ناشر منبع

null تاسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی (cvc) 
09:47
در پنجاه و هفتمین جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری مصوب شد

تاسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی (cvc) 

کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری با اعطای مجوز تاسیس نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی (cvc) کشور به شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) موافقت کرد. 

به گزارش روابط عمومی صندوق نواوری و شکوفایی به نقل از دبیرخانه صندوق‌های پژوهش و فناوری، پنجاه و هفتمین جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری صبح روز دوشنبه 28 تیرماه سال 1400 به ریاست دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیری دکتر علی وحدت و با حضور اعضا در محل ساختمان شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

نخستین صندوق پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری خطر پذیر شرکتی (cvc) کشور تاسیس شد
در این جلسه درخواست مجوز صندوق پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی (cvc) کارآفرینان اول با محوریت شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و سرمایه ثبتی 500 میلیارد ریال مورد بررسی اعضا قرار گرفت و تصویب شد. 

این صندوق با هدف سرمایه‌گذاری خطرپذیر به ویژه در حوزه‌های فناوری اطلاعات، اقتصاد دیجیتال و تجارت الکترونیک تاسیس شده است.  

 

  

موافقت مشروط با تاسیس صندوق‌های پژوهش و فناوری کیش و صنایع معدنی
درخواست تاسیس صندوق اقتصاد دریایی کیش پس از بحث و بررسی اعضا مورد موافقت قرار نگرفت و مقرر گردید با تقویت ترکیب سهامداران صندوق مذکور، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی کیش با سرمایه ثبتی 100 میلیارد ریال و با محوریت سازمان منطقه آزاد کیش و سهامداری چند شرکت بزرگ خصوصی تاسیس شود. 
همچنین درخواست مجوز تاسیس صندوق پژوهش و فناوری صنایع معدنی با سرمایه ثبتی 100 میلیارد ریال و با محوریت چند شرکت بزرگ صنعتی معدنی مورد بررسی اعضا قرار گرفت و مقرر شد پس از اصلاح و تقویت ساختار سهامداری با حضور فعالان حوزه های مختلف معدنی  و نهادهای علمی مرتبط با این درخواست موافقت شود.

   
لغو مجوز صندوق پژوهش و فناوری تحقیق و توسعه صنایع و معادن
در ادامه جلسه، سومین گزارش نظارتی صندوق پژوهش و فناوری تحقیق و توسعه صنایع و معادن به اطلاع اعضا رسید و با توجه به عدم فعالیت صندوق، ساختار سهامداری، نبود نیروی انسانی متخصص و عدم انجام اقدامات ابلاغی مبتنی بر دو مصوبه قبل کارگروه در فرصت بیش از یک سال، اعضای کارگروه با لغو مجوز صندوق پژوهش و فناوری تحقیق و توسعه صنایع و معادن موافقت کردند.

تعلیق صندوق‌های پژوهش و فناوری لیدکو و ارزش آفرین اشراق زنجان 
در پنجاه و هفتمین جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، پس از ارائه گزارش نظارتی دبیرخانه از عملکرد نامناسب، عدم رعایت اسناد و قوانین بالادستی، مصوبات و شیوه‌نامه‌های کارگروه و عدم انجام توصیه ها و اخطارهای قبل به رغم مکاتبات فی مابین، پس از بحث وبررسی اعضا با تعلیق سه ماهه صندوق‌های پژوهش و فناوری لیدکو و ارزش آفرین اشراق زنجان و انجام اصلاحات ساختار سهامداران، جذب و تقویت نیروی انسانی و رعایت قوانین و مقررات موافقت شد. 

ارائه گزارش عملکرد 4 ساله کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری 
در پایان، گزارش عملکرد 4 ساله کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری به اطلاع اعضا رسید. افزایش گستره صندوق‌های پژوهش و فناوری از 12 استان به 31 استان کشور، افزایش بیش از 13 برابری سرمایه ثبتی، افزایش بیش از 5 برابری صدور ضمانت‌‌نامه، افزایش بیش از 3 برابری تسهیلات ارائه شده و افزایش بیش از 7 برابری سرمایه‌گذاری خطرپذیر صندوق ها، از موارد مطرح شده در این گزارش بود. همچنین در مدت این چهار سال اصلاح آیین نامه تضامین دولتی، تصویب اساسنامه جدید نمونه در هیات وزیران، تصویب معافیت مالیات بر ارزش افزدوه و تدوین دستورالعمل‌های اعطاء و لغو مجوز، هدایت و نظارت بر صندوق‌های پژوهش و فناوری از جمله فعالیت‌های شاخص کارگروه بوده است.

ارسال ایمیل