ناشر منبع

null هسته‌های فناور را به شتابدهنده‌های دانش بنیان پیوند می دهیم
14:08
دکتر بغدادی خبر داد:

هسته‌های فناور را به شتابدهنده‌های دانش بنیان پیوند می دهیم

مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی از هم‌سرمایه‌گذاری ۶۳ میلیارد تومانی صندوق نوآوری با شتابدهنده‌های دانش بنیان برای تجاری‌سازی ایده‌های فناورانه خبر داد و گفت: از این میزان، سهم صندوق نوآوری 42 میلیارد تومان بوده است.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر مصطفی بغدادی در دهمین رویداد پیوند در حوزه «بازی‌های ویدئویی و کتاب تعاملی» با بیان اینکه رویدادهای «پیوند» از ابتدای سال 1400 به منظور کمک به کسب و کارهای نوپا، تیم‌های دانشگاهی و هسته‌های فناور در صندوق نوآوری طرح‌ریزی شده است، گفت: مسیر توسعه کسب و کار مسیر پرپیچ و خمی است و ایده‌های نوآورانه برای رشد و شکوفایی با ریسک بالایی برخوردارند لذا در صندوق نوآوری فرایندی را طرح‌ریزی کردیم که این ایده‌ها را به شتابدهنده‌های دانش بنیان متصل کنیم تا به رشد و تجاری‌سازی آنها کمک کنیم. 
وی با اشاره به اینکه رویدادهای «پیوند» یک رویداد نیست بلکه یک فرایند است، گفت: این فرایند با فراخوان و شناسایی تیم‌های دارای ایده نوآورانه شروع و با توانمندسازی تیم‌ها ادامه دارد. در این مسیر همچنین جلسات آموزش و منتورینگ برای هسته‌های فناور تشکیل می‌شود تا آنها بتوانند مدل اولیه‌ای را روی ایده خود پیاده‌سازی کنند. در رویدادهای «پیوند»، صندوق نوآوری نقش بهم‌رسانی هسته‌های فناور با شتابدهنده‌های دانش بنیان را برعهده دارد. 
بغدادی با بیان اینکه صندوق نوآوری به عنوان اصلی‌ترین نهاد تامین مالی اکوسیستم نوآوری به دلایل قانونی نمی‌تواند به استارت‌آپ‌ها تسهیلات ارائه کند، درباره راهکار حل این مسئله گفت: ما سعی کردیم از طریق شتابدهنده‌های دانش بنیان خدمات خود را به استارت‌آپ‌ها ارائه کنیم تا به تجاری‌سازی ایده‌های هسته‌های فناور کمک کنیم. 
مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با اشاره به بسته حمایتی این صندوق از شتابدهنده‌های دانش بنیان گفت: این بسته شامل ارائه تسهیلات رهن فضای استقرار برای شتابدهنده‌ها به منظور جذب استارت‌آ‌پ‌هاست. تسهیلات سرمایه در گردش، تسهیلات سرمایه بذری، خدمات بلاعوض توانمندسازی، گرنت(کمک هزینه تحقیق و توسعه) و هم‌سرمایه‌گذاری برای تامین سرمایه بذری موردنیاز شتابدهنده‌ها از دیگر موارد این بسته حمایتی است.
وی افزود: ما در حوزه ارائه خدمات اعطای رهن فضای استقرار 63.8 میلیارد تومان و همچنین در حوزه سرمایه بذری تاکنون 6 میلیارد تومان مصوبه برای شتابدهنده‌ها داشتیم. در حوزه هم‌سرمایه‌گذاری نیز تاکنون با 15 شتابدهنده دانش بنیان بحث هم‌سرمایه‌گذاری را انجام دادیم که 63 میلیارد تومان سرمایه بذری برای استارت‌آپ تامین شده که 42 میلیارد تومان آن سهم صندوق نوآوری بوده است.
به گفته دکتر بغدادی، صندوق نوآوری و شکوفایی در بحث هم‌سرمایه‌گذاری، تا 80 درصد هزینه‌های تامین مالی طرح‌های فناورانه را تامین می‌کند.
مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برگزاری سلسله رویدادهای «پیوند» از سوی این صندوق در حوزه‌های مختلف، گفت: در 10 رویداد گذشته میزبان بیش از 80 تیم، گروه صاحب ایده و کارآفرین بودیم که آنها را به شتابدهنده‌های کشور معرفی کردیم تا مسیر تجاری‌سازی را با موفقیت سپری کنند. امروز نیز چهارمین رویداد از نوع «فرنو» را برگزار کردیم و تاکنون 30 تیم در حوزه صنایع خلاق و سرگرمی به معرفی ایده‌های خود در این رویدادها پرداختند.


طراحی دالان فرهنگ‌بنیان برای جذب سرمایه فرهنگی
در ادامه این رویداد نیز سیدامیر آقایی، مدیر دفتر بازارپردازی فرهنگی بنیاد سپهر انقلاب اسلامی در سخنانی به معرفی زیست‌بوم بازارپردازی فرهنگی پرداخت و گفت: رویکرد اصلی ما در حوزه فرهنگی ایجاد زنجیره بین نهادها و مسایل فرهنگی است چرا که حرکت به صورت جزیره‌ای در این حوزه نمی‌تواند تاثیرپذیری عمیقی داشته باشد.
وی افزود: برای شناسایی تیم‌های فعال دانش بنیان و نوآور در حوزه فرهنگی از ظرفیت‌های سازمان تبلیغات اسلامی نیز استفاده خواهیم کرد.
آقایی همچنین خاطرنشان کرد: با هدف ایجاد یک نقطه اهرمی برای جذب سرمایه فرهنگی، دالان فرهنگ‌بنیان را طراحی کرده‌ایم که رویکرد این دالان هم‌گرایی بین نهادهای فرهنگی مختلف از جمله نهادهای درون سازمان تبلیغات اسلامی و سایر نهادهای فعال در اکوسیستم فرهنگی کشور  است.

مدیر دفتر بازارپردازی فرهنگی بنیاد سپهر انقلاب اسلامی ادامه داد: در دالان فرهنگ‌بنیان به دو روش مالی و حمایتی از فعالان در حوزه فرهنگی حمایت خواهد شد تا در نهایت چرخه ایده تا تجاری‌سازی کالای فرهنگی سرعت بهتری بگیرد.
وی همچنین گفت: رویداد «فرنو» ارتباط بین تهیه‌کنندگان ارشد در حوزه فرهنگ را فراهم می‌کند و در نهایت منجر به برگزاری فستیوال بازارپردازی تهران می‌شود که در این فستیوال ایده‌پردازان و صاحبان کسب و کارهای نوآور فرهنگی می‌توانند به سرمایه‌گذاران در این حوزه متصل شوند و در نهایت این زنجیره فرهنگی عملی شود.

ارسال ایمیل