ناشر منبع

null ضرورت توجه به پیشران های نوآوری در کشور
عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در نخستین رویداد نوروز نوآوری: 11:55

ضرورت توجه به پیشران های نوآوری در کشور

نخستین رویداد «نوروز نوآوری» با محور متنوع‌سازی اکوسیستم استارتاپی و نوآوری همزمان با اختتامیه ششمین دوره جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در این رویداد که در دو حوزه متنوع‌سازی اکوسیستم و جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری برگزار شد، در پنل «سیاستی نوآوری»، چالش‌های تنوع‌بخشی به اکوسیستم استارت‌آپی ایران مورد بررسی قرار گرفت.
در این پنل که با سخنرانی دکتر امیر ناظمی، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره غریبگی در اکوسیستم استارتاپی و نوآوری و امکان تنوع‌بخشی در آن آغاز شد، لزوم وجود تنوع در این اکوسیستم به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
در ادامه این پنل، سعید رحمانی خضری، مدیرعامل سر آوا پارس با اشاره به تنوع اکوسیستمی گفت: تنوع اکوسیستمی به شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه برمی‌گردد و متنوع‌سازی استارت‌آپی اکوسیستم، خود یک نوآوری است. وی با اشاره به تغییر سریع اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در ایران گفت: طی پنج سال گذشته این اکوسیستم از رسانه و دانشگاه و سرمایه‌گذاران پر شده است.
در بخش دیگری از این پنل مهدی محمدی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس دبیرخانه علمی و اجرایی جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری در سخنانی گفت: افراد معمولا به سمت گذشته می‌روند و در آن گرفتار می‌شوند، زیرا با تصویر گذشته راحت هستند، این در حالی است که تمرکز بر گذشته امکان نوآوری را محدود می‌کند. وی با اشاره به وجود دوگانگی نسبت به آینده‌نگری و گذشته‌نگری در کشور گفت: هنوز بخش بزرگی از اقتصاد کشور که غالبا وابسته به نفت است، در گذشته مانده است.
در ادامه این نشست دکتر مهدی الیاسی، عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به نبود نوآوری در جامعه ایران اشاره کرد و علت اصلی آن را تمایل به حضور در گذشته خواند و گفت: جامعه ایران از تغییر می‌ترسد و این ترس از پذیرش تغییرات، باعث توقف شده است. متاسفانه امروز مدافع سکون و ایستایی شده‌ایم.
وی با اشاره به کنار گذاشتن پیش‌ران‌های نوآوری در کشور گفت: ما بخش زیادی از پیش‌ران‌های نوآوری در دنیا را به طور انتخابی کنار گذاشتیم. برای مثال به مسئله ریزگردها، محیط زیست و یا آلودگی هوا توجه چندانی نشده است. از سوی دیگر آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا نسبت به تصادفات جاده‌ای بیشتر است، اما غالبا به آمار تلفات رانندگی بیشتر توجه می‌شود؛ این مساله مهمتر از آینده‌نگری است. در بسیاری از کشورهای دنیا پیش‌ران‌های نوآوری همین مسائل ساده است که از آن غافل هستیم، زیرا به نوآوری بسیار فناورانه نگاه می‌شود. برای مثال، همه می‌دانند رسوب سموم شیمیایی در آب فاجعه است و دولت نیز چندین بار برای مهم جلوه دادن این مساله خیز برداشت، اما این مساله به طرز عجیبی غریب ماند.
معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تاثیر حضور نخبگان در پیشبرد اهداف نوآوری گفت: باید از نخبگان ایرانی کمک گرفت و جامعه را حساس کرد که اگر دولت کارخانه‌ سمی را به دلیل عدم رعایت استانداردها پلمپ کرد، مردم از آن حمایت کنند.
شایان ذکر است هدف از برگزاری نخستین رویداد «نوروز نوآوری»، آشنایی فعالان اکوسیستم استارتاپی و نوآوری با نیازهای امروز جامعه و نحوه فعالیت استارتاپ‌ها در حوزه‌های متنوع و نیازهای کشور بود.

ارسال ایمیل