ناشر منبع

null صندوق نوآوری به دنبال مردمی‌سازی سرمایه‌گذاری در حوزه نوآوری است
09:34
دکتر ناظمی در برنامه تهران 20: 

صندوق نوآوری به دنبال مردمی‌سازی سرمایه‌گذاری در حوزه نوآوری است

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: یکی از برنامه‌های این صندوق در سال جاری مردمی‌سازی سرمایه‌گذاری در حوزه نوآوری است.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، شامگاه دوشنبه دکتر علی ناظمی در برنامه «تهران ۲۰» حاضر شد تا درباره چالش‌های جذب سرمایه در شرکت‌های دانش‌بنیان برای مردم صحبت کند.
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در آغاز صحبت خود به معرفی صندوق‌ نوآوری و نقش آن در زیست‌بوم نوآوری کشور پرداخت. او همچنین خدمات چهارگانه صندوق نوآوری در حوزه‌های حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، تامین مالی آنان و اعطای تسهیلات مادی و معنوی از این شرکت‌ها را تشریح کرد. 
دکتر ناظمی این چهار محور را شامل تسهیلات، ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری و خدمات بلاعوض توانمندسازی عنوان کرد و گفت: در این چهار محور، خدماتی که صندوق نوآوری ارائه می‌دهد متناسب با چرخه عمر شرکت‌ها است. ممکن است شرکتی باشد که محصول تولید می‌کند و نیاز به سرمایه در گردش دارد. صندوق با ابزارهای مشخص از این شرکت حمایت می‌کند.
معاون سرمایه‌گذاری صندوق همچنین براین نکته اشاره کرد که اگر فرد یا گروه مبتکری ایده فناورانه‌ای داشته باشند، صندوق با مشارکت یا وام نمونه‌سازی اقدام به توسعه و تجاری‌سازی این ایده‌ خواهد کرد.
او همچنین در ادامه بر این نکته، تاکید کرد که صندوق نوآوری طبق قانون تنها از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند.


۲۴ هزار میلیارد تومان خدمات مالی صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان ظرف سه سال گذشته
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه میزان خدمات مالی ارائه شده از سوی این صندوق به شرکت‌های دانش‌بنیان طی سال‌های ۹۸ تا۱۴۰۰ را بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: رشد جدی تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های گذشته قابل مشاهده است اما باید بدانیم با این همه کشور ما در حوزه فعالیت‌های نوآوری جوان است و نباید منتظر باشیم همان عملکردی را که در صنایع سنتی داریم در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان نیز داشته باشیم و بتوانیم در یک بازه کوتاه برای شرکت‌های دانش‌بنیان به دست آوریم.


داده‌ها حاکی از پیشروی رضایت‌بخش شرکت‌های دانش‌بنیان است
با این وجود اما دکتر ناظمی برایند رشد کمی و کیفی شرکت‌های دانش‌بنیان در دهه ۹۰ خورشیدی را مثبت ارزیابی کرد. «سال ۹۲، تعداد ۵۰ شرکت دانش بنیان در کشور داشتیم اما امروز تعداد این شرکت‌ها به ۷ هزار رسیده و چشم‌انداز ما رشد بیشتر تعداد این شرکت‌هاست.»
ناظمی همچنین به رشد کیفی فضای فناورانه در کشور اشاره کرد. «یک رشد کیفی در دهه اخیر تحربه کردیم و در موقعیت‌های مختلف مزیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان به حل مسائل کشور کمک کرده است.»


نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در حل بحران‌های کشور
به گفته معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در حل بحران کرونا یکی از موارد مثال‌زدنی نقش مهم این شرکت‌ها در حل بحران‌های کشور و پیشروی به سوی توسعه پایدار است. «این موارد به ما نشان می‌دهد که شرکت‌های دانش‌بنیان به سهم خود توان مقابله با معضلات زیرساختی را در کشور دارند.» 
به گفته ناظمی، حوزه سرمایه‌گذاری در میان سایر فعالیت‌های حمایتی صندوق نوآوری از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. او بر این نکته اشاره کرد که صندوق نوآوری در سال‌های گذشته وارد اقسام گوناگون سرمایه‌گذاری جسورانه و خطرپذیر شده است. «باید بگویم مدل هم‌سرمایه‌گذاری سازوکاری است که تا چهار برابر دولت کمک می‌کند که تامین مالی مشارکتی اتفاق افتد.» 


