ناشر منبع

null ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود
دکتر نمکی اعلام کرد: 11:08

۹۷ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود

وزیر بهداشت گفت: امروز با کمک بخش‌های تحقیق و توسعه، ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز را در داخل کشور تولید می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر سعید نمکی در سخنانی در نخستین مجمع پیشگامان اقتصاد دانش‌بنیان در حوزه سلامت که در صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد، در رابطه با اهمیت حوزه سلامت گفت: حدود سه دهه گذشته توان داخلی ما در صنعت غذا و دارو بسیار محدود بود و مجبور بودیم که به بیرون از مرزها دست دراز کنیم که البته کمک‌های قابل توجهی نیز به ما نشد.

وی ادامه داد: امروز این حجم انبوه از شرکت‌های دانش بنیانی که از تکنولوژی داخل و اندیشه اندیشمندان درون مرزهای کشورمان استفاده می‌کنند کارهای بزرگی را خلق کرده‌اند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امروز بزرگترین آرزوهای دوران زندگی خود را به چشم می‌بینم، گفت: جوانان برومند کشور به ما ثابت کرده‌اند که بدون نیاز به بیگانگان توانمندی رفع نیازهای کشور را دارند.

نمکی با تاکید بر اینکه امروز شرکت‌های دانش بنیان به شدت رشد کرده‌اند و این آغاز یک راه بزرگ است، عنوان کرد: بحث نظام سلامت و نیازمندی‌های آن چیزی نیست که بتوانیم لحظه‌ای نسبت به آن درنگ کنیم چرا که، مرتبط با جان و حیات مردم است.

وی ضمن تشکر از صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با بیان اینکه به طور قطع مثلث شکل گرفته در این راستا، آینده روشنی را رقم خواهد زد، تصریح کرد: در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی با حضور شرکت‌های چندملیتی حدود ۲۵ درصد از داروهای مورد نیاز در کشور تولید می‌شد اما امروز با کمک بخش‌های تحقیق و توسعه که اگر نگوییم دانش بنیان هستند اما، مبتنی بر یک تجربه و خرد در صنعت داروسازی کشور شکل گرفته‌اند ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز را در داخل تولید می‌کنیم.

وزیر بهداشت افزود: اما نکته مهم و غم‌انگیز این است که سه درصد داروهای وارداتی در سال گذشته حدود ۱٫۳ دهم میلیارد دلار ارزبری و ۹۷ درصد تولید داخل ۵۵۰ میلیون دلار ارزآوری داشتند. این زنگ خطر مهمی است که ما را بیشتر مجاب، مقید و موظف می‌کند که به فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه بپردازیم چرا که آن سه درصد داروهای هایتک هستند و در اینجا دیگر نمی‌توانیم با تکیه بر تکنولوژی گذشته آن سه درصد را مهیا کنیم و اینجاست که باید دست طلب به سوی شرکت‌های دانش بنیان و دانشمندان ارزنده این عرصه دراز کنیم تا این داروها را برایمان تولید کنند.

نمکی ادامه داد: البته فعالیت واردکنندگان محترم که سعی کردند شرایط سخت را در کنار دولت مدیریت کنند و با وجود همه تحریم‎ها کمک می‌کنند ما نیازهای دارویی خود را از خارج کشور تامین کنیم قابل تقدیر است. گام دوم این است که نگذاریم جذبه واردات و جریان غیردانشمند اما حرفه‌ای که تجارت را در این حوزه مدیریت می‌کنند، کار تولید داخل و فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان را تحت الشعاع قرار دهند.

وی ادامه داد: از این‌رو، در وزارت بهداشت پیگیری می‌کنیم تا هیچ دارو و تجهیزات پزشکی ساخت داخل اجازه واردات نداشته باشد. ضمن اینکه به شرکت‌های تولیدکننده داخلی تسهیلات اعطا می‌کنیم و حتی گاهی محصولات را گرانتر از آنها خریداری خواهیم کرد.

وزیر بهداشت افزود: برای اینکه مقابل برنامه‌ریزی‌های بیگانگان بایستیم با مسوولیت بنده حتی گرانتر از تولیدکننده داخل و شرکت‌های دانش بنیان محصولی را خریداری می‌کنیم تا بتوانند روی پای خود بایستند و انشاالله در درازمدت بتوانند در این بازار رقابتی فعالیت کنند.

نمکی در پایان خطاب به شرکت‌های دانش بنیان گفت: در عرصه سلامت به محصولات و شیوه‌های ارائه خدمت و رویکردهای نظام ارائه خدمت پویا، نیازمندیم تا فعالیت‌‌هایمان را تسهیل کند چرا که با شیوه‌های گذشته دیگر نمی‌توان مملکت را اداره کرد.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل