ناشر منبع

null طراحی و راه‌اندازی کارخانه‌های صنعتی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی
10:28

طراحی و راه‌اندازی کارخانه‌های صنعتی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی

یک شرکت دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به اجرای پروژه‌های مختلف در حوزه‌های صنایع و معادن، نفت و گاز، پتروشیمی، شیمیایی، صنایع دارویی و صنایع غذایی شده است و یکی از معتبرترین شرکت‌های فعال و صاحب تکنولوژی در زمینه اجرای پروژه‌های گوناگون است.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، فرامرز اختراعی، رییس هیات مدیره شرکت طلایه‌داران صنعت فرآیند فعالیت شرکت را طراحی و ساخت خطوط تولید کارخانه‌های صنعتی در صنایع مختلف چون صنعت مواد شیمیایی و معدنی، صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت مواد دارویی، ساخت تجهیزات صنایع عنوان کرد و گفت: ما یک مجموعه EPC هستیم که زمین را تحویل گرفته و به مشتری کارخانه با خط تولید تحویل می‌دهیم. در رزومه کاری خود کارخانه‌هایی متنوعی در صنایع مختلف راه‌اندازی کرده‌ایم. علاوه بر طراحی و تولید کارخانه صنعتی، چند شرکت دانش بنیان نیز زیر مجموعه ما است، به عنوان مثال شرکت دانش بنیان «شیمی آذرجام» که در زمینه صنایع شیمیایی و تولید پوشش پلیمری و گرافیتی ضد خوردگی و خراشیدگی فعالیت می‌کند.
اختراعی ادامه داد: ما فرآیندهای مختلفی را چون شرکت‌های فنی و مهندسی فعال در زمینه طراحی، ساخت ماشین‌آلات صنایع شیمیایی، معدنی و دارویی و همچنین نصب و راه‌اندازی این ماشین ‌لات انجام می‌دهیم. به عنوان مثال یکی از طرح‌های دانش بنیان این شرکت که به خاطر آن از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات سرمایه در گردش دریافت کردیم طراحی و ساخت خط تولید ویتامین E به صورت روغن 96.5 درصد قابل تبدیل به پودر حداقل 50 درصد آلفا توکوفریل استات به سفارش شرکت رشد دانه گرگان بود. طراحی و ساخت اینگونه خطوط نیازمند توانایی فنی بالایی است که با توجه به سابقه و توانایی مدیران مجموعه و واحد تحقیق و توسعه به اجرا درآمده است.
رییس هیات مدیره شرکت طلایه‌داران صنعت فرآیند بر توان فنی و مهندسی این شرکت تاکید کرد و گفت: همکاری با محیط دانشگاهی و داشتن پروانه تحقیقاتی برای مجموعه دانش بنیان ضروری است. با وجود امکانات تحقیقاتی و آزمایشگاهی بالای شرکت، پیش از اجرای پروژه خط تولید و کارخانه یک نمونه پایلوت راه‌اندازی و بعد از انجام تست‌های لازم طراحی نهایی انجام می‌شود.
اختراعی، شرکت‌های دانش بنیان زیر مجموعه شرکت طلایه‌داران صنعت فرآیند را معرفی کرد و گفت: ما به عنوان یک کمپانی مادر عمل می‌کنیم و مجموعه‌ای از شرکت‌های مختلف دانش بنیان را در مجموعه خود داریم که شامل چهار شرکت دانش بنیان پرند دارو، طاها، فرآیند شیمی حکیم و شیمی آذرجام می‌شود. عمده این شرکت‌ها صادراتی هستند و به کشورهایی چون هند، ترکمنستان و کشورهای همسایه محصول صادر می‌کنند.
رییس هیات مدیره شرکت طلایه‌داران صنعت فرآیند زمینه کاری آینده شرکت را ورود به حوزه واکنش الکتروشیمیایی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با نوآوری‌های جدیدی که به دست آوردیم تا اواسط سال 1401 کارخانه محصولات الکتروشیمیایی پایلوت با ظرفیت سه هزار تن در سال بر پایه کلرآلکالین را راه‌اندازی کنیم. البته شرکت‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند اما محصول مورد نظر ما در حوزه تصفیه آب و فاضلاب قابل استفاده خواهد بود که اولین کارخانه حوزه الکتروشیمیایی برای تولید این محصول در کشور خواهد بود.
اختراعی در ادامه به مجموعه آموزشی این شرکت تحت عنوان «شفا» اشاره کرد و گفت: مجموعه‌ای از آموزش‌های کاربردی برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد را در این مجموعه طراحی کرده‌ایم که دانشجویان می‌توانند توان علوم تئوری کسب شده را به‌صورت رایگان در یک محیط صنعتی بکار بگیرند. این دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی تجربه لازم را برای جذب در صنعت خواهند داشت. دانشجویان پس از اتمام دوره خود نسبت به کار در مجموعه‌ شرکت‌های ما هیچ تعهدی نخواهند داشت اما ما مکلف هستیم بعد از فارغ‌التحصیلی آنها را در مجموعه‌های خود جذب کنیم.
رییس هیات مدیره شرکت طلایه‌داران صنعت فرآیند در مورد امکان احداث کارخانه‌های صنعتی در کشورهای دیگر نیز گفت: در کشورهای چین و ترکیه دفتر تامین راه‌اندازی کردیم که امکانات مورد نیاز شرکت را از طریق این دفاتر تامین می‌کنیم. ما بیشتر در احداث کارخانه در داخل متمرکز هستیم تا ضمن ایجاد اشتغال باعث توسعه ملی در کشور شود اما کارکرد این دفاتر تنها تامین مواد اولیه و پایه وارداتی شرکت است.
وی ادامه داد: در افغانستان 5 خط تولید نمک یددار راه‌اندازی کردیم. همچنین این کارخانه را در کشورهای ترکمنستان، سوریه، آذربایجان و عراق نیز احداث و راه‌اندازی کرده‌ایم. همچنین کارخانه و خط تولید بتن سبک نیز در عراق احداث شده است.
اختراعی به برخی پروژه های انجام شده در داخل نیز اشاره کرد و گفت: پروژه‌های متنوعی در داخل اجرا شده است که آخرین نمونه‌های آنها شامل تامين و نصب، تست و راه‌اندازي تجهيزات داخلي برج جذب پروژه اصلاحات و توسعه كارخانه اسيدسولفوريك مجتمع مس سرچشمه، احداث خط تولید استامینوفن، اجرای اتاق تمیز خط تولید مترونیدازول، طراحی، تأمین متریال، ساخت و نصب اسپری درایر و پروژه Solvent Recovery شرکت فرایند شیمی حکیم است.
 

ارسال ایمیل