ابزارهای متفاوت صندوق نوآوری برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و کوچک
او همچنین به این مسئله اشاره کرد که ۲۰ طرح دانش‌بنیان از طریق سامانه‌های تامین مالی جمعی و از طریق شرکت در مسابقه تلویزیونی «کارویا» توانسته‌اند پا بگیرند و توسعه یابند. «عمومی‌سازی و مردمی‌سازی که برای تامین سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان به دنبال آن بودیم تا حدود بسیار خوبی محقق شده است. امسال دنبال گسترش ابعاد تامین مالی با مشارکت مردم هستیم. نقش صندوق این است که اصل سرمایه مردم را تضمین می‌کند و با چنین تضمینی، خیال مردم از اصل سرمایه و پولی که سرمایه‌گذاری می‌کنند راحت خواهد بود و همچنین ممکن است در این حوزه  مردم سود بالایی را بردارند.»
معاون سرمایه‌گذاری صندوق به این هم اشاره کرد که برای حمایت‌های مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان کوچکتر صندوق نوآوری تصمیم به استفاده از ابزار تامین مالی جمعی گرفته است. «سال گذشته میزان ۱۰۰ میلیارد تومان از این طریق تامین مالی اتفاق افتاد که ۴۱ میلیارد تومان از این مبلغ سهم سرمایه‌گذاری صندوق بوده است.»
او همچنین یادآور شد که بیش از آنکه مبلغ تامین سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت داشته باشد، مهم ابزارها و اثرگذاری فرایندهایی است که به حمایت مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌پردازد.»
دکتر ناظمی همچنین تاکید کرد که پول بیشتر لزوما به توسعه زیست‌بوم فناورانه کمکی نخواهد کرد. «مهم این است که اگر بناست تامین مالی برای شرکت‌ها رخ دهد، مسیر این حمایت، روشن، ماموریت‌محور و هدفمند باشد تا به توسعه تولید محصولی خاص ختم شود.»
معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین گفت که راهکار این صندوق برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ که نیاز به سرمایه‌گذاری‌های چند صد میلیاردی دارند از طریق انتشار اوراق نوآوری خواهد بود. به واسطه نام امسال که اشاره مستقیم به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان دارد کمک به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ‌تر از طریق اوراق نوآوری با سرمایه پنج هزار میلیارد تومان آغاز خواهد شد که فاز اول حمایت از این شرکت‌ها خواهد بود.» 
ناظمی همچنین بر این نکته اشاره کرد که حمایت شرکت‌های تولیدی بزرگ از شرکت‌های دانش‌بنیان شرط جدی ورود اقتصاد ایران به اقتصادی فناورانه است. «تا زمانی که شرکت‌های بزرگ وارد زنجیره نشوند فضای فناورانه در اقتصاد شکل نخواهد گرفت. در غیر این‌صورت اقتصاد فعالیت خود را خواهد کرد و شرکت‌های دانش‌‌بنیان نیز در گوشه‌ای برای خود فعالیت می‌کنند.» 


دروازه‌های اقتصاد به روی شرکت‌های دانش‌بنیان باز شوند
او ناظمی راه‌حل عبور از این چالش را ایجاد انگیزه‌های ملموس برای حمایت مالی صنایع بزرگ از شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد. «یکی از مزیت های که در ماده یازدهم قانون جهش تولید دانش بنیان وجود دارد  این است که می‌گوید شرکت‌های بزرگ اگر در صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه شرکت کنند از پرداخت درصدی از مالیات خود معاف می‌شوند. برای مثال اگر یک شرکت فولاد ۱۰۰ میلیارد تومان یک شرکت دانش‌بنیان را تجهیز کند معادل ۳۰ میلیارد تومان اعتبار مالیاتی می‌گیرد و این جدای از سودی است که از سرمایه‌گذاری خود خواهد برد.»

ارسال ایمیل