ناشر منبع

null تخصیص ۹ میلیارد تومان خط اعتباری به صندوق پژوهش و فناوری ارس برای حمایت از دانش‌بنیان‌های آذربایجان شرقی
16:00

تخصیص ۹ میلیارد تومان خط اعتباری به صندوق پژوهش و فناوری ارس برای حمایت از دانش‌بنیان‌های آذربایجان شرقی

نشست معرفی خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به روسای دانشگاه‌های دولتی و مدیران مراکز رشد استان آذربایجان شرقی صبح امروز با حضور دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه و مهدی خالقی، مدیر امور ذینفعان و مجلس صندوق نوآوری در دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر ملکی‌فر در دیدار با روسای دانشگاه‌های دولتی و مدیران مراکز رشد استان آذربایجان شرقی تعداد شرکت‌های دانش بنیان این استان را 178 شرکت عنوان کرد و گفت: شرکت‌های دانش بنیان استان در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و نزدیک به 60 درصد آنها تولیدی هستند. در حال حاضر این استان دو صندوق پژوهش و فناوری دارد؛ یکی صندوق ارس و دیگری صندوق پژوهش و فناوری استانی است که باید بیش از پیش تقویت شود. صندوق‌های پژوهش و فناوری نماینده ما در استان هستند که با ضوابط ما به تقاضاهای زیر 500 میلیون تومان تسهیلات می‌دهند. صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق‌های پژوهش و فناوری تا 6 برابر سرمایه اولیه خط اعتباری می‌دهد؛ بر این اساس 9 میلیارد تومان به‌صورت اعتباری به صندوق پژوهش و فناوری ارس خط اعتباری دادیم که 2.4 میلیارد تومان آن قرارداد شده و 6.6 میلیارد آن باقی مانده است.


کارنامه صندوق نوآوری در استان آذربایجان شرقی
ملکی‌فر میزان عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در استان از ابتدا تاکنون را تبیین کرد و گفت: کارنامه صندوق نوآوری در استان از باب تسهیلات شامل 550 میلیارد تومان درخواست تسهیلات است که از 100 میلیارد تومان به این میزان رسیده است. از بین تقاضاهای ثبت شده از شرکت‌های دانش بنیان استان 374 میلیارد تومان مصوب و 234 میلیارد تومان آن به قرارداد تبدیل شده است که حدود 45 درصد از درخواست‌های تسهیلاتی استان به قرارداد رسیده و آمادگی داریم تسهیلات بیشتری در اختیار استان قرار دهیم.
وی در ادامه افزود: در زمینه خدمات توانمندسازی کمتر از نصف شرکت‌های استان یعنی تنها 62 شرکت از ما درخواست خدمات توانمندسازی کرده‌اند به عبارت دیگر تاکنون 406 میلیون تومان بلاعوض دادیم که در شأن این استان نیست؛ به عنوان مثال در زمینه خدمات توانمندسازی، صندوق نوآوری و شکوفایی 450 مشاوره در زمینه‌های مختلفی چون بیمه، صادرات و مالیات دارد که هزینه آن برای شرکت‌ها بلاعوض است، اما در استان آدربایجان شرقی تنها 38 شرکت دانش بنیان و معادل ده میلیون تومان از خدمت مشاوره صندوق استفاده کرده‌اند. تمام شرکت‌ها از نوع 3 تا شرکت‌های بزرگ مانند دیجی‌کالا برای ما در ارائه خدمات یکسان هستند.


جزئیات مسابقه تلویزیونی «کارویا»
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه در مورد مسابقه تلویزیونی «کارویا» که به منظور تامین سرمایه مورد نیاز شرکت‌های دانش بنیان به همت این صندوق برگزاری می‌شود، توضیح داد و گفت: تامین مالی جمعی یکی از ابزارهای مهم تامین مالی نوآوری، به ویژه برای طرح‌های نسبتاً کوچک است که اخیراً به همت سازمان بورس و اوراق بهادار عملیاتی شده است. کارویا یک مسابقه تلویزیونی ویژه شرکت‌های دانش بنیان است که شرکت‌ها در آن می‌توانند برای جذب سرمایه مردم، محصول یا توانمندی خود را از طریق یکی از شبکه‌های تلویزیونی به مردم معرفی کنند. این مسابقه ابزاری برای جذب سرمایه مردم در بلاک 500 هزار تومانی است و مردمِ سرمایه‌گذار، در سود و زیان شریک هستند.
ملکی‌فر ادامه داد: این مسابقه 20 تا 30 برنده خواهد داشت و اگر مردم از طریق این برنامه در شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنند تا 80 درصد از سرمایه آنها در مسابقه «کارویا» توسط صندوق نوآوری بیمه می‌شود یعنی اگر طرح بسوزد مردم می‌توانند پول خود را از صندوق نوآوری بگیرند. سقف حمایتی صندوق نوآوری در مسابقه تلویزیونی کارویا تا 4 میلیارد تومان است.


خدمات دانشگاهی صندوق نوآوری
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد خدمات خاصه دانشگاهی این صندوق، به رویداد «پیوند» و خدمت «گرنت تحقیق و پژوهش» اشاره کرد و گفت: در رویداد «پیوند» تلاش داریم تا طرح‌های فناورانه دانشگاهی را از طریق یک شتاب دهنده دانش بنیان حمایت کنیم. دانشگاه‌ها می‌توانند در رویداد بهم‌رسانی هسته‌های فناور دانشگاهی و شتاب دهنده‌های دانش بنیان تحت عنوان «پیوند»، طرح‌های خود را به شتاب‌دهنده‌ها معرفی کنند و در ازای سهامداری شتاب‌دهنده در طرح و علاقمندی آنها به سرمایه‌گذاری ما می‌توانیم در اجرای طرح سرمایه‌گذاری کنیم.
وی ادامه داد: در خدمت گرنت تحقیق و پژوهش نیز چنانچه هیات علمی یا دانشجویان بتوانند برای حل مسئله یا چالش مطرح شده توسط یک شرکت دانش بنیان راهکار ارائه کنند می‌توانند 70 درصد از هزینه اجرای تحقیق تا سقف 300 میلیون تومان از خدمات بلاعوض گرنت تحقیق و پژوهش صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌مند شوند. تاکنون 29 چالش فناورانه شرکت‌های دانش بنیان در سایت صندوق معرفی شده است و دانشگاه‌ها می‌توانند در صورت وجود راهکار از این خدمت بلاعوض استفاده کنند. 
 

ارسال ایمیل