ناشر منبع

null بومی‌سازی قطعات شرکت هواپیمایی ماهان از طریق یک شرکت دانش بنیان داخلی
با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری صورت می‌گیرد؛ 10:53

بومی‌سازی قطعات شرکت هواپیمایی ماهان از طریق یک شرکت دانش بنیان داخلی

قراردادی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار بین یک شرکت دانش بنیان داخلی و شرکت هواپیمایی ماهان به منظور ساخت برخی قطعات هواپیماهای این شرکت و بومی‌سازی آنها مطابق با استانداردهای هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران با حضور مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، پویا باهمت، مدیرعامل شرکت مهندسی عصر صنعت اعلا با نام تجاری عصا با اشاره به جزئیات این قرارداد که در حاشیه رویداد معرفی نیازهای فناورانه تعمیر و نگهداری هواپیما که در ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شده بود، منعقد شد، افزود: پس از شناسایی نیازمندی‌های شرکت ماهان که با توانمندی‌های شرکت عصر صنعت اعلا منطبق بود، نمونه‌های اولیه از آن نیازمندی‌ها با صرف سرمایه‌ای قابل توجه از جانب شرکت و در قالب یک فرایند تحقیق و ‌توسعه منسجم، طراحی و ساخته شد و به منظور ارزیابی توسط تسترهای مربوطه در اختیار شرکت هواپیمایی ماهان قرار گرفت.

وی افزود: هواپیمایی ماهان پس از بررسی نمونه‌های اولیه قطعات ساخته شده و انجام ارزیابی‌‌ها مطابق با دستورالعمل‌های مرجع و با تایید صحت کارکرد محصولات، تولید انبوه این قطعات را با رعایت الزامات سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت ما سپرد.

باهمت در ادامه درباره زمینه فعالیت این شرکت و محصولات دانش بنیانی که در آن تولید می‌شود، گفت: زمینه عملکرد شرکت عصر صنعت اعلا در حدود ۶۰ درصد در بخش صنعت هواپیمایی و ۴۰ درصد در بخش صنایع بالادستی نفت متمرکز بوده و این شرکت در هر دو صنعت مذکور دارای رتبه دانش‌بنیان نوع یک از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. همچنین، دو حوزه فنی اصلی فعالیت شرکت، شامل تجهیزات سامانه‌های هیدرولیکی و تجهیزات انتقال‌دهنده نیرو است.

مدیرعامل شرکت عصر صنعت اعلا درباره نحوه استقرار این شرکت نیز گفت: در حال حاضر تنها بخشی از کارکنان ما در واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مستقر هستند، اما با توجه به فضای مناسبی که با زحمات ریاست محترم سازمان و همچنین مرکز واحدهای فناور برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده است، ما سعی داریم تمامی فعالیت‌های شرکت را در مرکز واحدهای فناور سازمان منسجم سازیم.

وی درباره نوع تسهیلات دریافتی این شرکت از صندوق نوآوری و شکوفایی برای تولید محصولات دانش بنیان خود اظهار کرد:  تسهیلات دریافتی ما از صندوق تاکنون غالبا متمرکز بر صدور ضمانت‌نامه در قراردادها بوده است که خدمات مناسبی در این خصوص توسط صندوق ارائه می‌شود.

باهمت در بخش دیگری از این گفتگو درباره بازار هدف و استفاده کنندگان نهایی محصول تصریح کرد:  بازار هدف ما در ایران در حال حاضر ایرلاین‌های داخل کشور هستند. از آنجایی که هواپیمایی کشوری ایران، عضو (CAO) سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی است در صورت تایید هواپیمایی کشوری با گذراندن مراحل و قوانینی، امکان صادرات محصول برای شرکت‌های ایرانی فعال در زمینه طراحی و ساخت قطعات هواپیمایی می‌تواند فراهم باشد.

مدیرعامل شرکت عصر صنعت اعلا درباره میزان رقابت‌پذیری و برابری محصول تولیدی این شرکت با مشابه خارجی آن گفت: محصول تولیدی ما در حوزه‌های مختلف عملکرد یکسانی با نمونه‌های خارجی دارد؛ اما بالطبع شرکت‌های بزرگ بین المللی سازنده قطعات هواپیمایی که دهه‌هاست در این صنعت با صرف هزینه‌های بالای تحقیق و توسعه فعال هستند دارای بلوغ فناوری بالاتری نسبت به شرکت‌هایی هستند که چند سالی است به این حیطه ورود کرده‌اند و رشد و ‌توسعه در این صنعت نیازمند بهره‌گیری هرچه بیشتر از نخبگان کشور و استحکام بخشی زیر ساخت‌های تحقیق و توسعه توسط شرکت‌های فناور داخلی است.

وی در پایان با ارائه پیشنهادی به صندوق نوآوری و شکوفایی در اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور، گفت: پیشنهاد می‌کنم به ویژه از شرکت‌های دانش بنیانی که از سطح بلوغ فناوری بالاتری به منظور تجاری‌سازی محصولات صنعت هواپیمایی برخوردار بوده و عملکرد آنها از طریق رضایت مشتری اثبات شده، در زمینه استقرار استانداردهای سیستمی و محصولی بسیار سختگیرانه این صنعت و گذراندن دوره‌های ذیربط که گاهی اوقات با هزینه‌های بالا صرفا در کشورهای خارجی برگزار می‌شود، حمایت بیشتری شود.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل