ناشر منبع

null تولیدکنندگان دارو به بازار جهانی نگاه کنند
پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری اسلامی ایران درباره صندوق خدمات گزارش عملکرد اخبار پرسش های متداول ارتباط با ما پورتال توانمندسازی کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری در پنل سیاستی مجمع پیشگامان اقتصاد دانش‌بنیان حوزه سلامت مطرح شد؛ 11:11

تولیدکنندگان دارو به بازار جهانی نگاه کنند

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اقتصاد وقتی پایش را از مرزها بیرون گذاشت می‌تواند به توسعه یافتگی دست یابد، از تولیدکنندگان و شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت خواست تا به بازارهای جهانی بیاندیشند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، در پنل سیاستی که در نخستین مجمع پیشگامان اقتصاد دانش‌بنیان حوزه سلامت برگزار شد، وزیر بهداشت و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به سوالات حاضران در این پنل پاسخ دادند.

یکی از موضوعاتی که در این پنل سیاستی مطرح شد، موضوع استانداردهایی است که از سوی سازمان غذا و دارو برای محصولات شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه تایید می‌شود که وزیر بهداشت در پاسخ به سوالات مطرح شده پیرامون این موضوع گفت: یکسری استانداردهای ملی و یکسری استانداردهای بین‌المللی در این صنعت وجود دارد.

دکتر نمکی ادامه داد: سعی ما این است که آنجا که استانداردهای ملی ما کفایت می‌کند بیش از آن به تولید کننده داخلی فشار نیاوریم چرا که، گاهی در دنیا استانداردهای بین‌المللی وجود دارد که ممکن است تولیدکننده داخلی نتواند به آن سطح برسد.

وی تصریح کرد: اما توصیه من به تولیدکنندگان و شرکت‌های دانش بنیان این است که به فراتر از بازار داخل نگاه کنند. اقتصاد وقتی پایش را از مرزها بیرون گذاشت می‌تواند به توسعه یافتگی برسد. در درون مرزها بعضی از تولیدات حتی در معیارهای تولید ملی نیز نمی‌تواند قرار بگیرد. بنابراین، اگر عزیزان می‌خواهند پا به توسعه بین‌المللی بگذارند حتما باید استانداردهای دیگر را هم در نظر داشته باشند.

موضوع دیگر این پنل، حوزه مدیریت بازار بود. برخی از حاضران در نشست چنین مطرح کردند که محصولات شرکت‌‌های دانش بنیان اگرچه از نظر نظام سلامت ضروری است اما، منابع کشور اجازه خرید آن را نمی‌دهد.

وزیر بهداشت در رابطه با خریدهایی که از تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان می‌شود گفت: هر خریداری هنگام خرید بر مبنای اثربخشی یک ترکیب و فایده و هزینه آن تصمیم می‌گیرد، اما این بدان معنا نیست که اگر یک شرکت دانش بنیان فرمولی موثر را کار کرد، بخواهیم در را به روی صادرات آن ببندیم لذا حتما تاییدیه‌های لازم را به آن محصول ارائه و به طور قطع حمایت‌های لازم را در اختیار آن قرار می‌دهیم. اما سیاست هیچ کشوری اینگونه نیست که هر فرمولی که مطرح شد از آن حمایت کند. در همه کشورها هم وقتی فرمولی مطرح می‌شود به بحث و بررسی گذاشته می‌شود تا از نظر اقتصادی، درمانی و اثربخشی مورد بررسی قرار بگیرد اما، اگر بتوانیم راه را برای تولید کننده تسهیل کنیم حتما کمک خواهیم کرد.

تصدی‌گری دولت در حوزه مجوزها، نظارت بر مقررات و سازوکارهای اخذ مجوز محصولات از سوی شرکت‌ها و خرید محصولات خارجی و چینی به دلیل ارزان‌تر بودن و بهای تمام شده محصولات دارویی برای تولید کننده از جمله مواردی بود که شرکت‌ها به عنوان دغدغه‌های خود در این پنل مطرح کردند.

دکتر نمکی در پاسخ به موضوعات مطرح شده، گفت: در سازمان غذا و دارو اتفاقاتی در حال وقوع است که البته هنوز اثرات ملموس آن نمایان نشده است. یکی از کارهایی که در این حوزه انجام گرفته، برون‌سپاری و اعتماد به تولید کننده است، یعنی ما بنا را بر صداقت تولید کننده می‌گذاریم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. اما، اگر خلاف آن ثابت شد طوری برخورد می‌کنیم که خاطی برای همیشه از این فعالیت کناره‌گیری کند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: سیاست‌های خرید را هم بر همین مبنای اعتماد و صداقت تنظیم کرده‌ایم و تردید نکنید که اثرات آن را خواهید دید. برای اینکه صحبت‌های یکدیگر را بشنویم، قرارگاهی تشکیل داده‌ایم و یک شورای مشورتی در نظر گرفته‌ایم که در آن شورا نماینده همه ذینفعان حضور دارد. در این شورا بر روی تک تک این موارد صحبت می‌شود.

نمکی در رابطه با کاهش قیمت تمام شده دارو در کشور نیز گفت: این موضوع به فاکتورهای متعددی برمی‌گردد که بحث‌های جدی است که باید روی آن فکر کنیم. ضمن اینکه قامت برخی از تولیدات ما در حدی است که اگر بیرون از مرزها به صادرات آن فکر نکنیم هیچ‌گاه اقتصادی نخواهد شد. بحث‌هایی وجود دارد که باید روی قیمت تمام شده کار کارشناسی صورت گیرد.

وزیر بهداشت در رابطه با ارزش افزوده محصولات دانش بنیان حوزه سلامت نیز عنوان کرد: متاسفانه در چندسال اخیر روالی که برنامه‌ریزی شده به نفع واردات بوده و با کمال تاسف دغدغه من از روز نخست همین بحث بوده است. از همه این مشکلات خبر دارم و سعی در باز کردن این گره‌ها دارم منتها این موضوع زمان می‌برد. قطعا در ۶ ماه آینده اوضاع صنعت دارو و تجهیزات پزشکی به لطف خدا و تلاش شما به گونه دیگری خواهد بود.

در ادامه این پنل، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در رابطه با حوزه غذا، با بیان اینکه بحث غذا نکته‌ای است که به آن توجه نمی‌شود، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک برنامه جدی در حوزه غذا دارد.  متاسفانه در این حوزه برخلاف آنچه که به نظر می‌آید وابستگی‌های خیلی شدیدی داریم. غذای دام و طیور و آبزیان، واکسن‌ها و داروهای آن اغلب وارداتی است و هنگامی که در این حوزه مشکل دلار و واردات پیش می‌آید می بینیم که دچار چالش می‌شویم.

ستاری تاکید کرد: وقتی ما به غذا دسترسی نداریم مهم نیست چه سلاحی تولید می‌کنیم، بنابراین، ورود به حوزه‌های دانشی غذا بسیار اساسی و حائز اهمیت است. از اینرو، از کسانی که به خودکفایی در حوزه غذا علاقه‌مندند و می‌خواهند به این حوزه بکر ورود پیدا کنند تقاضا می‌کنم به معاونت علمی و فناوری مراجعه کنند، چرا که در این راستا برنامه جدی برای حمایت داریم.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل