ناشر منبع

null حمایت صندوق نوآوری از حضور شرکت‌های دانش بنیان در 182 نمایشگاه خارجی
18:00
دکتر شاوردی خبر داد:

حمایت صندوق نوآوری از حضور شرکت‌های دانش بنیان در 182 نمایشگاه خارجی

نوزدهمین رویداد «یکشنبه‌‌های صادراتی» صندوق نوآوری و شکوفایی صبح امروز یکشنبه 25 مهرماه سال جاری با موضوع پذیرش هیات تجاری و فناوری از کشور ازبکستان و به منظور ارائه مشاوره و مدیریت صادرات محصولات دانش بنیان به این کشور در حوزه صنعت ساختمان در محل صندوق نوآوری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی‌ صندوق نوآوری و شکوفایی، کلینیک مدیریت صادرات دانش بنیان، برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان و آشنایی بیشتر شرکت‌های دانش بنیان با فرصت‌ها و چالش‌های حضور در بازارهای بین‌المللی، رویداد «یکشنبه‌های صادراتی» را به‌صورت هفتگی برگزار می‌کند. در این رویداد یک هیات تجاری از بازارهای هدف تجاری با شرکت‌های دانش بنیان به‌صورت حضوری و آنلاین دیدار می‌کنند و ضمن آشنایی با توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان در هر حوزه، امکانات و فرصت‌های حضور آنها در بازار کشور هدف را تشریح و بررسی می‌کنند.
در نوزدهمین رویداد یکشنبه‌های صادراتی، دکتر مرضیه شاوردی، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه بازار با ازبکستان در حوزه‌های سلامت، موادپیشرفته، گیاهان دارویی و زیرساخت است، تصریح کرد: ایران در شاخص جهانی فناوری در رتبه 60 قرار گرفته است و رتبه ازبکستان در این شاخص ۸۰ است که ایران می‌تواند به این کشور در زمینه تولید محصولات پیشرفته و صادرات آنها کمک کند.
شاوردی در مورد خدمات صندوق نوآوری نیز بیان کرد: صندوق به عنوان نهاد تامین مالی خدمات متعددی را به شرکت‌های دانش بنیان همچون ارائه تسهیلات با بهره ترجیحی نسبت به نظام بانکی، خدمات صدور ضمانت‌نامه از مسیر بانک‌ها، خدمات سرمایه‌گذاری و خدمات توانمندسازی را به صورت بلاعوض اعطا می‌کند.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی خدمات صادراتی این صندوق را شامل «توانمندسازی صادراتی»، «شبکه‌سازی صادراتی» و «تامین مالی صادراتی» اعلام کرد و گفت: در خدمات توانمندسازی سرویس‌هایی چون آموزش و مشاوره صادراتی، استانداردها و مجوزهای تخصصی و صادراتی و حفاظت از مالکیت فکری به شرکت‌ها ارائه می‌شود.
شاوردی ادامه داد: در بخش آموزش در داخل کشور این صندوق تا سقف ۹۰ درصد هزینه‌ها به میزان ۱۰ میلیون تومان به شرکت‌ها پرداخت خواهد کرد و برای آموزش در سایر کشورها نیز تا سقف ۵۰ میلیون تومان (۹۰ درصد هزینه‌ها) به شرکت‌ها پرداخت می‌شود.
وی افزود: صندوق نوآوری در بخش ارائه مشاوره کسب و کار نیز تا سقف ۱۰ میلیون تومان (۹۰ درصد) و برای یادگیری شرکتی تا سقف ۳۰ میلیون تومان (۹۰ درصد) از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند و ۷۰ درصد هزینه‌های مربوط به استانداردهای صادراتی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان و برای تمدید این استانداردها تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را تامین می‌کند. همچنین ۷۰ درصد از هزینه‌های تاییدیه‌های ملی تا سقف ۶۰ میلیون تومان و ۷۰ درصد هزینه‌های تمدید آن تا سقف ۳۰ میلیون تومان از سوی این صندوق به شرکت‌ها پرداخت می‌شود.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه اظهار کرد: پرداخت ۷۰ درصد هزینه‌های خدمات آزمایشگاهی در حوزه استاندارد تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان، ۷۰ درصد هزینه‌های مربوط به استانداردهای تخصصی-سیستمی ‌تا سقف ۶۰ میلیون تومان و ۷۰ درصد هزینه‌ها برای تمدید این استاندارد تا سقف ۳۰ میلیون تومان به شرکت‌ها از دیگر خدمات توانمندسازی صندوق نوآوری است.
شاوردی گفت: همچنین در خدمات حفاظت از مالکیت فکری در حوزه صادرات، ۷۵ درصد از هزینه‌های تحلیل پتنت تا سقف ۲۰ میلیون تومان در سال و ۸۵ تا ۹۰ درصد از هزینه‌های مربوط به ثبت اختراع خارج کشور تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان در سال به شرکت‌ها اعطا خواهد شد.
وی تصریح کرد: برای ثبت نشان تجاری در خارج از کشور نیز ۸۵ درصد هزینه‌ها تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان و برای ثبت طرح صنعتی در خارج کشور نیز ۸۵ درصد هزینه‌ها تا سقف ۴۵ میلیون تومان از سوی صندوق نوآوری پرداخت می‌شود.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی یادآور شد: تاکنون 182 نمایشگاه خارجی در فهرست حمایتی صندوق نوآوری در حوزه‌های مختلف قرار گرفته است.


