ناشر منبع

null شناسایی فرد با نصف تصویر
فناوری تشخیص چهره تکامل یافت؛ 10:20

شناسایی فرد با نصف تصویر

محققان دانشگاه بردفورد در بریتانیا، فناوری تشخیص چهره را چنان کارآمد کرده‌اند که حتی با نصف چهره هم می‌توان صاحب تصویر را شناسایی کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، تیم تحقیقاتی دانشگاه بردفورد توانسته‌اند با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی، فناوری تشخیص چهره را تا ۱۰۰ درصد بهبود دهند به طوری‌که کامپیوتر می‌تواند با وجود سه چهارم یا نصف تصویر صورت فردی، او را کاملا شناسایی کند.

مدیر این تیم تحقیقاتی می‌گوید: «توانایی انسان در تشخیص و به یاد آوردن چهره‌ها، بی‌نظیر است اما وقتی فقط بخشی از چهره فردی را به او نشان دهند، نمی‌تواند فرد را به خوبی شناسایی کند، اما کامپیوترها نشان داده‌اند که تشخیص چهره افراد بسیاری را به مراتب بهتر از انسان‌ها انجام می‌دهند. بنابراین تیم تحقیقاتی ما تلاش کرد تا این مهارت کامپیوترها را افزایش دهد.»

این تیم تحقیقاتی برای استخراج ویژگی چهره‌ افراد، از نوعی تکنیک یادگیری ماشین به نام «شبکه عصبی پیچشی» استفاده کردند. شبکه عصبی پیچشی یا همگشتی، رده‌ای از شبکه‌های عصبی ژرف است که معمولا برای انجام تحلیل‌های تصویری یا گفتاری در یادگیری ماشین استفاده می‌شود.

این محققان روی مجموعه‌ای از داده‌ها حاوی ۲۸۰۰ عکس از ۲۰۰ دانشجوی برزیلی، که تعداد آنها از نظر جنسیت برابر بود، کار کردند.

محققان در ابتدای آزمایش خود، به ماشین یاد دادند که شناسایی را با مشاهده عکس تمام چهره فرد انجام دهد. سپس فقط بخشی از چهره هر فرد را به ماشین نشان ‌دادند. در هر دو مرحله از آزمایش، ماشین توانست چهره افراد را به درستی شناسایی کند. هر زمان که بخش بالایی یا نیمه‌ راست یا چپ عکس صورت فردی به کامپیوتر نشان داده می‌شد، ماشین کل چهره را ۱۰۰ درصد بازسازی می‌کرد اما هنگام نشان دادن نیمه پایینی صورت، فقط می‌توانست تا ۶۰ درصد، به درستی چهره را شناسایی کند که این درصد با نشان دادن فقط چشم‌ها و بینی به ۴۰ درصد می‌رسید.

محققان بردفورد در آزمایش‌های بعدی، توانایی ماشین را با استفاده از نشان دادن بخشی از چهره اشخاص، افزایش دادند و کامپیوتر توانست هنگام مشاهده قسمت پایینی یا فقط چشم‌ها و بینی عکس افراد یا حتی تصاویری که بدون چشم و بینی بودند، حدود ۹۰ درصد از هویت افراد را شناسایی کند.

در هر دو آزمایش فوق، نشان دادن فقط بخش‌هایی از صورت افراد مانند بینی، گونه، پیشانی یا دهان در شناسایی افراد به وسیله ماشین، چندان موفقیت‌آمیز نبودند.

این محققان می‌گویند، با استفاده از تشخیص هویت کامپیوتری می‌توان بسیار بهتر از گذشته عمل کرد و آنها توانسته‌اند توانایی ماشین‌ها را در تشخیص چهره، حتی با دیدن بخشی از عکس صورت فرد، بهبود دهند. این فناوری تشخیص چهره می‌تواند در مسائل امنیتی و پیشگیری از جرم و جنایت موثر باشد.

ارسال ایمیل