ناشر منبع

null تاکید مقامات بوسنیایی بر ایجاد روابط تجاری میان شرکت‌های دانش بنیان ایران و بوسنی
14:00

تاکید مقامات بوسنیایی بر ایجاد روابط تجاری میان شرکت‌های دانش بنیان ایران و بوسنی

یک هیات تجاری و فناوری از کشورمان به سرپرستی دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، روز سه‌شنبه 20 مهر ماه جاری به کشور بوسنی و هرزگوین، سفر و با مقامات این کشور دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در اولین روز از این سفر، هیات تجاری و فناوری کشورمان با رئیس اتاق بازرگانی بوسنی و هرزگوین، رئیس اتاق بازرگانی فدراسیون بوسنی و رئیس اتاق بازرگانی سارایوو دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدارها دکتر ملکی‌فر، بزرگترین مشکل صادرات شرکت‌های دانش بنیان ایرانی به اروپا را بحث‌های تبادلات مالی عنوان و سیاست صندوق نوآوری و شکوفایی ایران را حل این معضل اعلام کرد.

تشریح راهبردهای صندوق نوآوری در حوزه صادرات محصولات فناورانه

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین راهبرد این صندوق در حوزه صادرات را مشتمل بر فروش و صادرات مستقیم محصولات فناورانه ایران به بازار بالکان با محوریت کشور بوسنی، انتقال دانش و فناوری جهت تولید مشترک در بوسنی با محوریت حوزه‌های تخصصی دانش بنیان و تنازل‎یابی بین شرکت‌های ایرانی و بوسنیایی برای ایجاد یک رابطه همکاری با استفاده از پتانسیل‌های طرفین عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی بوسنی و هرزگوین نیز در این دیدار با بیان اینکه 71 درصد تجارت این کشور با کشورهای اروپایی بوده و این می‌تواند برای شرکت‌های ایرانی حائز اهمیت باشد، گفت: تعرفه صادراتی بوسنی با اتحادیه اروپا صفر است که این مورد می‌تواند انگیزه خوبی برای شرکت‌های ایرانی ایجاد کند.

وی اعزام هیات تجاری و فناوری ایران به بوسنی را سرآغازی برای ایجاد فضای ارتباطی بین دو کشور و نقش‌آفرینی صادراتی بوسنی به عنوان کریدور صادراتی ایران به اروپا دانست.

رئیس اتاق بازرگانی فدراسیون بوسنی و هرزگوین نیز اولویت‌های تجارت این کشور با ایران را در حوزه پلیمر و محصولات پتروشیمی، تجهیزات پزشکی و فناوری اطلاعات اعلام کرد و ضمن تاکید بر لزوم یافتن چالش‌های اصلی توسعه صادرات بین دو کشور، خواستار ایجاد فضای ارتباطی برای رفع این موانع و چالش‌ها شد.

خوش‌نامی حوزه تجهیزات پزشکی و توانمندی پزشکانی ایرانی در میان مردم بوسنی

رئیس اتاق بازرگانی سارایوو نیز در دیدار با هیات تجاری و فناوری ایران ضمن تاکید بر اینکه یکی از حوزه‎های خوش‌نام در بین مردم بوسنی، حوزه تجهیزات پزشکی و توانمندی پزشکانی ایرانی است، خواستار حضور شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی از ایران و نیز پزشکان کشورمان در بوسنی شد و گفت: ما در این راستا از هیچ نوع کمکی دریغ نمی‌کنیم و دوست داریم بیمارستان‌های بوسنی با تجهیزات پزشکی ساخت ایران تجهیز شوند.

وی همچنین ضمن تقدیر از حضور هیات ایرانی در بوسنی اعلام کرد در حال اخذ موافقت دولت بوسنی برای حمایت از رابطه تجاری شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و بوسنیایی با محوریت صندوق نوآوری و شکوفایی ایران است.

برگزاری نشست شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و شرکت‌های بوسنیایی به میزبانی شهرداری و شورای شهر سارایوو

در ادامه این سفر نشستی میان شرکت‌های دانش بنیان ایرانی حاضر در هیات و شرکت‌های بوسنیایی به میزبانی شهرداری و شورای شهر سارایوو برگزار شد.

در ابتدای این نشست یک عضو شورای شهر سارایوو ضمن تقدیر و تشکر از نقش سازنده ایران در جنگ بوسنی و هرزگوین و حمایت از مردم این کشور، بر علاقه‌مندی کشورش برای توسعه تبادلات تجاری با ایران تاکید و آمادگی شهرداری و شورای شهر سارایوو برای انجام این ماموریت مهم را اعلام کرد.

در ادامه این نشست دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به سخنرانی در صحن شورای شهر سارایوو پرداخت و ضمن تشکر از مهمان‌نوازی طرف بوسنیایی، گفت: ما در ایران راه طولانی و پرفراز و نشیبی را برای کسب توانمندی‌های فناورانه و دستیابی به دانش فنی طی کردیم.

وی افزود: از بعد انقلاب اسلامی و در طول بیش از 40 سال اخیر، ما در ایران همواره برای توسعه علم و فناوری و نوآوری تلاش کرده‌ و توانسته‌ایم در بسیاری از امور مستقل شده و تجهیزات روز دنیا را بومی‌سازی کنیم.

معاون صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ما صاحب یکی از زیست بومهای نوآوری منطقه جنوب غرب آسیا هستیم و تلاش کردیم تا به فناوری های بسیاری دست یابیم، گفت: در حال حاضر از بیش از 45 پارک فناوری، صدها مراکز رشد و فناوری، مراکز نوآوری و دانشگاه در کشور برخورداریم و بیش از 4 میلیون دانشجو در مناطق و در رشته های مختلف نمود خود را در بیش از 6400 شرکت دانش بنیان نشان داده است.

ملکی فر افزود: این شرکت ها در حوزه های مختلف فناوری از سلامت گرفته تا موادپیشرفته و نانو، حوزه کشاورزی، ماشین آلات و ... به تولید محصولات خود می پردازند.

وی در ادامه وظیفه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری را حمایت و تامین مالی شرکت های دانش بنیان دانست.

بازدید از محل نمایشگاه دائمی صادراتی ایران در سارایوو و برگزاری نشست‌هایی با تجار بوسنیایی در مکان پایگاه، بازدید از مناطق آزاد، کارخانه‌های صنعتی و دانشگاه‌های این کشور و نیز عقد تفاهم‌نامه همکاری با این دانشگاه‌ها از برنامه‌های سفر چهار روزه هیات تجاری- فناوری ایران به بوسنی و هرزگوین است.

ارسال ایمیل