امکان فعالیت دانش بنیان‌های ایرانی در صنعت ساختمان در ازبکستان وجود دارد
در ادامه مصطفی گودرزی، رایزن بازرگانی سفارت ایران در تاشکند با بیان اینکه توسعه علم و فناوری از اولویت‌های ازبکستان در نظرگرفته شده است، گفت: براساس برنامه پنج ساله این کشور طی سال‌های 2017 تا 2021، اهدافی در حوزه فناوری و نوآوری تا سال 2030 درنظر گرفته شده است چرا که ازبکستان جزو 50 کشور برتر در حوزه فناوری و نوآوری است.
وی افزود: استفاده از فناوری در ایام کرونا، بیشتر احساس شد و رئیس جمهوری ازبکستان بر توسعه هرچه بیشتر این کشور در حوزه‌های بیوتکنولوژی، هوش مصنوعی، تولیدات دائمی، مصالح ساختمانی و ... تاکید کرد.
رایزن بازرگانی سفارت ایران در تاشکند ادامه داد: ازبکستان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه فناور و نوآوری در عرصه‌های مختلف است که جهت مشارکت و سرمایه گذاری به ایجاد پارک‌های علم و فناوری، اعطای وام و فضای استقرار به شرکت‌های دانش بنیان روی آورده و همچنین بسترهای لازم را برای مشارکت فناورانه ایران و ازبکستان فراهم آورده است.
گودرزی تصریح کرد: ازبکستان طی چند سال اخیر بر نوآوری در صنعت ساختمان متمرکز شده است و از کشورهای پیشرو در حوزه فناوری و نوآوری است و امکان فعالیت دانش بنیان‌های ایرانی در این کشور وجود دارد.
وی به همکاری‌های دوجانبه یکی از پارک‌های علم و فناوری ازبکستان با پارک پردیس تهران اشاره کرد و گفت: در مراسم  هفته نوآوری که آذر ماه امسال در ازبکستان برگزار می‌شود، قرار است یک هیات تجاری و فناوری از ایران در این مراسم شرکت کند که این سفر، زمینه همکاری‌های نوآوری را فراهم خواهد کرد.


ازبکستان ظرفیت پذیرش 100 شرکت دانش بنیان ایرانی را دارد
در ادامه این رویداد، علیرضا شفیعی، فعال تجاری و تولیدی ازبکستان نیز در سخنانی گفت: با توجه به امکانات موجود در ازبکستان، این کشور می‌تواند در حوزه فناوری سکوی پرتاپ به سایر کشورها باشد چرا که حدود 90 درصد تجارت و تولید در این کشور صورت می‌گیرد.
وی افزود: ازبکستان آمادگی پذیرش 100 شرکت دانش بنیان ایرانی در این کشور را دارد چرا که امروز با گسترش تجارت ازبکستان با کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان و ارمنستان، سرمایه‌گذاری در این کشور ارزان و بازار خوبی برای فعالیت دانش بنیان‌های ایرانی فراهم شده است.
این فعال تجاری و تولیدی ازبکستان، این کشور را مناسب فعالیت در حوزه تصفیه آب دانست و بیان کرد: در حال حاضر سه شرکت ایرانی در ازبکستان در حوزه فناوری تصفیه آب فعالیت می‌کنند.
شفیعی به صنعت ساختمان ازبکستان اشاره کرد و افزود: پیمانکاران روسیه و ترکیه به صورت انبوه‌سازی، در حال ساخت و ساز ساختمانی هستند که 99 درصد این پیمانکاران مواد اولیه خود را در مزایده قرار می‌دهند.


چین، روسیه و ترکیه، رقبای ایران در حوزه فناوری در ازبکستان هستند
در ادامه نوزدهمین رویداد یکشنبه‌های صادراتی حوزه فناوری صنعت ساختمان، رحمت‌اله خرمالی، رئیس میز ازبکستان سازمان توسعه تجارت ایران گفت: حجم واردات ازبکستان 20 میلیارد بوده که ایران در این راه باید سهم خود را افزایش دهد.
رئیس میز ازبکستان سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: اهداف توسعه و سرمایه گذاری در ازبکستان در حوزه‌های ساختمان، انرژی و کشاورزی است. شرکت‌های خوبی نیز در حوزه‌های نفت، گاز و انرژی در این کشور حضور دارند که می‌توانند از شرکت‌های دانش بنیان ایرانی حمایت کنند.
خرمالی بیان کرد: رقبای اصلی ما در حوزه فناوری در ازبکستان، کشورهای چین، روسیه و ترکیه هستند.
وی با بیان اینکه به دنبال تقویت جایگاه خود در حوزه دارویی هستیم، اظهار کرد: در حوزه انرژی می‌توانیم با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی چابهار و سرخس در حوزه‌های دارویی و انرژی‌های تجدیدپذیر همکاری‌های لازم را داشته باشیم.
رئیس میز ازبکستان سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بازارهای مناسب برای فعالیت دانش بنیانی‌های ایرانی در ازبکستان در حوزه‌های صنایع موادغذایی، شیمیایی و انرژی وجود دارد. این کشور از کالاهای مزیت دار و اساسی برخوردار است که می‌توان از آن‌ها در حوزه فناوری استفاده کرد. 
خرمالی هزینه 16 هزار دلاری جابجایی یک کانتینر به چین را از مشکلات ازبکستان دانست و افزود: این در حالی است که این جابجایی از ایران 1500 هزار دلار هزینه دارد.
وی در پایان از تاسیس وزارتخانه‌ای جدید در ازبکستان با هدف جذب سرمایه‌گذار خبر داد.


امروز ساختمان‌های ازبکستان با کمک صنعت ساختمان‌سازی به‌روز شده است
در پایان این رویداد نیز خانم النا، مدیرعامل نمایشگاه صنعت ساختمان ازبکستان با بیان اینکه این کشور از 35 میلیون نفر جمعیت برخوردار است، گفت: ازبکستان دارای بزرگترین شرکت‌های تولیدی دانش بنیان است.
وی افزود:  امروز ساختمان‌های ازبکستان به خصوص در شهر تاشکند با کمک صنعت ساختمان‌سازی به‌روز شده است و هر ساله درصد زیادی به ساختمان‌سازی ازبکستان اضافه می‌شود.

ارسال ایمیل