ناشر منبع

null تلاش دانشمندان برای استفاده بهتر از نیروی باد برای تولید انرژی تکنیک پیش‌بینی هواشناسی بهبود می‌یابد
10:05

تلاش دانشمندان برای استفاده بهتر از نیروی باد برای تولید انرژی تکنیک پیش‌بینی هواشناسی بهبود می‌یابد

دانشمندان پرتغالی، اولین گزارش از نتایج کارهای خود در استفاده بهینه از نیروی باد به منظور تولید انرژی کارآمدتر و تجدیدپذیر را ارائه دادند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دانشمندان در بررسی‌های خود متوجه شدند که  سیستم‌های پیش‌بینی‌ استاندارد فعلی آب و هوا نمی‌توانند به درستی سرعت و جهت وزش بادها را از مناطق مختلف زمین که پستی و بلندی‌های متعددی دارند، پیش‌بینی کنند. این پیش‌بینی‌ها با آنچه در مراکز مرتفع توربین‌های بادی روی می‌دهد بسیار متفاوت است و این موضوع باعث می‌شود که تولید انرژی مناسب و تجدیدپذیر به خوبی انجام نشود.

پیش‌بینی‌هایی که اپراتورهای توربین بادی به آن متکی هستند و بر اساس نیروی باد، انرژی تولید می‌کنند، فقط ۴۰ تا ۵۰ درصد می‌توانند مقدار تولید انرژی سالانه را به درستی حدس بزنند که این وضعیت برای صنعت انرژی مشکلاتی به وجود می‌آورد.

محققان پرتغال در پروژه پردیگائو « Perdigão»، در تلاش‌اند تا پیش‌بینی و  برنامه‌ریزی مربوط به تسهیلات توربین‌های بادی را به گونه‌ای پیش ببرند تا پیش‌بینی‌های مربوط به آب و هوا دقیق‌تر انجام شوند و بدین ترتیب محل قرار دادن توربین‌های بادی و عملکرد آنها را بهبود بخشند.

این محققان می‌گویند، جریان‌های باد در برابر توپوگرافی زمین (ویژگی‌های سطحی زمین) بسیار حساس هستند. کوه‌ها، گیاهان، رودخانه‌ها و جریان‌های آبی، در شکل‌دهی سرعت و جهت باد اثرگذارند و آنچه که در محل توربین‌های بادی رخ می‌دهد با پیش‌بینی‌های هواشناسی در مقیاس بالا، بسیار متفاوت است.

برای اینکه پیش‌بینی‌های مربوط به نیروی باد درست و مفید باشند، باید این پیش‌بینی‌ها حداقل ۶ ساعت زودتر انجام شوند تا اپراتورهای شبکه الکتریسیته، بتوانند بارهای نیرو را به شکل موثری متعادل کنند.

هدف از پروژه پردیگائو، بهبود چنین پیش‌بینی‌هایی با استفاده از ترکیب تکنیک‌های مختلف، به ویژه بهبود مدل‌های هواشناسی مقیاس کوچک است. این مدل‌ها تمام جزئیات جریان هوای اطراف توربین‌های بادی را با دقتی عالی فراهم می‌کند و می‌تواند پیش‌بینی‌های مربوط به بادها در نقاط مختلف واقع در ۱۰۰ متری را هم به خوبی انجام دهد. بیشتر مدل‌های پیش‌بینی هوا، بادهایی که ده‌ها کیلومتر دورتر در جریان هستند را بررسی می‌کنند.

در ضمن محل قرار گرفتن توربین‌ها نیز بسیار مهم است. محققان پرتغالی مکان‌هایی که در دل کوه‌ها محصور هستند و همچنین زمین‌های کشاورزی و دارای پوشش گیاهی، دره‌ها و زمین‌های دارای رودخانه را با دقت بررسی کردند و توانستند مدلی مناسب برای به کارگیری توربین‌های بادی در مکان مناسب تهیه کنند. آنها بدین وسیله می‌توانند عملکرد توربین‌ها را در تولید انرژی بهبود بخشند.

محققان می‌گویند، پیش‌بینی صحیح شرایط وزش باد مناطق مختلف می‌تواند در تولید انرژی باد، بهبود شرایط آتش‌نشانی، کاهش آلودگی هوا اثر مثبتی داشته باشد.

ارسال ایمیل