعت و دانشگاه را محقق کنند.
وی تصریح کرد: از همین رو اگر شرکتی محصولی با فناوری بالا را وارد کشور می‌کند دانش بنیان نیست اما اگر بتواند همان محصول را از طریق مهندسی معکوس و یا طراحی‌های اولیه تولید کند، به عنوان شرکت دانش بنیان محسوب می‌شود. ارزش افزوده‌ای که این شرکت‌ها تولید می‌کنند از این جهت است که به نرم‌افزار متکی هستند. در دهه‌های اخیر در کشور با موجی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی روبه‌رو بودیم که می‌توانستند تهدید و یا فرصت باشند، لذا اگر این افراد وارد اقتصاد دانش بنیان شوند باعث می‌شود که کشور از اقتصاد مصرفی فاصله بگیرد.
محمودیان ادامه داد: این حوزه‌ای است که جای کار بسیاری دارد، چرا که در حال حاضر بیش از چهار هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که از این میان 15 درصد آنها شرکت‌های فعال با گردش مالی خوب هستند. در همین راستا تاسیس مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و... در سال‌های اخیر باعث شده تا دانشجویان بسیاری وارد این حوزه شوند.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: شرکت‌ها باید توجه داشته باشند که برای اینکه دانش بنیان شوند باید محصول و یا خدمتی که ناشی از فناوری و نوآوری است در میان تولیدات خود داشته باشند. در حال حاضر برخی کارخانه‌های بزرگ در کشور وجود دارند که تنها چند محصول آنها دانش بنیان است، یعنی باید توجه داشت که محصولات و خدمات دانش بنیان داریم که شرکت‌ها به واسطه همان محصولات دانش بنیان خود مزایا دریافت می‌کنند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر شتابدهنده‌ها در کشور تاسیس شده و از صندوق نوآوری تسهیلات گوناگونی دریافت می‌کنند، گفت: امروز صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها –البته به صورت غیرمستقیم- خدمات ارایه می‌دهد و آنها را برای ورود به این اکوسیستم کمک می‌کند. همچنین یکی از رویکرد جدید صندوق نوآوری و شکوفایی، برگزاری جلسات B2B و جلسات B2C است که این رویکرد را در برگزاری رویدادهای تخصصی که در صندوق نوآوری برگزار می‌شود، پیگیری می‌کند. در این رویدادها، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و صنایع با محصولات و خدماتی که شرکت‌های دانش بنیان تولید کرده‌اند آشنا می‌شوند.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی، ادامه داد: علاوه بر موارد ذکر شده، صندوق نوآوری برای توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان، خدمات لیزینگ و استصناع را در نظر گرفته است. به این صورت که شرکت‌ها می‌توانند بر روی محصولات دانش بنیان خود تا 70 درصد قیمت آن محصول از خدمات لیزینگ استفاده کنند.
وی در رابطه با دلیل وجود برخی مشکلات در اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور خاطرنشان کرد: در بسیاری از مواقع نشناختن درست این اکوسیستم از جانب مدیران شرکت‌ها، برای آنها مشکل آفرین می‌شود. لازم به ذکر است قانونی که در خصوص زیست بوم فناوری و نوآوری وجود دارد کمترین اشکالات را دارد؛ چرا که در این زمینه قانون و آیین نامه اجرایی داریم، ضمن اینکه اساسنامه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز تصویب شد و انواع خدمات و تسهیلات برای شرکت‌های دانش بنیان تعریف شده است.
محمودیان با یادآوری این مطلب که صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با هدف تامین مالی زیست بوم فناوری و نوآوری تاسیس شده است، گفت: در اساسنامه این صندوق، حمایت‌های بسیاری برای شرکت‌های دانش بنیان تعریف شده است به عنوان مثال برای شرکت‌های نوپا تسهیلات بلاعوض توانمندسازی در نظر گرفته و عملیاتی شده است. لذا معتقدم مشکل اساسی، بحث بازار این شرکت‌هاست؛ از همین رو در بحث بازار باید الزامات محکمی‌ ایجاد شود تا وقتی یک شرکت داخلی محصول باکیفیتی را تولید می‌کند، جلوی واردات نمونه مشابه آن گرفته شود.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی، یادآور شد: متاسفانه زمانی که وارد فاز اجرای برخی قوانین می‌شویم، می‌بینیم که مشکلاتی وجود دارد و در برخی موارد قانون به صورت سلیقه‌ای اجرا می‌شود. باید بپذیریم که برای رشد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان داخلی باید به آنها اعتماد کرد. علاوه بر این افزایش نرخ ارز، تورم و... شوک‌هایی را به این زیست بوم وارد می‌کند که این موارد می‌تواند مشکلاتی را برای شرکت‌هایی که تازه نفس هستند، ایجاد کند.
وی در خصوص تحریم‌ها نیز گفت: بسیاری از شرکت‌های فعال در این اکوسیستم، تحریم‌ها را برای خود یک فرصت می‌دانند و معتقدند که در زمان تحریم‌ها صنعت کشور مجبور شده تا به سمت شرکت‌های دانش بنیان حرکت کند که این امر می‌تواند برای توسعه این زیست بوم نکته مثبتی باشد. هرچه شرکت‌های دانش بنیان بتوانند خود را در بازار ثابت کنند موفق‌تر خواهند بود.
محمودیان عنوان کرد: بر اساس قانون، شرکت‌هایی که بیش از 50 درصد آنها در اختیار دولت و نهادهای دولتی است نمی‌توانند دانش بنیان تلقی شوند، لذا خصوصی بودن این مجموعه‌ها باعث می‌شود که از برخی مشکلات محفوظ بمانند. علاوه بر این اگر شرکتی، دانش بنیان شد، در ارزیابی دوره‌ای که انجام می‌شود، اگر نتواند محصول خود را با تحقیق و توسعه ارتقاء دهد و یا یک محصول دانش بنیان جدید تولید کند، عنوان دانش بنیانی شرکت لغو می‌شود؛ از همین رو می‌توان گفت فضای دانش بنیانی یک فضای پویاست.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل