ناشر منبع

null تامین 40 درصد از سرمایه صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری خصوصی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی
دکتر ناظمی ‌در نشست تخصصی سرمایه‌گذاری خصوصی مطرح کرد؛ 08:46

تامین 40 درصد از سرمایه صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری خصوصی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: صندوق نوآوری به ایجاد صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری خصوصی کمک کرده و تا 40 درصد سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی را تامین خواهد کرد.

 


به گزارش روابط عمومی‌ صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، علی ناظمی در نشست تخصصی «سرمایه‌گذاری خصوصی» که توسط شرکت مدبران هما و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، عنوان کرد: صندوق نوآوری به واسطه ماده پنج قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان در سال 92 و با سرمایه سه هزار میلیاردی فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق تنها نهاد دولتی است که اجازه دارد سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر انجام دهد؛ چرا که این نهاد بازیگر اصلی اکوسیستم فناوری و نوآوری شناخته شده است.
وی تصریح کرد: خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی شامل تسهیلات، سرمایه‌گذاری، توانمندسازی و حمایت از توسعه بازار شرکت‌‌های دانش¬ بنیان است. صندوق نوآوری 11 مدل تسهیلات به شرکت‌‌های دانش بنیان ارایه می‌دهد که این تسهیلات از 500 میلیون تومان شروع شده و متناسب با نیاز شرکت‌‌های دانش بنیان امکان افزایش نیز دارد که نرخ این تسهیلات از حدود صفر تا چهار درصد متفاوت بوده و در برخی موارد به 15 درصد نیز می‌رسد.
ناظمی‌ ادامه داد: دسته دوم خدمات صندوق نوآوری بحث سرمایه‌گذاری است؛ این بخش متفاوت با وام بوده و به نوعی صندوق نوآوری در سود و زیان شرکت‌‌های دانش بنیان و بخش خصوصی مشارکت خواهد کرد. دسته سوم خدمات صندوق نوآوری مربوط به حوزه توانمندسازی است که کمک‌های بلاعوض صندوق نوآوری را شامل می‌شود. در این بخش نیز صندوق نوآوری حمایت‌های مفصلی را برای شرکت‌‌های دانش بنیان در نظر گرفته است، به عنوان مثال از حضور این شرکت‌‌ها در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی مختلف، دریافت استاندارد‌های مورد نیاز شرکت‌‌ها و... حمایت می‌کند.
صدور بیش از هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه از ابتدای سال تاکنون
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: در حوزه خدمات ضمانت‌نامه نیز، صندوق نوآوری سه نوع ضمانت‌نامه صادر می‌کند. یکی از اقدامات هیات عامل سوم صندوق نوآوری در این بخش کاهش زمان صدور ضمانت‌نامه‌هاست که در این زمینه بسیار فعالانه ورود پیدا کرده‌ایم و از ابتدای سال تاکنون بیش از هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه صادر شده است. علاوه بر این مهمترین رویکرد هیات عامل سوم صندوق نوآوری، حضور فعالانه در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور است که هدف از این رویکرد گسترش نوآوری در شرکت‌‌های بزرگ و صنعتی کشور است. در این راستا از تمام مدل‌هایی که بتواند نوآوری را در شرکت‌‌ها و صنعت کشور گسترش دهد حمایت خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: اگر شرکت‌‌های برتر در دنیا را به فاصله 10 سال اخیر بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که امروز برترین شرکت‌‌های جهان شرکت‌‌هایی هستند که در 10 سال گذشته یا وجود خارجی نداشتند یا از سرمایه و شهرت بالایی برخوردار نبوده‌اند. نکته قابل توجه در توسعه این شرکت‌‌های پیشگام خاستگاه آن‌هاست؛ به بیان دیگر این پیشگامان نه به دانشگاه‌ها تعلق داشتند و نه به مراکز رشد، بلکه تمام آن‌ها برخاسته از اکوسیستم نوآوری بوده‌اند. اکوسیستم نوآوری است که می‌تواند شرکت‌‌های پیشرو به وجود آورد و شبکه سنتی تولید در داخل کشور را به بخش دانش بنیان و زنجیره جهانی متصل کند.
ناظمی‌ یادآور شد: اکوسیستم نوآوری سه جز دارد،؛ بخشی از آن سرمایه بوده و بخش دیگر آن کارآفرینی است اما بخش اصلی آن نهاد‌های تخصصی را شامل می‌شود. معتقدیم مشکلاتی که در کشور وجود دارد ناشی از کمبود نهاد‌های تخصصی است، نهادهایی که بتوانند بخش سرمایه‌ای کشور را به بخش کارآفرینی متصل کنند، چرا که نبود نهادهای تخصصی باعث شده در بسیاری از موارد سرمایه‌های موجود، سرمایه‌های کارآمد و هدفمندی نباشند.
وی ادامه داد: ماموریت صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت از ایجاد نهادهای تخصصی است که در قالب آن بتوانیم سرمایه‌گذاری را انجام دهیم. بر همین اساس صندوق چند ابزار را پیش‌بینی کرده است؛ بحث اول «هم‌سرمایه‌گذاری» است که در این راستا از نهاد همکار خود در اکوسیستم نوآوری و فناوری یعنی صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده می‌کنیم؛ در این حوزه به حدود 25 عامل موجود در کشور اعلام کرده‌ایم که هر پروژه‌ای را که مناسب تشخیص دهند و 20 درصد منابع آن پروژه را تامین کنند، 80 درصد باقی مانده را صندوق نوآوری تامین خواهد کرد.
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: در این بخش دسته دوم ابزار صندوق نوآوری، ایجاد صندوق‌های جسورانه است، در این حوزه صندوق نوآوری تا 40 درصد مشارکت صندوق‌های جسورانه در پروژه‌ها، مشارکت خواهد کرد چرا که معتقدیم توسعه نهادهای تخصصی می‌تواند مشکلات این اکوسیستم را مرتفع کند. در نهایت صندوق نوآوری به ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی نیز کمک می‌کند، به این صورت که صندوق نوآوری تا 40 درصد سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی را تامین خواهد کرد.
ناظمی ‌افزود: علاوه بر موارد ذکر شده صندوق نوآوری دو ابزار دیگر را در بحث سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کرده است و معتقدیم این ابزار‌ها به جذب بیشتر سرمایه برای این اکوسیستم کمک خواهد کرد. صندوق به طور مستقیم به این بازار ورود نخواهد کرد اما از این طریق کمک می‌کند تا سرمایه‌های موجود وارد این بازار شود. در این بخش برای نهادهای مختلف ابزار‌های متفاوتی در نظر گرفته‌ایم؛ به عنوان مثال برای حمایت از استارت‌آپ‌ها از صندوق‌های جسورانه بورسی استفاده می‌کنیم. برای شرکت‌‌های تولیدی و صنعتی نیز مشارکت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی را در نظر گرفته‌ایم. علاوه بر این در جایی که نیاز به «سرمایه‌گذاری بذری» دارد، صندوق نوآوری به صورت «هم‌سرمایه‌گذاری» با اهرم بالا ورود پیدا کرده و تا چهار برابر سرمایه بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل