ناشر منبع

null تاکسی‌های ژاپنی با کمک فناوری‌ تشخیص چهره، تبلیغات هدفمند پخش می‌کنند
10:36

تاکسی‌های ژاپنی با کمک فناوری‌ تشخیص چهره، تبلیغات هدفمند پخش می‌کنند

تاکسی‌های ژاپنی در صندلی عقب خود تبلت‌هایی تعبیه کرده اند که مجهز به دوربین فناوری تشخیص چهره است و با حدس زدن سن و جنسیت افراد داخل خودرو، تبلیغات هدفدار پخش می‌کند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، از سال جاری میلادی هر کسی که سوار تاکسی در ژاپن شود، تبلتی را روبروی خود خواهد دید که این تبلت مجهز به فناوری تشخیص چهره است و با اسکن کردن صورت فرد، جنسیت، سن و ویژگی‌های او را تخمین می‌زند و از این اطلاعات برای انتخاب و پخش تبلیغات هدفمند استفاده می‌کند.

این سیستم تشخیص چهره از ابتدای این هفته و پس از اینکه رزا گلیجان، مهندس مشاور ایرانی‌الاصل حریم خصوصی گوگل تصویری از یکی از این تبلت‌ها را در توییتر منتشر کرد، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخید. گلیجان در توضیح این تبلت نوشت: در تاکسی‌های ژاپنی سیستم تشخیص چهره با تخمین سن و جنسیت، بهترین مطلب بهینه شده را به صورت پیش‌نمایشی بسیار جذاب و آگهی‌های شخصی‌سازی شده به نمایش می‌گذارد که می‌تواند روزی در تمام نقاط جهان گسترش پیدا کند.

گلیجان در توییت دیگری در مورد جزئیات این سیستم بیشتر توضیح داد و گفت که این سیستم چطور اطلاعات را جمع‌آوری و سپس از آنها استفاده می‌کند. یک کد QR در تصویر تبلت وجود دارد که به طراح وب‌سایت پلت‌فرم تجارت الکترونیک ژاپن یعنی شرکت DeNA و به طور خاص به صفحه «اعتماد و ایمنی» وصل می‌شود که برای خدمات تاکسیرانی طراحی شده است.

به گفته شرکت DeNA، هدف از طراحی این وب‌سایت که از ماه ژانویه گذشته راه‌اندازی شده، «تاکسی‌سواری راحت و آسوده» است. احتمالا منظور این شرکت از تاکسی‌سواری راحت و آسوده، نادیده گرفتن ترافیک خیابان‌ها با تماشای تبلیغات توسط مسافران است؛ آن هم تبلیغاتی که مناسب با جنسیت و سن آنهاست و مطمئنا نظر آنها را به خوبی جلب می‌کند.

وب‌سایت شرکت دنا ادعا کرده است که این ویدئوها بر اساس پروفایل مسافران و با توجه به جنسیت، سن و تعداد مسافران تاکسی انتخاب خواهد شد؛ به این شکل که اطلاعات مسافران را جمع‌آوری می‌کند و آن را برای یک آژانس تبلیغاتی با نام Geniee می‌فرستد. این آژانس نیز بر این اساس،‌ تبلیغات کاملا هدفمند و شخصی‌شده برای مسافران پخش می‌کند.

موضوع اینجاست که برای حفظ حریم خصوصی افرادی که سوار این تاکسی‌ها می‌شوند، فیلم پخش شده توسط شرکت دنا بلافاصله حذف می‌شود و نرم‌افزار تشخیص چهره نیز هرگز از تبلت جدا نمی‌شود؛ به این معنا که اطلاعات آن در دسترس شخص یا شرکت دیگری قرار نمی‌گیرد.

ارسال ایمیل