ناشر منبع

null ساخت هوش مصنوعی که کدنویسی می‌کند
14:02

ساخت هوش مصنوعی که کدنویسی می‌کند

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نوعی هوش مصنوعی طراحی کرده‌اند که می‌تواند کدنویسی را بیاموزد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، برای کدنویسی باید روش ساخت یک برنامه و تمام جزئیات آن را به درستی بدانید و به همین دلیل این کار گاهی خسته‌کننده و ناامیدکننده می‌شود.

اخیرا محققان MIT، نوعی هوش مصنوعی به نام SketchAdapt، ارائه کرده‌اند که برنامه‌نویسی می‌کند. این هوش مصنوعی بیش از ده‌ها هزار برنامه را آموخته و می‌داند که چگونه برنامه‌های کوتاه و سطح بالا را با یکدیگر ترکیب کند و در عین حال اجازه دهد مجموعه دیگری از الگوریتم‌ها، زیربرنامه‌های خود را یافته و جزئیات را تکمیل کنند.

این هوش مصنوعی برخلاف برنامه‌نویس‌های خودکار، می‌داند چگونه از حالت تطبیق الگوی آماری خارج شود و در حالت کارایی کمتر قرار بگیرد، اما متنوع‌تر شده و با قرار گرفتن روی حالت استدلال سمبلیک، فواصل را پر کند.

شبکه‌های عصبی برای رسیدن به ساختار مناسب، بسیار خوب هستند اما روی جزئیات نمی‌توانند به خوبی عمل کنند. محققان با تقسیم کار توانستند برنامه‌ها را به‌گونه‌ای بنویسند که به پاسخ صحیح دست یابند. در واقع آنها به شبکه‌های عصبی اجازه دادند که خودشان ساختار سطح بالا را ایجاد کنند و سپس با استفاده از ترفند جستجو، تمام جاهای خالی را پر کنند.

این هوش مصنوعی با همکاری محققان موسسه فناوری ماساچوست که در آزمایشگاه علوم و هوش مصنوعی و همچنین مرکز مغز، ذهن و ماشین‌ها فعالیت می‌کنند، ساخته شده است.

از مدت‌ها قبل محققان هوش مصنوعی قصد داشتند، به کامپیوترها، سنتز برنامه یا کدنویسی بیاموزند. کامپیوتری که بتواند خودش برنامه‌نویسی کند احتمالا سریع‌تر زبان می‌آموزد، روان‌تر صحبت می‌کند و حتی می‌تواند از شناختی مانند انسان بهره‌مند شود.

این هوش مصنوعی بر اساس ایده‌ای است که می‌گوید، اگر نوعی ساختار سطح بالا تولید شود، می‌توان به صورت مکانیکی، جزئیات سطح پایین برنامه‌ای را پیدا کرد. این ایده پیش از این در نوعی هوش مصنوعی به نام Sketch به کار رفته بود. Sketch، ابتدا به طور خودکار تکالیف مربوط به برنامه‌ها را درجه‌بندی کرده و سپس نمودارهای مربوط به دست خط‌ها را به کد تبدیل می‌کرد. بعدها که شبکه‌های عصبی از محبوبیت برخوردار شدند، هوش مصنوعی SketchAdapt، به شکل فعلی ساخته شد.

این هوش مصنوعی، به جای اینکه ساختار یک برنامه برای آن تعریف شود، خودش آن برنامه را با استفاده از یادگیری عمیق تشخیص می‌دهد.

همچنین محققان به آن ویژگی دیگری افزودند: وقتی شبکه‌های عصبی مطمئن نیستند که چه کدی را کجا بگذارند، هوش مصنوعی SketchAdapt، نقطه خالی را رها کرده و اجازه می‌دهد تا الگوریتم‌های جستجو، آن را پر کنند.

در واقع این هوش مصنوعی در مورد دانسته یا ندانسته‌های خود تصمیم می‌گیرد و وقتی به الگوهای ناآشنا می‌رسد، آنها را رها می‌کند. سپس با ترفند حدس زدن و چک کردن، جاهای خالی را پر می‌کند.

این هوش مصنوعی در آینده می‌تواند بیشتر برنامه‌ها را به خوبی کدنویسی کند و کار برنامه‌نویسی را بهبود بخشد.ت

ارسال ایمیل