ناشر منبع

null صدور 7 هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری
07:21
در نشست مشترک صندوق نوآوری با بانک پارسیان مطرح شد؛

صدور 7 هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از صدور 7 هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش بنیان با حمایت این صندوق خبر داد.

به گزارش روابط عمومی‌ صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت در نشست مشترک صندوق نوآوری با بانک پارسیان با بیان اینکه این صندوق آماده همکاری با بانک پارسیان در دو محور سرمایه‌گذاری و ضمانت‌نامه است، گفت: شرکت سهامی عام برای تامین مالی پروژه‌های دانش‌بنیان با ریسک پایین، تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری و هلدینگ سهامی عام نمونه، صندوق‌های جسورانه و شرکت تامین سرمایه نوآوری چهار ظرفیت همکاری صندوق با بانک‌ها است.
وی با تاکید بر اینکه امسال هم‌سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری با شبکه بانکی کشور تسریع می‌‌شود، اظهار کرد: بانک پارسیان، بانکی غیردولتی، چابک و به‌روز است که انتظار تعامل بیشتر بانک با صندوق نوآوری برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و اکوسیستم نوآوری می‌‌رود لذا باید از ظرفیت این بانک بیشتر کمک بگیریم و بحث سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دانش بنیان را با مشارکت بانک پارسیان پیش ببریم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با بیان اینکه صندوق نوآوری رکن ضامن را در ارکان بورس قرار داده است، یادآور شد: در قانون هم ذکر شده است که صندوق نوآوری می‌‌تواند رکن ضامن باشد لذا این کار را برای نخستین بار با همکاری بانک کارآفرین انجام دادیم.
وحدت در مورد انتشار صکوک نوآوری نیز تصریح کرد: انتشار این صکوک روشی جدید برای تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان بزرگ از طریق بازار سرمایه است که نخستین اوراق برای شرکت دانش بنیان داروسازی دکتر عبیدی با نماد «نوآور» در اسفند سال 1400 و فروردین سال جاری در فرابورس منتشر شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، معوقات شرکت‌های دانش بنیان به بانک پارسیان را تقریبا صفر اعلام کرد و گفت: تاکنون تاخیری در پرداخت اقساط از سوی شرکت‌های دانش بنیان به این بانک نداشته‌ایم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد میزان صدور ضمانت‌نامه برای دانش بنیان‌ها با حمایت این صندوق نیز اظهار کرد: طی سه سال اخیر بیش از 7 هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری صادر شده است.
دکتر وحدت در پایان خواستار همکاری‌های بیشتر میان صندوق نوآوری و بانک پارسیان با استفاده از ظرفیت‌های دو طرف شد و اظهار امیدواری کرد که این همکاری به توسعه اقتصاد دانش بنیان منجر شود.


30 درصد شرکت‌های دانش بنیان در بانک پارسیان حساب بانکی دارند
در ادامه این نشست نیز دکتر کوروش پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان با بیان اینکه 30 درصد شرکت‌های دانش بنیان در بانک پارسیان حساب بانکی دارند، از طراحی بسته‌های خدماتی در این بانک در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و افزود: بانک پارسیان همکاری‌های خوبی را برای توسعه زیست‌بوم نوآوری آغاز کرده است. ما امروز آماده هرگونه همکاری مشترک در پروژه‌ها و استفاده از ظرفیت‌های صندوق نوآوری در جهت توسعه اشتغال، ارتقای کسب و کار، تولید و صادرات هستیم.
مدیرعامل بانک پارسیان ادامه داد: باید کمک کنیم تا در حوزه‌هایی که نیاز به راه‌اندازی کسب و کارهای نو وجود دارد، اقدام و فضای همکاری ایجاد شود.
پرویزیان بر ضرورت سرعت بخشیدن بانک پارسیان در راستای پاسخ به نیازهای شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و افزود: با منابعی که امسال در اختیار داریم، آماده حرکت در مسیر تحولی زیست‌بوم نوآوری هستیم. 
وی با بیان اینکه بانک پارسیان از طرح‌ها و ظرفیت‌های همکاری صندوق نوآوری با بانک‌ها استقبال می‌‌کند، اظهار امیدواری کرد که با رفع ممنوعیت مطرح شده در ماده 18 قانون جهش تولید دانش بنیان، همه بانک‌ها بتوانند در بحث سرمایه‌گذاری با صندوق نوآوری مشارکت داشته باشند.


تسهیلات 700 میلیارد تومانی بانک پارسیان به شرکت‌های دانش بنیان با همکاری مشترک صندوق نوآوری
همچنین در ادامه این نشست، دکتر روح‌الله ذوالفقاری، معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: طبق قرارداد مشترک بین صندوق نوآوری و بانک پارسیان، از سال 98 تاکنون مبلغ 700 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان مصوب شده که 325 میلیارد آن تاکنون پرداخت شده است.
وی افزود: 305 فقره ضمانت‌نامه به مبلغ 430 میلیارد تومان نیز با معرفی صندوق نوآوری به بانک پارسیان برای شرکت‌های دانش بنیان صادر شده است.
ذوالفقاری در ادامه عمده خدمات ارائه شده در بانک پارسیان به شرکت‌های دانش بنیان‌ را تسهیلات سرمایه در گردش عنوان کرد.
دکتر علی ناظمی‌، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این دیدار به چهار ظرفیت صندوق نوآوری جهت همکاری با بانک‌ها در طرح‌های دانش بنیان اشاره کرد و آنها را شامل شرکت سهامی‌ عام برای تامین مالی پروژه‌های دانش بنیان با ریسک پایین، تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری و هلدینگ سهامی‌ عام نمونه، صندوق‌های جسورانه و شرکت تامین سرمایه نوآوری عنوان کرد.
ناظمی افزود: طبق ماده 18 قانون جهش تولید دانش بنیان، بانک‌ها می‌‌توانند در طرح‌های دانش بنیان‌ با صندوق نوآوری هم‌سرمایه‌گذاری کنند.
 

ارسال ایمیل