ناشر منبع

null توسعه روش سنجش از راه دور جهت تعیین شاخص گیاهی بیماری زنگ گندم و آفت پسیل پسته
12:03
با حمایت صندوق نوآوری و به پیشنهاد یک تیم پژوهشی از دانشگاه صنعتی شریف منتشر شد؛

توسعه روش سنجش از راه دور جهت تعیین شاخص گیاهی بیماری زنگ گندم و آفت پسیل پسته

با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و به پیشنهاد یک تیم پژوهشی از دانشگاه صنعتی شریف فراخوان مشارکت در اکتساب فناوری طراحی توسعه روش سنجش از راه دور جهت تعیین شاخص گیاهی بیماری زنگ گندم و آفت پسیل پسته منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری شکوفایی، گروه‌های پژوهشی و فناور توانمند برای ارائه راه ‌حل و مشارکت در این حوزه باید تا پنجم مرداد ماه سال جاری پروپوزال و پیشنهادهای خود را از طریق سامانه غزال به نشانی ghazal.inif.ir/grant  ارسال کنند و جهت ارتباط با کارگزاری بومرنگ با شماره تماس 02166533864 و 02166539734 تماس بگیرند.
درباره ضرورت این طرح باید گفت که یکی از مهم‌ترین مراحل داشت گیاهان تشخیص آفات و بیماری‌ها طی دوران رشد آن‌هاست. در صورتی که به موقع و به درستی تشخیص داده شوند، می‌توان از اعمال خسارات به محصولات جلوگیری کرد. البته پایش جامع مزارع و باغات و سرکشی دائمی از آنها، کاری بسیار سخت و هزینه‌بردار است. 
بدین منظور روش‌های نوین مانند سنجش از راه دور پیشنهاد شده‌اند. در این روش با سنسورهایی که بر روی وسایل پرنده(مانند پهپاد) نصب می‌شود، می‌توان بدون حضور در مزرعه یا باغ، آفت موجود در گیاه را تشخیص داد. 
مبنای کار سنجش از راه دور اواج بازتاب‌شده از برگ‌های گیاه است که در طول موج‌های مختلف، دارای اطلاعات بسیار غنی از وضعیت سلامت گیاه هستند. هدف این پژوهش بررسی شاخص‌های گیاهی برای دو بیماری شایع در کشور یعنی رنگ زرد گندم و پسیل پسته به کمک سنجش از راه دور و به روش هوش مصنوعی، مبتنی بر استخراج شاخص سبزینگی گیاهان مدنظر است.
گفتنی است اعلام آمادگی برای مشارکت در اکتساب فناوری حاصل از این فراخوان تحقیقاتی و ارائه درخواست تنها برای شرکت‌ها و شتاب‌دهنده‌های دانش بنیان مجاز است. 
همچنین درخواستی که بیشترین تناسب را با الزامات این اکتساب فناوری داشته باشد، انتخاب و به عنوان مشارکت‌کننده برای مذاکرات تکمیلی به هسته پژوهشی متقاضی معرفی خواهد شد. 
گروه‌های پژوهشی و فناور توانمند برای ارائه راه‌حل در این حوزه باید تا پنجم مرداد ماه سال جاری پروپوزال و پیشنهادهای خود را به صورت یک پوشه Word  از طریق سامانه غزال به نشانی ghazal.inif.ir/grant  ارسال کنند و جهت ارتباط با کارگزاری بومرنگ با شماره‌های 02166563864 و 02166539734 تماس بگیرند.

 

 

ارسال ایمیل