ناشر منبع

null ستاری: عمده دروس دانشگاهی به درد ایران نمی خورد
12:26

ستاری: عمده دروس دانشگاهی به درد ایران نمی خورد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: عمده دروس دانشگاهی به درد ایران نمی خورد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: عمده دروس دانشگاهی به درد ایران نمی خورد.

آفتاب نیوز :
سورنا ستاری شامگاه ۱۷ دی در شورای اداری خراسان جنوبی اظهار کرد: اقتصاد دانش بنیان به معنای استفاده از اعتماد به نفس انسان هاست و اینکه انسان ها یاد بگیرند که از دانش خود چگونه بهره ببرند.

وی افزود: عمده دروس دانشگاهی به درد ایران نمی خورد چرا که این دروس بومی نیست.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر در حوزه آموزش ۳۳ میلیون جوان و چهار و نیم میلیون دانشجو وجود دارد، تصریح کرد: در طول تاریخ ایران هیچ وقت در حوزه آموزش مانند امروز خرج نکرده ایم.

ستاری ادامه داد: افراد بزرگ به واسطه هزینه ها بالا نیامده اند و انسانی که سختی نکشیده باشد به هیچ جایی نمی رسد.

وی افزود: اقتصاد نفتی به ما می گوید همه چیز با پول درست می شود و دانش را می توان با پول خرید اما باید بدانیم هیچ کشوری بر پایه منابع زیرزمینی رشد نکرده است و هیچ بچه پولداری نمی تواند تنها به واسطه پول خود کارآفرین نمونه باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه کارآفرینی باید یک ارزش در استان باشد، اظهار کرد: تا طراحی نباشد صنعت پا نمی گیرد و امری که باعث می شود اقتصاد، دانش بنیان شود، محیط است.

ستاری با بیان اینکه اتفاقی که قرار است در شرکت های دانش بنیان بیفتد نیاز به یک محیط و اکوسیستم دارد، افزود: مهم این است که استان تصمیم بگیرد در حوزه دانش بنیان به جوانان خود کمک کند.

وی با بیان اینکه آن چیزی که باعث کار کردن جوانان می شود این است که آنان بدانند تغییری ایجاد خواهند کرد، خاطرنشان کرد: هدف ما پرورش انسان های با اعتماد به نفس بالاست برای اینکه بتوانیم جهت اقتصاد خود را تغییر دهیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور بیان کرد: گردش مالی زعفران کشور ۹ میلیارد دلار است و ۹۵ درصد زعفران دنیا را تولید می کنیم و ظرفیت های استان خراسان جنوبی در این زمینه بالاست.

ستاری با اشاره به ظرفیت نیروی انسانی این استان، ادامه داد: وظیفه دانشجویان و اعضای هیئت علمی حل مشکلات استان است و مشکلات استان باید در داخل استان حل شود چرا که مشکلات وقتی حل می شود که افراد داخل استان برای حل مشکلات استان فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه بخش خصوصی در پژوهش باید وارد شود، افزود: دانشگاه ها باید بدانند بیش از ۱۴ تا ۱۵ درصد نباید متکی به دولت باشند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور بیان کرد: کسب و کارهای جوانان نباید بسته شود و همچنین شرکت های دانش بنیان را کسی حق ندارد ببندد.

ستاری با بیان اینکه فرهنگ بودجه دولتی باعث می شود فرهنگ و ماهیت کارآفرینی سرکوب شود، تصریح کرد: محیط کارآفرینی باید بر استان حاکم شود.

به گزارش ایسنا،وی ادامه داد: باید محیط ارزش دادن به نیروی انسانی فراهم شود تا افراد بتوانند تاثیرگذار باشند و قطعا مصوباتی که تصویب می شود پیاده سازی و اجرا خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه نوآوری و نیروی انسانی بیشتر از داده های فیزیکی ارزش دارد، خاطرنشان کرد: دانشگاه های استان باید محور حرکت جوانان استان شوند.

ستاری همچنین در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: بحث اشتغال جوانان و جوانان تحصیلکرده روشن است و اقداماتی در این راستا انجام شده است.

وی با بیان اینکه اکنون جهت گیری دانشگاه ها در حال تغییر است، افزود: باید بتوانیم دانش ها را بومی سازی کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان می توانند پایه آینده اقتصاد خراسان جنوبی باشند، تصریح کرد: شرکت هایی که در بیرجند هستند به تمام کشور می توانند خدمات ارائه دهند.

ستاری با اشاره به پتانسیل خوب نیروی انسانی در خراسان جنوبی، اظهار کرد: اکنون در شهر بیرجند از هر شش نفر یک نفر دانشجوست و با این تعداد زیاد دانشجو باید مشکل بیکاری را حل کنیم.

وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی سبقه ای قدیمی در بحث کارآفرینی دارد، افزود: سازمان ها باید به دنبال تسهیل کارهای جوانان باشند و جهت گیری دانشگاه نیز باید به این سمت باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: با کارآفرینی جوانان، جامعه تغییر می کند و این کار دولت است که این محیط را فراهم کند.

ستاری ادامه داد: مشکلات استان از داخل استان قابل حل است بنابراین جوانان و کارآفرینان باید ایده ها و طرح های خود را ارائه دهند و دولت نیز باید زمینه های مادی و تسهیلات را برای پیاده سازی این ایده ها فراهم کند.

وی افزود: جریان کارآفرینی جدید که در کشور شکل گرفته در خراسان جنوبی نیز به ویژه در حوزه های فناوری اطلاعات و گیاهان دارویی در حال پیگیری است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور یادآور شد: مشکلات در خراسان جنوبی نیز قابل حل است و در این راستا باید مسئولان استان ایده بدهند تا مشکلات حل شود.

ارسال ایمیل