ناشر منبع

null فراخوان اول «شناسایی ایده و طرح‌های فناورانه حوزه کاشی و سرامیک» منتشر شد
14:06

فراخوان اول «شناسایی ایده و طرح‌های فناورانه حوزه کاشی و سرامیک» منتشر شد

فراخوان اول مرکز نوآوری مواد ساختمانی برای «شناسایی ایده و طرح‌های فناورانه حوزه کاشی و سرامیک» در راستای ارتقای زنجیره تامین، ارزش حوزه کاشی و سرامیک و با هدف شناسایی فناوران (افراد حقیقی و حقوقی) دارای ایده یا طرح فناورانه در حوزه «کاشی و سرامیک» کشور، به منظور رفع نیازها، چالش‌‌ها و ارتقا فناوری صنایع موجود و همچنین ایجاد صنایع جدید دانش‌بنیان، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، مرکز نوآوری مواد ساختمانی با استفاده از ظرفیت‌های صندوق در راستای حمایت از ظرفیت‌های نخبگان دانشگاهی، پژوهشگران و فعالان صنایع سراسر کشور با فراهم‌آوردن بستری برای تجاری‌سازی، از ایده‌های نوآورانه قابل اجرا مرتبط با حوزه ساختمان، مواد ‌ساختمانی، معماری داخلی و مواد اولیه حمایت می‌کند.
حمایت از ایده‌پردازان شامل اسکان بهره‌گیری از تجربیات افراد موفق و مشاوران صنعت(منتورینگ)، بهره‌مندی از فضای اداری و امکانات شتابدهی و بهره‌مندی از خدمات آزمایشگاهی، مشارکت در تامین سرمایه اولیه به صورت ارائه خدمات، کمک به تهیه بوم کسب و کار و نمونه اولیه با اصلاح و بهبود تولید نیمه صنعتی، معرفی به سرمایه گذاران و شبکه تجاری و بهره‌مندی از آموزش‌های تخصصی است.
بنابراین از فناوران و شرکت‌های دارای پتانسیل بالقوه و بالفعل برای رفع نیازها و چالش‌های موجود در صنایع مذکور (دارای پتانسیل بومی‌سازی مواد، قطعات، تجهیزات و ارائه خدمات) دعوت به عمل می‌آید حداکثر تا 15 تیر 1400، از طریق تکمیل فرم اولیه شناسایی طرح‌‌های فناورانه حوزه کاشی و سرامیک (فایل پیوست)، نسبت به ارسال طرح، توانمندی‌‌ها و رزومه خود به پست الکترونیک مرکز نوآوری مواد ساختمانی idea@bminc.ir و وب‌سایت www.bminc.ir اقدام کنند. پس از این تاریخ نیز با رعایت اولویت ارسال طرح ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. شرایط اولیه ثبت ایده، ترجیحا مواد ساخت داخل، دانش صرفه اقتصادی و بهبود کیفیت است.
نکات ضروری و الزامی برای شرکت در این فراخوان، این است که ارسال طرح از طرف فناور و یا انجام مکاتبات با فناور به منزله پذیرش قطعی طرح نبوده و حقی را برای ارسال‌کننده طرح ایجاد نمی‌کند و فرایند بررسی چند مرحله¬‌ای بوده و در صورت لزوم، اطلاعات تکمیلی برای هر مرحله از متقاضیان دریافت خواهد شد.
گام‌های اول برای «شناسایی ایده و طرح‌های فناورانه حوزه کاشی و سرامیک» عبارتند از: 


