ناشر منبع

null تخصیص اعتبارات دو برابری صندوق نوآوری به شرکت‌های حوزه ماشین‌سازی داخلی در قالب بسته خدماتی لیزینگ و استصناع
13:58
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد:

تخصیص اعتبارات دو برابری صندوق نوآوری به شرکت‌های حوزه ماشین‌سازی داخلی در قالب بسته خدماتی لیزینگ و استصناع

مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی از تخصیص اعتبارات دو برابری این صندوق به شرکت‌های حوزه ماشین‌سازی داخلی در قالب بسته خدماتی لیزینگ و استصناع خبر داد و گفت: این کار در راستای حمایت از تولید، توسعه و بومی‌سازی ماشین‌آلات در داخل کشور صورت می‌گیرد و به بحث جلوگیری از خروج ارز از کشور و ترویج استفاده از ماشین‌آلات داخلی کمک می‌کند.

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، محمد محمودیان در فصل سوم برنامه رادیویی «جوان‌آپ» رادیو جوان در مورد تسهیلات اعطایی صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش بنیان، گفت: این صندوق در راستای حمایت از عرضه و تداوم حضور محصولات دانش‌بنیان در بازار، تسهیلات مختلفی را اعم از خدمات بلاعوض جهت حضور در نمایشگاه‌ها و بازارسازی شرکت‌ها، بسته لیزینگ و استصناع و... به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌کند.
وی به بسته خدمات لیزینگ و استصناع صندوق نوآوری ویژه دانش بنیان‌ها اشاره کرد و افزود: صندوق نوآوری این بسته خدماتی را در راستای جذابیت و تسهیل خرید و فروش برای شرکت‌ها و خریداران محصولات دانش بنیان فراهم آورده است، به طوری که شرکت‌ها و حتی افراد حقیقی که قصد خرید محصولات دانش بنیان را دارند، می‌توانند صرفا با پرداخت 30 درصد قیمت محصول به صورت نقدی، 70 درصد مابقی هزینه محصول را در قالب لیزینگ و استصناع با نرخ 10 درصد و بازپرداخت حداکثر سه ساله (متناسب با توان مالی خریدار برای بازپرداخت)، از صندوق نوآوری دریافت کنند.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی درباره شرایط دریافت تسهیلات لیزینگ و استصناع این صندوق گفت: لیزینگ شامل محصول آماده برای فروش می‌شود که پرداخت تسهیلات غالباً در یک مرحله به شرط تحویل محصول و تحقق فروش رسمی انجام می‌شود. 
اما ممکن است شرکت دانش بنیان برای آماده سازی محصول نیاز به نقدینگی داشته باشد. در چنین مواردی تسهیلات سرمایه در گردش توسط صندوق ارائه می‌شود. و اگر خریدار محصول به عنوان سفارش‌دهنده حاضر به سپردن وثیقه برای دریافت تسهیلات ساخت توسط شرکت دانش بنیان باشد تسهیلات  استصناع (سفارش ساخت) تعریف شده است.  در این موارد تسهیلات طی چند مرحله در طول زمان ساخت محصول به شرکت دانش بنیان پرداخت می شود. خریدار پس از ساخت و تحویل محصول به صورت اقساط مبلغ فروش را بازپرداخت می‌نماید.
محمودیان به تخصیص اعتبارات دو برابری صندوق نوآوری به شرکت‌های حوزه ماشین‌سازی داخلی در قالب بسته خدماتی لیزینگ و استصناع جهت حمایت از تولید، توسعه و بومی‌سازی ماشین‌آلات در داخل کشور اشاره کرد و افزود: این بسته خدماتی به بحث جلوگیری از خروج ارز از کشور و ترویج استفاده از ماشین‌آلات داخلی کمک می‌کند. همچنین برای محصولات دانش‌بنیان تولید داخل بدون نمونه‌ی مشابه در بازار نیز اعتبارات تسهیلات دوبرابری با نرخ 10 درصد تخصیص یافته است.
وی به سامانه جامع ثبت درخواست برای دانش بنیان‌هایی که قصد استفاده از تسهیلات لیزینگ و استصناع صندوق نوآوری دارند، اشاره کرد و گفت: شرکت‌ها جهت ثبت درخواست این تسهیلات می‌توانند به آدرس ghazal.inif.ir   مراجعه و خریدار محصول خود را نیز معرفی کنند تا بعد از بررسی‌های لازم و شناسایی محصولات دانش‌بنیان و اصالت معامله، قرارداد اخذ تسهیلات منعقد شود.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی مدارک لازم برای اخذ تسهیلات لیزینگ و استصناع را شامل پیش قرارداد یا صدور پیش فاکتور معتبر که در آن مقدار، قیمت، زمان و دیگر شرایط تحویل، تعهدات طرفین، نحوه پرداخت وجه، خدمات پس از فروش و ... وجود داشته باشد، اعلام کرد.
محمودیان ادامه داد: شش بانک که در سراسر کشور از شعبات مختلفی برخوردارند، با ما جهت عقد قرارداد لیزینگ همکاری می‌کنند و شرکت‌ها می‌توانند بدون اینکه به صندوق نوآوری مراجعه کنند با صندوق‌های پژوهش و فناوری استان‌ها یا بانک‌های عامل، نسبت به عقد قرارداد لیزینگ اقدام کنند. 
علاوه بر این تسهیلات، برای پوشش نیازهای مختلف شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات قرض الحسنه، قبل تولید و تولید صنعتی برای احداث پایلوت و ایجاد و یا توسعه‌ی خطوط تولید، سرمایه در گردش، تسهیلات اشتغالزایی، رهن محل کار و... پیش‌بینی شده است.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی از راه‌اندازی بازارچه مجازی برای عرضه محصولات دانش بنیان‌ها همراه با /بدون نیاز به بسته خدماتی لیزینگ خبر داد و بیان کرد: ما درصدد ایجاد این بازارچه هستیم تا شرکت‌های دانش بنیان بتوانند به راحتی محصولات خود را به فروش برسانند.
محمودیان همچنین ارائه‌ی خدماتی مثل کمک‌های بلاعوض یا ارائه تسهیلات نمونه‌سازی با کارمزد 4درصد(قرض‌الحسنه) برای اخذ استانداردها و مجوزها و حصول نمونه قابل ارائه به بازار را ناشی از توجه صندوق به حضور محصولات دانش بنیان با کیفیت و قابل رقابت در بازار دانست.
وی تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بسته خدماتی لیزینگ و استصناع و همچنین دیگر خدمات به سایت صندوق نوآوری و شکوفایی به آدرس  www.inif.ir مراجعه کنند.
گفتنی است برنامه «جوان‌آپ» کاری مشترک از صندوق نوآوری و شکوفایی و رادیو جوان است که طی روزهای شنبه تا چهارشنبه با هدف بررسی ایده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها روی آنتن می‌رود.

ارسال ایمیل