ناشر منبع

null انسولین هوشمند از افت قند خون پیشگیری می‌کند
خبر خوش برای مبتلایان به دیابت؛ 08:04

انسولین هوشمند از افت قند خون پیشگیری می‌کند

مهندسان زیست‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس (UCLA)، نوعی انسولین جدید تولید کرده‌اند که می‌تواند از هیپوگلیسمی (افت قند خون)، هنگام درمان بیماران مبتلا به دیابت، پیشگیری کند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، انسولین، هورمونی است که به طور طبیعی در لوزالمعده تولید می‌شود. این هورمون می‌تواند قند خون (گلوکز) بدن را که از طریق مصرف غذا به بدن می‌رسد و تولید انرژی می‌کند، تنظیم کند.

بدن بیماران مبتلا به دیابت نوع۱ به طور طبیعی نمی‌تواند انسولین تولید کند. همچنین انسولین بدن افراد مبتلا به دیابت نوع۲، کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد. در هر دو حالت تجویز مقدار منظمی انسولین، در تنظیم قند خون این افراد موثر است. بنابر آمارهای ارائه‌ شده، بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند.

به‌طورکلی این افراد باید با ابزارهای اندازه‌گیری قند خون، مقدار قند خون خود را بررسی کرده و با مصرف به‌اندازه انسولین، بیماری‌شان را کنترل کنند. علاوه بر‌ آن، مصرف مرتب کربوهیدرات برای عادی نگهداشتن مقدار قند خون، ضروری است. متاسفانه مصرف کافی انسولین و کربوهیدرات بسیار گیج‌کننده است و عواقب خطرناکی برای بیماران دارد.

مصرف بیش از حد انسولین باعث افت شدید قند خون (هیپوگلیسمی) می‌شود و فرد را به کما می‌کشاند و در موارد حادتر باعث مرگ او می‌شود.

محققان دانشگاه UCLA در آمریکا، نوع جدیدی از انسولین «هوشمند»، به نام «i-insulin» تولید کرده‌اند که می‌تواند از افت شدید قند خون پیشگیری کند.

انسولین در بدن، عامل مهمی در فرستادن قند خون به سلول‌های بدن است. وقتی انسولین به سطح سلول‌ها می‌چسبد، پروتئین داخل سلول، به نام حامل گلوکز، را فعال می‌کند و قند راه خود را به درون سلول باز می‌کند. سپس این پروتئین تمام گلوکزهای اطراف خود را از خون گرفته و وارد سلول می‌کند.

این تیم تحقیقاتی، به انسولین طبیعی بدن، نوعی مولکول دیگر افزودند که انسولین را هوشمند می‌کند. این مولکول اضافی مسدودکننده حامل گلوکز نام دارد که به طور شیمیایی مولکول حامل گلوکز را از کار می‌اندازد. البته این مولکول جلوی ورود تمام گلوکز‌ها را نمی‌گیرد و روند کارش دایمی نیست. بلکه به بخشی از فرآیند پویایی از عملکرد ورود قند خون به درون سلول تبدیل شده و مقدار وجود مسدود‌کننده‌ها و مولکول‌های گلوکز را بررسی می‌کند و در صورت لزوم، وارد عمل می‌شود.

این محققان می‌گویند، انسولین تولیدی آنها، مانند یک کلید هوشمند عمل کرده و هر زمان که بیش از حد لازم، گلوکز سعی در وارد شدن به سلول داشته باشد، جلوی ورود آنها را می‌گیرد و بدین ترتیب از ابتلا به هیپوگلیسمی پیشگیری می‌کند. این انسولین هوشمند به سطح بالای گلوکز به سرعت واکنش نشان می‌دهد.

تزریق انسولین هوشمند، قند خون فرد را تا ۱۰ ساعت بعد از تزریق در حد عادی نگه می‌دارد و تزریق دیگر می‌تواند این تعادل گلوکز را تا ۱۳ ساعت حفظ کند.

این محققان در مرحله بعدی آزمایش‌های خود قصد دارند، انسولینی تولید کنند که دوام بسیار طولانی‌تری داشته باشد و افراد مبتلا به دیابت را از خطرات هیپوگلیسمی برهاند.

ارسال ایمیل