1-    لزوم توسعه اکوسیستم نوآوری کشور در حوزه ساختمان 
صنعت ساختمان، به عنوان یکی از صنایع گسترده و بسیار تاثیرگذار در اقتصاد کشورها، همواره یکی از اهداف اصلی و نقطه تمرکز فناوران و نوآوران برای استفاده از علم، خلاقیت، هنر و فناوری در راستای رفع نیازمندی‌ها و ارتقای این صنعت بوده است. بدین منظور، در میان استارت‌آپ‌های کشورها، چندین مجموعه در زمینه‌های مختلف، از تولید و معرفی محصولات ساختمانی جدید تا ایجاد بستری برای پیوند میان تامین کنندگان و خریداران مواد و مصالح ساختمانی، فعال هستند. 
حوزه ساختمان به عنوان یکی از صنایع با قدمت زیاد کشور که پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل پژوهشی و صنعتی قابل توجهی در آن وجود دارد، دارای موضوعات متنوع و گاها گلوگاهی فروانی، در راستای تکمیل و ارتقا زنجیره تامین و ارزش خود، است. استفاده از فناوری‌های نوین در راستای توسعه این صنعت می‌تواند بر جنبه‌های مختلف کیفی زندگی انسان، تأثیر به‌سزایی بگذارد، با این‌ وجود، هنوز در بخش قابل توجهی از پروژه‌های ساختمانی کشور، از شیوه‌های سنتی بهره‌گیری می‌شود. 
در سال‌های اخیر در اکوسیستم نوآوری کشور، به خصوص در میان مراکز نوآوری، شتاب‌دهنده‌های تخصصی داخلی و استارت‌آپ‌های فعال، نیاز به ایجاد و فعالیت یک زیرساخت نوآوارنه در صنعت ساختمان، به‌شدت قابل لمس بوده است. با درک اهمیت این موضوع و با هدف کمک به رفع این خلاء در اکوسیستم نوآوری کشور، با همکاری شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین، شرکت پیشرو تعالی فناوری صدر فردا (شتابدهنده صدر فردا)، شرکت کاشی و سرامیک سعدی و ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «مرکز نوآوری مواد ساختمانی» ایجاد شده است. در سال 1400 که به نام «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری شده با تکیه بر توان و مهارت نیروی فناور و جوان داخلی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان مرکز نوآوری مواد ساختمانی شروع به فعالیت کرده است. در این مرکز با ایجاد هسته‌های فناور مرکزی در زمینه مواد و مصالح ساختمانی نظیر کاشی و سرامیک، شیشه، بتن و فولاد و نیز مواد نوین ساختمانی اقدام به جمع‌آوری ایده‌ها و پرورش آنها می‌کند.


2-    گام اول نقشه ‌راه مرکز نوآوری مواد ساختمانی: فراخوان شناسایی طرح و ایده‌ها
بدینوسیله به اطلاع فناوران حقیقی و حقوقی حوزه ساختمان می‌رساند؛ به‌منظور فراهم ساختن امکان استفاده محققین علمی و صنعتی دارای طرح‌های نوآورانه از زیرساخت این مرکز و همچنین معرفی طرح‌های منتخب (دارای پتانسیل اجرایی و تجاری‌سازی لازم) به طرف تقاضا، مرکز مذکور در نظر دارد؛ «سلسله فراخوان‌های شناسایی ایده و طرح‌های حوزه‌های مختلف مرتبط با این صنعت» را برگزار کند که حوزه «کاشی و سرامیک»، گام اول این سلسله فراخوان‌ها است.  


3-    روال اجرایی فراخوان شناسایی ایده و طرح‌های فناورانه حوزه کاشی و سرامیک
هدف اصلی این فراخوان، شناسایی پتانسیل‌‌های بالقوه و بالفعل موجود و استفاده از توانمندی متخصصین برای رفع نیازها و چالش‌‌های فناورانه موجود در صنایع  کاشی و سرامیک کشور است. در نتیجه آن ضمن شناسایی موارد منتخب (متناسب با سطح آمادگی فناورانه)، از فناوران مستقل و یا شرکت‌های دارای ایده یا طرح فناورانه مرتبط با این صنایع حمایت می‌شود.
پس از ارزیابی طرح‌‌ها و توانمندی‌‌های ارسال شده توسط کمیته داوران، از موارد منتخب پشتیبانی‌های لازم در راستای ارتقای طرح صورت خواهد پذیرفت. همچنین در ادامه مسیر، رویداد آشنایی با توانمندی و خدمات مرکز نوآوری مواد ساختمانی و معرفی طرح‌های منتخب برگزار می‌شود. فناوران و طرح‌های منتخب ایشان در قالب رویدادی که در محل این مرکز نوآوری برگزار خواهد شد، ضمن آشنایی با توانمندی و خدمات آن، به بهره‌برداران مرتبط آن، معرفی خواهند شد.

 

 

 

ارسال ایمیل