ناشر منبع

null ساخت ابزاری برای اندازه‌گیری اضطراب افراد
10:01

ساخت ابزاری برای اندازه‌گیری اضطراب افراد

اضطراب به دلیل اثرات پنهان و مرموز بد آن روی بدن، از قلب گرفته تا ذهن، به «قاتل خاموش» معروف شده است. اکنون محققان دانشگاه سینسیناتی آمریکا، آزمایشی ابداع کرده‌اند که مقدار اضطراب افراد را مشخص می‌کند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، محققان آمریکایی، در آزمایش جدیدی توانستند با استفاده از عرق، خون، ادرار یا بزاق فرد، هورمون‌های ترشح ‌شده از اضطراب را ردیابی کرده و مقدار اضطراب را اندازه‌گیری کنند.

آنها امیدوارند به زودی ابزاری تولید کنند که بیماران بتوانند با استفاده از موارد به کارگرفته در این آزمایش، خودشان در خانه، اضطراب‌شان را اندازه‌گیری کنند.

این محققان می‌خواهند کار با این ابزار، ساده و بدون دردسر باشد. بیماران با استفاده از این ابزار می‌توانند متوجه شوند که آیا برای مهار اضطراب خود به یک متخصص نیاز دارند یا خیر.

ابزاری که این محققان ساخته‌اند و در مراحل اولیه‌ طراحی به سر می‌برد، با استفاده از نور ماوراء‌بنفش، هومورن‌های اضطراب موجود در یک قطره خون، ادرار، عرق یا بزاق را اندازه می‌گیرد. معمولا این هورمون‌های اضطراب در اندازه‌های مختلف، در مایعات بدن مشاهده می‌شوند.

این محققان، ابزار سنجش اضطراب خود را روی برخی از بیماران مبتلا به اضطراب، آزمایش کردند و دریافتند، این ابزار می‌تواند عملکرد بسیار خوبی در حفظ سلامتی افراد داشته باشد.

اگرچه این ابزار نمی‌تواند جایگزین آزمایش‌های آزمایشگاه‌ها شود، اما می‌تواند به بیماران کمک کند که بیماری اضطرابی خود را بهتر تشخیص داده و آن را با کمک متخصصان مهار کنند و کمتر به عوارض جسمی بعدی مبتلا شوند.

بودجه ساخت این ابزار از سوی ارتش تامین شده است. این ابزار می‌تواند در ماموریت‌های هوایی به کار برده شود. معمولا خلبان‌ها در ماموریت‌هایی که فرستاده می‌شوند، تحت فشار زیادی هستند. بخش‌های کنترل زمینی با استفاده از اطلاعات ارسالی از این ابزار می‌توانند وضعیت اضطراب خلبان را بررسی کنند و اگر ماموریتی خارج از توان خلبانی باشد، او را بازگردانند.

این ابزار، کاربردهای وسیعی دارد. می‌توان با استفاده از این ابزار وضع روحی خود را در هر کجایی که هستیم ارزیابی کنیم و متوجه تغییرات کم یا زیاد اضطراب خود شویم. بیشتر بیماری‌ها مانند دیابت، فشار خون بالا، اختلال‌های عصب شناختی یا روانشناختی، ناشی از اضطرابی است که افراد به مدت طولانی داشته‌اند. بنابراین هر زمان که آنها بتوانند بفهمند، اضطراب چه اثر خاصی روی بدن‌شان می‌گذارد، می‌توانند با درمان سریع‌تر این مشکل مخرب، بیماری‌های بسیاری را از خود دور کنند.

دانشگاه سینسیناتی، در زمینه تولید ابزارهای حسگر بیولوژیکی برای تولید ابزارهای تشخیصی در خانه، از جراحت‌های مغزی گرفته تا مسمومیت با سرب، پیشگام بوده و امیدوار است به زودی ابزار تشخیص اضطراب را هم وارد بازار کند.

ارسال ایمیل