ناشر منبع

null همه مردم می‌توانند با حداقل 500 هزار تومان در طرح‌های دانش بنیان سرمایه‌گذاری کنند
10:08
دکتر ملکی‌فر:

همه مردم می‌توانند با حداقل 500 هزار تومان در طرح‌های دانش بنیان سرمایه‌گذاری کنند

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: صندوق نوآوری به بحث تامین مالی جمعی ورود کرده و هر فردی می‌تواند با حداقل 500 هزار تومان در طرح‌های فناورانه‌ای که بر روی سکوهای تامین مالی جمعی بورس می‌رود، سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سیاوش ملکی‌فر در برنامه «در انتهای الوند» شبکه دو سیما بیان کرد: تامین مالی جمعی ابزار جدیدی برای سرمایه‌گذاری در اکوسیستم نوآوری کشور است که صندوق نوآوری نیز به آن ورود کرده است. با این ابزار شهروندان نیز می‌توانند ضمن مشارکت در توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور، در طرح‌های دانش بنیان سرمایه‌گذاری کنند و در سود و زیان آن شریک ‌شوند.
وی افزود: در این طرح، صندوق نوآوری و شکوفایی همه طرح‌های دانش بنیانی را که بر روی سکو می‌روند تا 100 درصد بیمه می‌کند بنابراین هموطنان نگران زیان خود نباشند چرا که صندوق اصل سرمایه آن‌ها را برمی‌گرداند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از پخش برنامه تلویزیونی «کارویا» که به منظور توسعه بحث تامین مالی جمعی (کراد فاندینگ) و با همت این صندوق تهیه و ضبط شده است، خبر داد و گفت: در این برنامه 100 شرکت دانش بنیان طرح‌های خود را ارائه کرده و 24 شرکت در نهایت انتخاب شده‌اند تا روی سکوهای تامین مالی جمعی بورس بروند.
ملکی‌فر تصریح کرد: هر شرکتی که بر روی سکو قرار بگیرد، هموطنان اعم از سرمایه‌گذاران یا افراد حقیقی می‌تواتند با حداقل 500 هزار تومان در طرح‌های فناورانه‌ای که بر روی سکو می‌رود، سرمایه‌گذاری کنند و اصل پول آنها نیز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی بیمه شده است یعنی چنانچه اگر طرحی با شکست مواجه شد و به ضرر رسید، صندوق نوآوری اصل پول را به سرمایه‌گذاران بازمی‌گرداند.
وی در بخش دیگری از این برنامه تلویزیونی، با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور تامین مالی شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان تشکیل شده است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 6200 شرکت دانش بنیان در کشور تشکیل شده است و بیش از 70 خدمت نیز در راستای تامین مالی این شرکت‌ها و ارائه خدمات به آنها از سوی صندوق نوآوری عرضه می‌شود.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد زمینه توسعه اکوسیستم استارت‌آپی کشور نیز گفت: وقتی استارت‌آپ‌ها در مرحله بذری قرار می‌گیرند و آمادگی ارائه محصول را دارند، حدود یکسال میهمان شتابدهنده‌ها می‌شوند و شتابدهنده‌ها نیز وظیفه دارند تا برای استارت‌آپ‌ها زمینه‌های ارائه آموزش، مشاوره، منتورینگ و تخصیص فضای استقرار را فراهم کنند.
ملکی‌فر شتابدهنده‌ها را نهادهای خصوصی دانست که به تیم‌های جوان کارآفرین برای عبور از «دره مرگ» کمک می‌کنند.
وی افزود: وقتی استارت‌آپ‌ها دوره شتابدهی را با موفقیت بگذرانند، می‌توانند به دنبال سرمایه‌گذاری جسورانه بروند تا ایده خود را اجرایی کنند. 
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با اشاره به برنامه این صندوق به منظور حمایت از استارت‌آپ‌ها و اتصال ایده و سرمایه با یکدیگر گفت: ما در صندوق نوآوری احساس کردیم سرمایه‌پذیر (استارت‌آپ) به سرمایه‌گذار نمی‌رسد، بنابراین اقدام به برگزاری سلسله رویدادهایی تحت عنوان «دوشنبه‌های استارت‌آپی» کردیم که تاکنون 29 رویداد آن برگزار شده و در این رویدادها، بیش از 200 سرمایه‌گذار معرفی شدند و 30 استارت‌آپ نیز در حدود 80 میلیارد تومان سرمایه جذب کردند و یا در مرحله جذب سرمایه قرار دارند.
ملکی‌فر تصریح کرد: استارت‌آپ‌ها می‌توانند برای حضور در رویداد «دوشنبه‌های استارت‌آپی» به سایت www.inif.ir  مراجعه کنند تا کارشناسان مرتبط آن‌ها را راهنمایی کند.
وی تصریح کرد: استارت‌آپ‌ها برای اینکه توسعه پیدا کنند، از فناوری‌های کلان داده و هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا در بازار به رقابت بپرازند. 
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان به سایر همکاران این صندوق در توسعه اکوسیستم نوآوری کشور و حمایت از طرح‌های سرمایه‌پذیر اشاره کرد و گفت: صندوق‌های پژوهش و فناوری و صندوق‌های جسورانه بورسی از جمله نهادهایی هستند که می‌توانند به اتصال ایده و سرمایه کمک کنند. تاکنون بیش از 60 صندوق پژوهش و فناوری و 20 صندوق جسورانه بورسی در کشور تشکیل شده است.
 

ارسال ایمیل