ناشر منبع

null اپلیکیشن جدیدی که به کمک نابینایان در فرودگاه‌ها می‌آید
09:00

اپلیکیشن جدیدی که به کمک نابینایان در فرودگاه‌ها می‌آید

محققان دانشگاه کارنگی ملون در ایالات متحده آمریکا، اپلیکیشنی تولید کرده‌اند که می‌تواند به مسیریابی نابینایان در فرودگاه کمک کند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، محققان آمریکایی علاوه بر ساخت چمدانی هوشمند که به کاربران نابینا موانع مقابل‌شان را هشدار می‌دهد، نوعی اپلیکیشن مسیریاب نیز تولید کرده‌اند که در تلفن هوشمند نصب شده و در یافتن مسیر مناسب به نابینایان کمک می‌کند. این چمدان و اپلیکیشن هوشمند مناسب افرادی است که در دید مشکل دارند و می‌خواهند در فرودگاه‌ها به تنهایی و ایمن راه خود را بیابند.

این چمدان چرخدار وقتی نزدیک مانع یا مسافری دیگر می‌شود، زنگ هشدار آن به صدا درمی‌آید و جلوی برخورد با مانع را می‌گیرد و در همان حال، اپلیکیشن مسیریابی با پخش دستورالعمل‌های صوتی، لحظه به لحظه به فرد نابینا کمک می‌کند تا او به راحتی راه خود را برای رفتن به گیت خروجی، سرویس بهداشتی یا رستوران بیابد.

این چمدان و اپلیکیشن نصب شده روی آن در فرودگاه بین‌المللی پیتسبورگ با موفقیت آزمایش شده است.

محققان دانشگاه کارنگی و فرودگاه بین‌المللی پیتسبورگ با کمک یکدیگر در حال تولید سیستم‌‌ها و فناوری‌های جدیدی برای بهبود شرایط مسافران و عملکرد فرودگاه‌ها هستند.

مدیر این گروه تحقیقاتی می‌گوید، «علی‌رغم تلاش‌هایی که در زمینه جابه‌جایی بهتر و آرامش بیشتر مسافران فرودگاه‌ها انجام شده است، باز هم شاهد مشکلاتی در زمینه جابه‌جایی افراد نابینا هستیم. کارکنان فرودگاه و خطوط هوایی در بخش گیت‌های خروجی به نابینایان کمک می‌کنند اما این افراد بیشتر مواقع نمی‌توانند از تمام تسهیلات فرودگاه،‌ به اندازه افراد بینا، بهره‌مند شوند».

او ادامه می‌دهد: « این مشکل زمانی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که مسافران با تاخیر ۵ یا ۶ ساعته در پرواز روبه‌رو می‌شوند و به سرویس بهداشتی نیاز پیدا می‌کنند یا می‌خواهند به رستوران بروند».

در واقع نابینایانی که در فرودگاه بوده و در آزمایش‌های مربوط به این تیم تحقیقاتی شرکت کرده بودند گفتند، خوشحال می‌شوند بتوانند به راحتی در فرودگاه حرکت کرده و کارهایی را که لازم دارند، بدون دردسر انجام دهند.

در فرودگاه‌ها، بیکن‌های (Beacon) بلوتوثی متعددی در حال نصب شدن است که به کمک مسافران می‌آیند اما این بیکن‌ها مناسب افراد بیناست و مشکل نابینایان را حل نمی‌کند. بیکن‌ها، فرستنده‌های کوچک و بی‌سیمی هستند که از فناوری بلوتوث و انرژی کم برای ارسال سیگنال به سایر دستگاه‌های هوشمند در نزدیکی خود استفاده می‌کنند.

محققان دانشگاه کارنگی اپلیکیشنی به نام NavCog، که بر پایه تلفن هوشمند است، ابداع کردند. این اپلیکیشن بیکن‌های بلوتوثی موجود در فرودگاه‌ها را به کار می‌گیرد. آنها پیش از استفاده از این اپلیکیشن در فرودگاه، آن را در محوطه دانشگاه‌ها و پاساژهای خرید به کار گرفته بودند. سپس تغییراتی در این اپلیکیشن به وجود آوردند و آن را مناسب سالن‌های بسیار بزرگ فرودگاه‌ها کردند و همچنین صدها بیکن‌ بلوتوثی در فرودگاه پیتسبورگ، کار گذاشتند تا کاربران نابینا بتوانند از این اپلیکیشن به راحتی استفاده کنند.

این اپلیکیشن، با توجه به نقشه فرودگاه، دستورهای مسیریابی صوتی به کاربر می‌دهد و به او محل سرویس بهداشتی، رستوران‌ها، گیت‌های خروجی و همچنین پیشخوان‌های ورودی و ارائه بلیت را نشان می‌دهد.

این محققان امیدوارند با استفاده از این اپلیکیشن بتوانند تا حد بسیار زیادی مشکلات مربوط به جابه‌جایی افراد نابینا در فرودگاه را حل کنند.

ارسال ایمیل