ناشر منبع

null صندوق نوآوری به دنبال شکل‌دهی نظام تامین مالی نوآوری در کشور
10:29
دکتر وحدت اعلام کرد:

صندوق نوآوری به دنبال شکل‌دهی نظام تامین مالی نوآوری در کشور

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه صندوق نوآوری خود را مسئول شکل‌دهی نظام تامین مالی نوآوری در کشور می‌داند، گفت: در این راستا به دنبال توسعه همکاری‌ها با شبکه بانکی کشور هستیم و از همین رو در حال حاضر با ۱۵ بانک کشور همکاری داریم.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت در همایش بانک آینده با اشاره به اینکه چند سالی است ادبیات مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان، تولید و ثروت، مبتنی بر دانش مورد توجه قرار گرفته است، افزود: واژه‌های مربوط به این حوزه مثل زیست‌بوم نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان، شتاب‌دهنده‌ها، صندوق‌های جسورانه و ... این سال‌ها بیشتر به گوش مردم می‌خورد و در کشور توسعه بیشتری پیدا کرده است. 

 


وحدت در ادامه بیان کرد: سال ۸۹ بود که قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان رسمیت پیدا کرد. تعداد شرکت‌های دانش بنیان در آن سال‌ها در حدود 50 شرکت بود اما امروز نزدیک به 6 هزار و 700 شرکت دانش بنیان شکل گرفته‌اند که علیرغم همه مشکلات موجود در کشور توانستند نیازهای ایران در حوزه‌های مختلف را به کمک فناوری برطرف کنند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: بحران‌ کرونا که به علت اینکه همه مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کردند و نمود بیشتری داشت مثال خوبی است که نشان می‌دهد شرکت‌های دانش‌بنیان نقش بسیار مهمی در عبور کشور از معضلات ایفا می‌کنند.
وی بیان کرد: در دوره‌ای که رییس جمهور وقت آمریکا با ادبیاتی تبخترآمیز گفته بود که آمادگی داریم تحت شرایطی خاص چند دستگاه در زمینه بیماری کرونا به ایران بدهیم، همین شرکت‌های دانش‌بنیان بودند که نیازهای کشور را در این حوزه مرتفع کردند؛ از تجهیزات پزشکی گرفته تا دارو. این ایفای نقش اساسی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلفی هست؛ از حوزه دارو گرفته تا اقتصاد دیجیتال.
وحدت ابراز کرد: این مسیری است که شروع شده و ادامه پیدا خواهد کرد. امسال نیز که رهبر معظم انقلاب نام سال را با اقتصاد دانش‌بنیان گره زدند، توسعه زیست‌بوم نوآوری با رونق و پویایی بیشتری پیش خواهد رفت.
پس از این بود که رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد که توسعه اقتصاد دانش‌بنیان مسئله‌ای جدی است که صندوق برای پیشبرد آن طراحی‌هایی داشته است.
وی تصریح کرد: با بزرگ شدن زیست‌بوم نوآوری عملا این که صندوق نوآوری بخواهد تمام نیازهای مالی شرکت‌های دانش بنیان و فناور را رفع کند نه صرفا از جهت منابع که از جهت ابزارهای در اختیار صندوق نیز غیر ممکن بود.

 


وحدت ادامه داد: سیاست‌های کلی صندوق نوآوری بعد از هشت سال فعالیت، امروز بر این قرار گرفته است که بتواند از ظرفیت‌ها و امکانات حوزه تامین مالی در کشور کمک بگیرد و عملا به  شکل‌گیری نظام مالی تامین نوآوری در ایران کمک کند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد که این صندوق نزدیک به دو سال و نیم است که همکاری خود با سایر بازیگران زیست‌بوم نوآوری کشور برای تامین مالی حوزه نوآوری را آغاز کرده و برای این کار با شرکت‌های بیمه‌، بازار سرمایه، صندوق‌های پژوهش و فناوری و بانک‌ها همکاری دارد.
وی همچنین از این خبر داد که در آغاز همکاری صندوق نوآوری با شبکه بانکی کشور، چهار بانک وارد نظام تامین مالی کشور شدند اما اکنون ۱۵ بانک در همکاری با صندوق نوآوری برای تامین مالی نوآوری در کشور و سرمایه‌گذاری بر طرح‌های نوآورانه فعالیت می‌کنند.
وحدت با اشاره به چهار محور همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با شبکه بانکی کشور در حمایت از طرح‌های دانش بنیان، ادامه داد: تاسیس شرکت سهامی عام برای تامین مالی پروژه‌های دانش بنیان با ریسک پایین، تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری و هلدینگ سهامی عام نمونه، صندوق‌های جسورانه و شرکت تامین سرمایه نوآوری چهار ظرفیت همکاری صندوق با بانک‌ها است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین ابراز کرد: یکی از بانک‌هایی که در این زمینه به ما کمک بسیار کرد بانک آینده بود. دفتر نوآوری بانک آینده یکی از بهترین دفاتر نوآوری در کشور است. اگر به‌صورت کمی بنگریم، درصد تامین مالی که بانک آینده در نوآوری کشور انجام می‌دهد، درصد بسیار بالایی نیست اما باید بگویم که این بانک از نظر کیفی کار بزرگی انجام داده است.
وی همچنین با اشاره به تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان در مجلس شورای اسلامی و ظرفیت‌های همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با شبکه بانکی گفت: در صورت هم‌سرمایه‌گذاری بانک‌ها با صندوق نوآوری، بانک‌ها از محدودیتی که در قانون رفع موانع تولید دیده شده بود، معاف می‌شوند و عملا این فرصت ایجاد می‌شود که بتوانند بر طرح‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری‌های مستقیم داشته باشند.
دکتر وحدت در پایان اظهار کرد: بانک آینده بانکی پیشرو در کشور است و به داشتن بدنه و مدیران خوش‌فکر شهرت دارد. امیدواریم در ورود به عرصه تامین مالی نوآوری نیز مسیری که آغاز کردیم را پرتوان ادامه دهیم.
 

ارسال ایمیل