ناشر منبع

null هم‌رسانی نیازهای فناورانه نفتی کامرون و توانایی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی
14:31
با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی شکل گرفت؛

هم‌رسانی نیازهای فناورانه نفتی کامرون و توانایی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی

سی‌وچهارمین رویداد «یکشنبه‌های صادراتی» با پذیرش یک هیات تجاری از کامرون در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و ساختمان و همچنین حضور شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و تجهیزات ساختمان صبح امروز یک‌شنبه 26 تیرماه 1401 در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در این رویداد علاوه بر برگزاری نشست‌‎های تخصصی و مذاکره صادرات میان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی با تجاری از کشور کامرون، جلسات و نشست‌های B2B با تجار کامرون نیز انجام شد.
در آغاز این جلسه هارون ماکومی، نماینده هیات تجاری کامرون در سخنانی گفت: ما نماینده یک شرکت خصوصی بزرگ در کامرون هستیم که از حمایت مهم و مدام دولت کامرون برخورداریم. شرکت ما در حوزه فرآورده‌های نفتی و گازی اعم از بنزین، گاز ال‌پی‌جی، مازوت، گازوئیل و فرآورده‌های دیگر نفت فعالیت می‌کند.
وی بیان کرد: شرکت ما در سال 2009 فعالیت خود را آغاز کرد و با حمایت دولت توانست در کوتاه‌ترین زمان ممکن، رقیب شرکت‌های بزرگ فرانسوی مانند توتال در حوزه تولید نفت در کامورن و کشورهای اطراف آن شود تا جایی که امروز یکی از سه تامین‌کننده برتر فرآورده‌های نفتی در حوزه‌ای از غرب آفریقاست.
نماینده هیات تجاری کامرون ادامه داد: شرکت ما در حوزه ساخت و ساز نیز وارد شده و بنا دارد ساختمان‌های نسل جدید را جایگزین ساختمان‌های غیر اصولی و متراکم در شهرهای شلوغ کامرون کند که یادگاری از دوره استعمار در کشور ما هستند.


ماکومی اظهار کرد: مدیر عامل شرکت ما در مدت اقامت خود ابراز خشنودی بسیار برای همکاری با شرکت‌های ایرانی دستور تامین مواد اولیه با حمایت دولتی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی صادر کردند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: نیاز کامرون در حوزه نفت و فراورده‌های نفتی از چهار سال پیش شدیدتر شده چون از زمان استقلال ما از استعمار در دهه‌های گذشته آنچه هدف دولت ملی بوده با اغراض شرکت‌های فرانسوی تضاد و منافات داشته است.
نماینده تجاری کامرون تصریح کرد: امروز شرکتی که من به نمایندگی از آن به نزد شما آمدم توانسته انحصار فرآورده‌های نفتی در کامرون را بشکند و همکاری‌های خوبی با سایر کشورها داشته باشد در حالی که ما تا مدت‌ها تحریم استعمار بودیم.
ماکومی افزود: موانع بانکی و تحریمی در این میان اصلا برای ما مهم نیست و ایرانی‌ها به راحتی می‌توانند تجارت با کامرون را از سر گیرند. 
نماینده هیات تجاری کامرون در پایان خبر داد: امروز برخی شرکت‌های چینی و ترکیه‌ای در حال فعالیت در کامرون هستند اما برای آنها تنها منابع خودشان اهمیت دارد و اگر همه منابع و زمین‌های کامرون و آفریقا را هم نابود سازند برایشان اهمیتی ندارد اما ما می‌دانیم که ایران چنین رفتاری در تعاملات و همکاری‌ها ندارد و به خاطر همین همکاری با ایران بسیار برای کامرون ارزنده است چرا که شیوه تعاملات اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی ایران و همسایگانش را پیش رو داریم.
پس از این نشست‌های B2B میان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و هیات تجاری کامرونی برگزار شد و طرفین مذاکرات تجاری را آغاز کردند. 
 

ارسال ایمیل